szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Budapesti Katonai Ügyészség vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádol hét büntetés-végrehajtási tisztet – hat ezredest és egy alezredest – tudta meg a hvg.hu Hegedűs Antaltól, az ügyészség vezetőjétől. A vádlottak 2005-ben és 2006-ban több millió forintot vágtak zsebre, és ennek fejében soron kívül engedélyeztek beszélőt, vagy büntetés-félbeszakítást öt fogvatartottnál.

Azok a tököli és egri elítéltek, akik megfizették, különleges kedvezményeket nyújtó, "VIP zárkába" kerültek, s kétszer annyi csomag, beszélő és szabadság járt nekik, mint a többieknek. A katonai ügyészség  egy feljelentés alapján kezdett nyomozni, s titkosszolgálati eszközöket is felhasználva göngyölítette fel az ügyet.
 
Az ügyészség által megvádolt hivatásosok között – a hvg.hu információi szerint – szerepel az egri büntetés-végrehajtási intézet korábbi vezetője, Galambos Ferenc, a tököli bv-intézet egykori parancsnoka, Illés László továbbá a tököli kórház volt főigazgatója, Kovács Imre is. Hegedűs Antal elmondta, két ezredes a Büntetés Végrehajtás Országos Parancsnokságán (BVOP) dolgozott.

A hivatásosok mellett négy civil is a vádlottak padjára került. Köztük van két ügyvéd és egy orvos. Az utóbbi magánokirat-hamisítás miatt kerül majd a bíróság elé, mivel - Hegedűs Antal közlése szerint - hamis orvosi igazolást adott ki egy elítéltnek arról, hogy női hozzátartozói milyen nőgyógyászati betegségben szenvednek.  Erre hivatkozva próbálta az illető büntetésének végrehajtását félbeszakíttatni, sikertelenül. 

A vezető ügyész ennél részletesebben nem nyilatkozott, mondván, hogy az eljárás már bírósági szakaszban van, s hamarosan elkezdődik a tárgyalás Győrben. Azt azért elárulta, hogy összesen öt elítélthez kapcsolódnak az esetek, és az ügyészség tavaly augusztusban emelt vádat. Mivel több hónap után az ügy csak most robbant ki, egyesek nem tartják véletlenek, hogy épp a BVOP állománygyűlése előtt  szivárogtak ki a történtek. Más belső vélemények szerint azért jegelték a történetet, mert attól tartottak, hogy a korábbi parancsnok, Csere László belebukik az ügybe. (Cserét egyébként tavaly év végén nyugállományba helyezték.) 

Dömény Sándor, a BVOP megbízott parancsnoka keddi sajtótájékoztatóján közölte, a vádlottak egyikét Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkárának utasítására felfüggesztette beosztásából és ellene fegyelmi eljárást rendelt el. A BVOP tájékoztatása szerint 2005-ben 193, 2006-ban 240, 2007-ben pedig 180 büntető-eljárás indult bv-tisztek ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!