szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hétvégén, szombatról vasárnapra virradó éjszaka számolják össze a hajléktalan embereket a fővárosban és környékén, valamint több vidéki városban; a felméréshez számítanak önkéntesek jelentkezésére is. Magyarországon második alkalommal mérik fel a fedél nélküliek körét. Számukat a szakemberek 25-30 ezerre becsülik országos szinten.

A legutóbbi, 2005 telén készített felmérés alapján legalább háromezerre becsülték a budapesti utcákon, közterületeken, parkokban vagy kapualjakban élők számát. A fővárosi szállókon akkor további ötezer hajléktalan élt.

Vidéken 6-7 ezerre, Budapesten 5 ezerre tehető az ágyak száma a szállókon, ám sok hajléktalan nem akarja igénybe venni ezeket a menhelyeket. Őket a fővárosban utcai szociális munkások keresik fel rendszeresen, hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak, vagy ha kell, esetleg mentőt hívjanak.

A főváros környéki erdőkben, sátrakban, viskókban is nagyon sokan laknak. Szakemberek szerint ők a lehetőségeikhez képest viszonylagos biztonságban vannak, mivel általában csoportokban élnek együtt.

A hétvégi számlálást az e célra alakult Február Harmadika Munkacsoport végzi, s a programban még a párizsi statisztikai hivatal is részt vesz megfigyelőként. A "népszámlálást" jórészt önkéntesek végzik, akik párosával mérik fel a számukra kijelölt területen élők számát.

A fővárost számlálókörzetekre osztják, a Hungária körúton belül egy, az ezen kívül eső területeken pedig két négyzetkilométert kell bejárniuk az erre vállalkozóknak. A belvárosi körzetben 70, a külterületeken 240 körzetet hoztak létre. Az akciót egy éjszaka alatt kell lebonyolítani, nehogy az állandóan mozgásban lévő hajléktalanok közül valakit kétszer is megszámoljanak.

Azokat az "önkéntes számlálóbiztosokat", akik részt kívánnak venni a felmérésben, és vállalják, hogy a város egy körzetét gyalog vagy kerékpárral bejárják, szombaton délután négy órakor a XIII. kerületi Dózsa György út 152. alatti szállón várják.

A felmérésre azért is szükség van, mert a szervezet szeretné elérni, hogy a 2011-es európai uniós szintű hivatalos népszámlálásból ne maradjanak ki a hajléktalanok. Azért mindig február 3-ára szervezik az összeírást, mert ez az egyik legalacsonyabb átlaghőmérsékletű nap.

A fővárosban több olyan szervezet is működik, amely a hajléktalanokat segíti. Ezek között az 1989-ben alakult Menhely Alapítvány a 338-4186-os telefonszámon, a nap 24 órájában hívható diszpécserszolgálatán várja azoknak a bejelentését, akik az utcán segítségre szoruló embert látnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kik voltak a Hajléktalan Emberért Díj kitüntetettjei?

Balogh Edit és Fekete András kapták meg idén - könyvkiadói munkásságukért - az idei Hajléktalan Emberért Díjat, amelyet a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár báltermében nyújtott át számukra pénteken a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke, Vecsei Miklós.

hvg.hu Itthon

A szolidaritás éjszakája: virrasztás a hajléktalanokért, videóval

Az Utca Embere önkéntes hálózat által a budapesti Nyugati téri aluljáróba és több vidéki nagyvárosba szervezett akció a hajléktalanok nehéz helyzetére kívánta felhívni a figyelmet. Az eseményt hajléktalan művészek bemutatkozására, meleg holmik, étel és ital osztására is felhasználták.

MTI Itthon

Ismét felmérik a hajléktalanok számát

Három év után rövidesen ismét felmérik, hányan élhetnek fedél nélkül Magyarországon - közölte a februárra tervezett programot koordináló Menhely Alapítvány sajtóreferense, Gurály Zoltán vasárnap az MTI-vel.