szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aláírta a határőrség vagyonának átadásáról szóló jegyzőkönyvet Béndek József altábornagy, a határőrség országos parancsnoka és Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány.

Az átadási-átvételi jegyzőkönyv azért készült, mert január 1-jével a határőrség integrálódik a rendőrség szervezetébe, megszűnik, és a teljes vagyonát, személyi állományát a rendőrség veszi át. 
   
Bencze József országos rendőrfőkapitány a jegyzőkönyv aláírását követően elmondta, hogy mintegy 40 milliárd forint vagyoni érték kerül a rendőrséghez: 500 ezer négyzetméter lakott ingatlan, több száz jármű, 4800 számítógép, 160 szerver, 2000 EDR-rádió és 800 autóba szerelt EDR-rádió kerül a rendőrséghez. A határőrségtől 9433 embert vesznek át, így az integrált rendőri szervezet létszáma 44 372 fő lesz. A felkínált beosztást nem fogadta el 932 határőr, a rendőrségnél pedig 390, így összesen 1322 fő választotta a nyugdíjat. 
   
Az integráció célja az volt, hogy megszüntessük a szervezetek közötti párhuzamosságokat a feladatrendszerben, a működésben és a fejlesztésben - mondta Bencze József, hozzátéve, hogy cél volt az is, hogy csökkentsék a vezetők és a központi szervekben foglalkoztatottak számát. 
   
Míg korábban az ORFK és a Határőrség Országos Parancsnoksága központi szerveinek az együttes létszáma 1569 fő volt, az integráció után az ORFK központi szervezetének létszáma 726 lesz. Körülbelül 250-nel kevesebb vezető lesz az integrált rendőrségben, mint volt a két szervezetnél külön. 
   
Bencze József elmondta: a rendőrség átlagéletkora 32,3 év, ami azt jelenti, hogy nagyon fiatal az állomány; mindössze 257 ötven évnél idősebb hivatásos tiszt van a testületnél. Az ötven év feletti tisztek részben az integráció miatt hagyták el a testületeket.

A főkapitány emlékeztetett rá: az integráció során számos szervezeti módosításra is sor került, például visszaállt a korábbi két helyetteses rendszer, a főkapitánynak van egy bűnügyi és egy rendészeti helyettese. A schengeni külső határokon a megyei rendőr-főkapitányságok szervezetébe integrálták a 30 határrendészeti kirendeltséget kapitánysági jogállással. A schengeni külső határokon közbiztonsági és határrendészeti osztályok oldják meg a határrendészeti feladatokat. 
   
Bencze József azt mondta, az állomány átvételénél külön figyeltek arra, hogy mindenkinek a lakóhelyéhez közeli munkát ajánljanak fel, ebből pedig az következik, hogy a szlovén, osztrák és szlovák határ közelében az indokoltnál magasabb lesz a rendőr-főkapitányságok létszáma. A belső megyéknél az integráció miatt nem jelentkezik létszámfejlesztés. 
   
További szervezeti átalakítás, hogy január 1-jétől a Rendészeti Biztonsági Szolgálat megszűnik és Készenléti Rendőrségként működik tovább, Ferihegyen a rendőri és határőr szervezet integrálásával megalakul a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság, az autópálya-rendőrségek pedig visszakerülnek a megyei főkapitányságokhoz. A Nemzeti Nyomozó Iroda és a Bűnügyi Ellátó Igazgatóság integrációjával pedig "komoly központi bűnügyi szervezet jön létre" - mondta a főkapitány. 
    
Béndek József szerint az integráció a magyar rendvédelem legnagyobb jelentőségű átalakítása az elmúlt 100 évben. Hangsúlyozta: a határőrség évek óta készült az integrációra. A jövő év kiemelt feladatának nevezte, hogy az állományt tovább képezzék: a rendőröket határrendészeti képzésben részesítsék, a volt határőröknek pedig megtanítsák a rendőri munka elemeit. 
   
Bencze József újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a rendőrség szervezetébe integrálódott határőrség hivatásos tagjai január 1-jéig megkapják az új, rendőr szolgálati igazolványukat és a szolgálati jelvényt. Lecserélik a határőrök zöld váll-lapját, a határőrség zöld autóit átmatricázzák rendőrségi feliratra. A volt határőrök egyenruhájáról eltávolítják a "borderguard" feliratot, mert megtévesztő lehet. A főkapitány hangsúlyozta: a határőrök ruhája a zöld váll-lap kivételével ugyanolyan, mint a rendőröké. 
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!