szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi népszavazáson feltett kérdések nagyon populisták voltak, s természetesen csak populista válasz születhetett rájuk - állítja keddi kommentárjaiban a cseh sajtó.

"Szeretne-e ön megszabadulni az adófizetéstől? Ilyen kérdést egy országos népszavazáson kizárólag csak: 1. tisztavérű populista, 2. nagyon is egyszerű gondolkodású ember, 3. kimeríthetetlen kőolajmezők szerencsés felfedezője tenne fel. Bolondságnak tűnik, de lényegében ezt a drámát éli át most Magyarország" - írja szerkesztőségi kommentárjában a Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap. A Csehországban mértékadónak számító újság szerint a magát konzervatívnak nevező, de még néhány éve gazdasági liberalizmust hirdető ellenzék a magyar kormány gazdasági reformjaiból gondosan kicsemegézte a nem népszerű dolgokat. Ki tudná ezt elutasítani?

"Gyurcsány Ferenc szocialista kormányfő reformjai ugyan nem fényesek, de a vizitdíjak beváltak. Az egészségügy 12 hónap alatt kimászott az adóssággödörből, elmaradtak a felesleges látogatások az orvosoknál, a gyógyszereket már nem dobálják ki, s 28 korona miatt (utalás a 300 forintos vizitdíjra) senki sem vált szegénnyé. A vizitdíjról megrendezett népszavazással a "jobboldali" Fidesz beírta magát a romboló ellenzék tankönyvébe: sokat kiabál, de saját víziót a kórházaknak és az iskoláknak nem javasol. Hatalomra tör, de azt nem akarja megmondani, hogy azt mire kívánja felhasználni" - fejti ki a lap.

Rámutat, hogy Csehországban Jirí Paroubek, az ellenzéki szociáldemokrata pártvezér, illetve a koalíciós kereszténydemokraták harcolnak a vizitdíjak ellen. Hasonlóan a Fideszhez, ők sem mutatnak fel semmiféle reális alternatívát, hogyan szüntessük meg a felesleges pazarlást. "Ennek ellenére nem korrekt dolog a cseh és a magyar politikát összehasonlítani. Topolánek jobban kormányoz, mint Gyurcsány, s Paroubek minden hibája ellenére is műveltebb ellenzék, mint a radikálisokat Budapest utcáira hívó Orbán Viktor" - szögezi le a Hospodárské Noviny.

Hasonló hangnemet ütött meg a kommunista Haló Noviny. "A népszavazásban feltett kérdések annyira szervilisek voltak, hogy mást, mint nagymértékű elutasítást (a reformokét) várni nem lehetett" - írja az ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja szócsövének számító lap. A cseh kommmunista párt egyébként elutasítja a csehországi vizitdíjakat, és a megszüntetésüket követeli. A lap bírálja Topolánek kormányát, hogy az minden területen mereven elutasítja a népszavazás intézményét. Ugyanakkor dicséri Gyurcsány Ferencet és a Magyar Szocialista Pártot, hogy az alkotmánnyal összhangban elfogadták a referendumot, és tiszteletben tartották a demokrácia elveit.

A Právo című baloldali napilap a magyarországi népszavazás kapcsán azt írja, napjainkban már nehéz bármelyik pártról is azt állítani, hogy tisztán jobboldali vagy baloldali, mert az értékek összekeverednek. A Gyurcsány vezette baloldali kormány "társadalomellenes" intézkedéseit a magyar jobboldal népszavazáson utasította el. "Ezzel több mint kétéves választási kampány kezdődött (Magyarországon), amely újra az utcára viszi a hazafias szegényeket, az egyre inkább nyugtalan középrétegeket és az erős rendőri egységeket. A magyar társadalmi konfliktust a népi lázadás ideológusai kommunistaellenes harcnak állítják be" - jegyzi meg a lap. Úgy véli, hogy ennek a fordított előjelű "osztályharcnak" a cseh és az európai baloldal körében is nyugtalanságot kellene kiváltania.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Financial Times: a befektetői aggodalmakat növeli a népszavazás

Magyarország politikai stabilitása és a külföldi befektetőket vonzó képessége körül vet fel aggályokat a hétvégi népszavazás eredménye - vélte kedden, Brüsszelben megjelenő kontinentális kiadásában napvilágot látott cikkében a Financial Times című brit napilap.

MTI Itthon

Die Presse: a magyar kormányfő fittyet hány a pofonra

Az osztrák konzervatív lap beszámolója szerint a referendum kimenetele egyáltalán nem könnyítette meg az amúgy is nyomás alatt álló balliberális kormány helyzetét, ellenkezőleg: Gyurcsány csattanós pofont kapott a választókról.