szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hétvégén előállított újságírók ügyében tartanak kerekasztal-beszélgetést az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, a rendőrség, a média, valamint az újságíró-érdekvédelmi szervezetek képviselői pénteken, Takács Albert szakminiszter.

A meghívás célja elsősorban a közös gondolkodás és a konszenzus-keresés annak érdekében, hogy a közterületen lefolytatott rendőri intézkedések helyszínén dolgozó újságírók a törvényes előírások betartása mellett, zavartalanul el tudják látni tájékoztatási feladataikat - írja közleményében a minisztérium. A beszélgetést annak kapcsán tartják, hogy szombaton a rendőrök a Batthyány-örökmécsesnél tartott engedély nélküli demonstráción, két, az eseményről tudósító újságírót is előállítottak, az Index internetes portál és a hvg.hu munkatársát.

A szaktárca közleménye szerint Takács Albert egykori ombudsmanként is személyes elkötelezettséget érez a politikai szabadságjogok, köztük a szólás- és a sajtó szabadságának kiemelt védelme iránt, és meggyőződése, hogy a köztársaságnak a szabadság és a rend egyaránt alapértéke, amelyeknek nem egymás rovására, hanem egymást feltételezve, egymástól megerősítve kell érvényesülniük. Jó válaszok azonban csak akkor születhetnek, ha e fontos kérdésekre együtt keresik a konszenzusos választ a rendőrség és a média munkatársai - indokolja a kezdeményezést a szaktárca.

Hétfőn a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége, a Helsinki Bizottság és a kormánypártok is tiltakozásuknak adtak hangot az eset miatt, amely a parlamenti ülésnapon is téma volt.

Az Országgyűlésben Takács Albert egy SZDSZ-es napirend előtti felszólalásra válaszolva azt mondta, hogy Batthyány-örökmécsesnél tartott demonstrációt nem jelentették be, jogellenes volt, ilyet a rendőrségnek fel kell oszlatnia, ugyanakkor az oszlatásról a rendőrség az újságírókat is tájékoztatta, és arról is, hogy a helyszínt el kell hagyniuk.

A miniszter kedden az alkotmányügyi valamint az emberi jogi bizottság együttes ülésén ugyanakkor már arról beszélt, hogy a valóban spontán és békés demonstráció a strasbourgi bíróság szerint nem oszlatható fel kizárólag arra hivatkozva, hogy azt nem jelentették be.

Kedden az újságírók, fotósok és operatőrök úgynevezett flashmobbal tiltakoztak a Batthyány-örökmécsesnél az ügy miatt, míg az országos rendőrfőkapitány helyettese kerekasztal-beszélgetésre hívta az újságírók és jogvédők szervezeteket az álláspontok megvitatására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Munkatársunk panasszal él a rendőrségi eljárással szemben

A hvg.hu munkatársa, Barcs Miklós a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) civil szervezet jogsegélyszolgálatán keresztül panaszt emel a rendőrség eljárásával szemben: kifogásolja előállítását, akkor, amikor munkáját végezte, november 17-én, továbbá a kőbányai kapitányságon vele szemben alkalmazott bánásmódot. A felvett rendőrségi jegyzőkönyvet egyelőre nem találják.

hvg.hu Itthon

Élesen bírálja a rendőrség fellépését a Freedom House

"A tüntetésről tudósító újságírók előállítása a sajtó szabadságának és az állampolgárok tájékoztatáshoz való jogának súlyos megsértése” – mutat rá hétfőn a New York-i székhelyű, befolyásos nonprofit szervezet, a Freedom House Europe magyarországi irodája. Felhívja a figyelmet: az EBESZ idén kiadott ajánlása kifejezetten a tüntetésről beszámoló sajtómunkások aktív támogatását írja elő a rendőrség számára. A nyilatkozat szövegét az alábbiakban ismertetjük.

hvg.hu Itthon

Munkatársunk a kőbányai rendőrség fogdájában

Szombaton délután őrizetbe vette a rendőrség munkatársunkat, Barcs Miklóst, aki videóra rögzítette jobboldali radikálisok be nem jelentett tüntetését a budapesti Batthyány-örökmécsesnél. (A videót cikkünkbe linkeltük.) A kőbányai kerületi kapitányságon négy órán át kellett állnia étlen-szomjan, családját, illetve ügyvédjét nem értesíthette hollétéről.