szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogalkotási javaslatot terjeszt az oktatási és az önkormányzati tárca elé a kisebbségi ombudsman, mert a jelenlegi szabályok szerint egyetlen település sem kötelezhető arra, hogy befogadja az iskolabezárások és -összevonások miatt tanintézmény nélkül maradó tanulókat. Ezt maga Kállai Ernő ombudsman özölte szerdán.

Az oktatási tárcánál már dolgoznak azon, hogy szeptemberre megoldást találjanak az érintett gyermekek számára - közölte a minisztérium illetékese. Bajnai Gordon önkormányzati miniszter soron kívüli vizsgálatot kért a közigazgatási hivataltól. Az ombudsman utalt arra, hogy javaslata a csörögi példa alapján fogalmazódik meg. A Pest megyei Csörög még 2002-ben vált ki Sződ községből, és önálló település lett, de oktatási intézménnyel nem rendelkezett. A falu évente hosszabbított intézményfenntartó társulást kötött Sződdel, hogy így biztosítsa az önkormányzat a kötelező oktatási feladatának végrehajtását.

A nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa tavaly vizsgálatot folytatott a csörögi roma tanulók oktatásával
kapcsolatban, mert két nagy létszámú osztályt megbontottak, a roma gyermekeket pedig egy másik épületben elkülönítették, így ez az intézkedés lakóhely szerinti közvetlen diszkriminációt, etnikai alapon pedig közvetett diszkriminációt, valamint szegregációt valósított meg - emlékeztetett Kállai Ernő.

Az ombudsmani vizsgálatból kiderült, hogy a diszkriminatív osztályba sorolást és iskolába helyezést az igazgató állítása szerint a polgármester utasítására hozta meg. A csörögi gyerekek szeptemberi iskolakezdése megoldatlan, így 29 diák alapfokú oktatáshoz való joga sérülhet, mivel a helyi önkormányzatok - a Sződ és Csörög között fennálló intézményfenntartói társulás ellenére - nem tudják ellátni kötelező alapfeladatukat. Ezen kívül a csörögi polgármester tájékoztatása szerint 11 cigány óvodásnak sem tudnak helyet biztosítani - mondta Kállai Ernő.

Borovszky Tímea, az oktatási minisztérium roma ügyekkel foglalkozó titkárságának vezetője elmondta, hogy mindenképpen megoldást találnak a szeptemberi iskolakezdésre az érintett gyermekek számára. Feltételezéseik szerint ugyanakkor Csörög és Sződ felelőssége egyaránt fennállhat a kérdésben, az oktatási feladatokat ugyanis Csörögnek kell ellátnia. Nem tudni, hogy más településsel próbáltak-e már közoktatási megállapodást kötni - jegyezte meg. Sződ pedig tudomásuk szerint kifejezetten csak a roma gyermekekkel járt el ily módon.

A titkárságvezető kitért arra is, hogy az iskolaösszevonásokat a tárca azért szorgalmazza, hogy a minőségi oktatáshoz több gyermek férjen hozzá. A PISA-vizsgálatokból, kompetenciafelmérésekből az derült ki, hogy a kisebb létszámmal működő iskolák minőségileg alacsonyabb színvonalon tudnak oktatni. "Ezért szorgalmazzuk ezeket az összevonásokat" - közölte, hozzátéve: ezekről minden esetben az adott önkormányzat dönt. Csak olyan intézményt lehet összevonni, ahol nagyon kevés a gyerek, s van lehetőség máshová elvinni őket. Tehát tanuló ellátatlanul nem maradhat - hangsúlyozta.

A Közép-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal vezetője, Forgács István arról tájékoztatta, hogy Bajnai Gordon önkormányzati miniszter szerdán soron kívüli törvényességi vizsgálatot kért a hivataltól a csörögi roma tanulók ügyében, ami kiterjed a két település között korábban létrejött társulási megállapodásra, valamint arra is, hogy az általános iskolai oktatás feltételei biztosítottak-e Csörögön. 

A vizsgálat megindítása miatt Forgács István nem kívánt reagálni az ombudsman jogi észrevételeire, de - mint mondta - álláspontja szerint nem az esetleges szankciók mérlegelése a fő feladat. A közigazgatási hivatal a két szaktárcával igyekszik olyan szakmai megoldást találni, hogy a szeptemberi tanévkezdésig a csörögi diákokat szegregációmentesen helyezzék el - tette hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Új ombudsmanjelölt

A Fidesz elmozdulásai a radikalizmus és a szélső pozíció irányába nyilvánvalóan pozitív fogadtatásra találtak a nem...

MTI Itthon

Kállai ombudsman lett, Majtényi nem

Kállai Ernőt választotta a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosának hétfőn titkos szavazással az Országgyűlés; a képviselők a köztársasági elnök másik jelöltjét, Majtényi Lászlót nem választották meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosának.

Vélemény

Csobánka: egy balsikerű iskolai integráció

A közszolgálati televízió néhány éve reklámfilmekben népszerűsítette a csobánkai iskola integrációs kísérletét, amelyhez az oktatási kormányzat jelentős támogatást folyósított. Ám a Budapest környéki agglomerációhoz tartozó, 3100 lakosú faluban, ahol a romák teszik ki a népességnek csaknem egy negyedét, az integrált oktatásra alapozott, költséges program eddig sikertelen volt. A tehetősebb – roma, nem-roma szülők - a távolabbi iskolákba járatják gyermekeiket.

Hét nap

Ombudsmanjelöltek: nem-igen

Kállai Ernőt (balra) 326 igen szavazattal 14 nem ellenében hétfőn megválasztotta a parlament a kisebbségi jogok...

Hét nap

Ombudsmanhiány

Az előzetes ígéretekkel szemben a parlamenti pártok nem vállalták, hogy még a nyári szünet előtt döntsenek Sólyom...