szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedden, a nagyszabású munkabeszüntetés előestéjén kiadott nyilatkozatában támogatásáról biztosította a sztrájkolókat a Baloldali Értelmiségiek Társasága. A nyilatkozatot, amelyet az alábbiakban közlünk, húszan írták alá, köztük Artner Annamária, Galló Béla, Krausz Tamás, Najmányi László, Szentjóby Tamás és Tamás Gáspár Miklós.

„A Liga szakszervezetek és a Munkástanácsok – kezdetben az MSZOSZ, a SZEF és az ÉSZT számos tagszervezetének támogatásával – sztrájkot és tüntetést hirdettek 2007. november 21-ére, tiltakozásul a hivatalban lévő szociálliberális, balközép kormánynak az egészségügyet és a nyugdíjrendszert érintő reformtervei, valamint általában a közszolgáltatások leépítése vagy privatizálása ellen. Fölhívjuk rá a figyelmet, hogy a franciaországi és németországi szakszervezetek hasonló okokból szintén sztrájkolnak. A szociális állam maradványait lebontó neokonzervatív-neoliberális támadással szemben megindult – végre Magyarországon is – a dolgozók ellentámadása.

A sztrájkot meghirdető szakszervezeteknek nézetünk szerint igazuk van. Olykori bátortalan kiigazítások ellenére az 1980-as évek közepe óta az egymást követő kormányok folyamatosan a dolgozókra (továbbá a volt dolgozókra: a nyugdíjasokra, a leendő dolgozókra: a tanulókra, diákokra) hárítják az egymást követő válságok terheit, miközben a profitok növekednek. Hatalmas anyagi kedvezményekben részesülnek tőkés óriásvállalatok, amelyek ezért cserébe igen kevés és többnyire rosszul fizető munkahelyet teremtenek csak. Sok százezer munkaképes ember nem dolgozhat, s kénytelen az összeomlófélben lévő szociális rendszerbe menekülni, amelyet egyre inkább elzárnak a szükséget szenvedők elől. Tízezrével éheznek a gyerekek. A roma gettók körül mind magasabb falak emelkednek.

A sztrájkoló munkások mindenki érdekében nyúlnak a sztrájk fegyveréhez: az utasok, a fogyasztók, a páciensek, a népjóléti rendszerek ügyfelei, a tanulók, a szülők érdekében is. Megérdemlik valamennyiünk támogatását. Baloldali embereknek a sztrájkoló dolgozók mellett a helyük.

Igaz, a kormány megdöntésén buzgólkodó politikai jobboldal álszent módon szintén a sztrájk és a tüntetés támogatására hív föl, és evvel máris sikeresen megbontotta a szakszervezeti egységet, és kárt okozott a dolgozóknak. Emlékszünk az Orbán-kormány szakszervezet- és munkásellenes intézkedéseire, az általa megszavaztatott „cselédtörvényre” is, amely ellen annak idején szintén tiltakoztak a szakszervezetek – akkor még a ma kormányzó szocialisták helyeslésével. Egyetlen mai parlamenti pártnak sincs e tekintetben semmilyen hitele, úgyhogy helyes volna, ha mind a támogatás, mind a bírálat gesztusaitól megtartóztatnák magukat.

A magyar jobboldal eszközként kívánja használni a sztrájkoló munkásokat, a kormánypártok pedig megpróbálják lejáratni és megosztani őket. Bízunk benne, hogy mindkét kísérlet hatástalan lesz.

A hatalmi machinációktól elhatároljuk magunkat. A tiltakozó dolgozókkal való szolidaritásunk föltétlen.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

BKV: a sztrájknak nem volt valós indoka

Továbbra is jogszerűtlennek tartja a Budapesti Közlekedési Zrt. a két autóbuszos szakszervezet hajnali kétórás figyelmeztető sztrájkját, a társaság vezetői szerint ugyanis annak nem volt valós indoka.

MTI Itthon

BKV-sztrájk: megszegett ígéretek?

Befejeződött kedden a BKV két autóbuszos szakszervezetének kétórás figyelmeztető sztrájkja. A szakszervezetek megszegték az ígéretüket, mert az éjszakai járatok csaknem fele félreállt a sztrájk megkezdésekor - mondta a társaság vezérigazgató-helyettese kedden. Az egyik szakszervezet vezetője ezt visszautasította.

MTI Itthon

Nincs egységes miniszteri intézkedés a sztrájk idejére

Az országos sztrájk hatásai igen eltérőek lehetnek egyes megyékben, egyes településeken, ezért egységes miniszteri intézkedés kiadása nem célszerű, az iskolaigazgatók mérlegelhetnek a tanítási órák megtartásáról - közölte az oktatási tárca.

MTI Itthon

Megtartják a szerdai hatórás vasutassztrájkot

A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) és a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) november 21-én 6 óra és 12 óra között megtartja a sztrájkot a mellékvonalak tervezett bezárása elleni tiltakozásul.

Itthon

Mit akarnak a szakszervezetek, és mit akar Orbán?

Országos, de nem általános munkabeszüntetés lesz szerdán. A Liga és a Munkástanácsok által meghirdetett sztrájk számos fő- és mellékkövetelésnek adna nyomatékot. Ezek mindegyike a kormánynak a munkavállalói érdekeket sértő kiigazítási intézkedéseit érinti. A Fidesz teljes támogatásáról biztosította a tiltakozókat, szokásához híven kormányt buktatna.