szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vasárnap hajnalban kezdődik a nyári időszámítás, az órákat hajnali kettőkor három órára igazítják előre.

Az október 26-áig tartó nyári időszámítás miatt a MÁV menetrendjét nem kell módosítani. Két nemzetközi vonatot érint az időszámítás-változás: a Dacia és a Beograd expressz mindkét járata várhatóan egyórás késéssel közlekedik majd - közölte az MTI-vel Kavalecz Imre, a MÁV sajtófőnöke. A kettő és három óra közötti személyvonatokat a vonatindító állomásokról csak az óraigazítás megtörténte után, vagyis hajnali három órakor indítják el.

A közlemény szerint ez idő tájt csupán négy belföldi személyvonat közlekedik, így a Füzesabonyból Budapestre, a Somoskőújfaluról Hatvanba, a Dombrádról Herminatanyára, illetve a Lajosmizséről Budapestre induló hajnali vonatok a nyári időszámítás bevezetése után, hajnali három órakor indulnak el.

A BKV diszpécserszolgálatán arról értesítették az MTI-t, hogy a nyári időszámításra való átállás nem érinti az éjszakai járatokat, így azokon fennakadás nem várható.

A Malév járatait sem érinti az óraátállítás, vasárnap hajnal 2 és 3 között - mint általában az év többi napján is - nem indítanak járatokat. A nyári időszámítással egy időben lép életbe a Malév új menetrendje - erről Németh Krisztina, a repülési vállalat kommunikációs vezetője tájékoztatta az MTI-t.

Németh Attila, a Volán fődiszpécsere arról számolt be az MTI-nek, hogy vasárnapi első járataik a nyári időszámítás szerint indulnak majd, de az óraátállítás miatt az előző évek tapasztalatai alapján semmi különös eseményre nem számítanak.

A nyári időszámítást 1976-ban, három évvel az egész világot megrázó első olajárrobbanás után vezették be Franciaországban. A hatóságok a lépést azzal indokolták, hogy így 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energia megtakarítását lehet elérni.

Az évek során több mint száz országban vették át a nyári-téli időszámítás rendszerét, többek között az egykori EGK tagállamai 1986-ban. 2000-ben az akkor már EU-országok úgy döntöttek, hogy meghatározatlan ideig folytatják az órák évente két alkalommal történő átállítását.

Egy néhány évvel ezelőtt végzett magyarországi felmérés szerint a kétféle időszámítás segítségével egy nagyobb város egész évi villamos-energiájának megfelelő, csaknem 200 gigawatt áramot lehet országos szinten megtakarítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!