szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Villamos Művek (MVM) is megerősítette, hogy egyes ipari áramfogyasztók számára a szokásos piaci árnál olcsóbban biztosított áramot – írja az Index. Az MVM nem cáfolta az internetes lap azon információját, hogy kedvezményezett cégek között van a Gyurcsány Ferenc tulajdonában álló Motim Zrt. is. A kormányszóvivő ugyan cáfolt, de érdemben nem reagált a lap állítására.

Az MVM ugyan nem közölte, melyek a kedvezményezett vállalatok, az Index szerint összesen hét cég kapja olcsóbban az áramot az állami cégtől: a Borsodchem Zrt., a Motim Zrt., a Duna-Dráva Cement Zrt., a Nitrogénművek Zrt., a Dunapack Zrt., a Mal Zrt. és az ISD Dunaferr Zrt.

Válaszra várva
A Fidesz felszólítja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, hogy haladéktalanul számoljon be arról, hogy az érdekeltségi körébe tartozó Motim Zrt. milyen körülmények között juthatott a hivatalosnál olcsóbban áramhoz. Erről Fónagy János, az ellenzéki párt szakpolitikusa beszélt. Miként fordulhatott elő, hogy miközben az emberek egyre többet fizetnek az elektromos áram díjáért, addig az ő egyik cége jelentős és tekintélyes kormányzati tényezők közreműködésével elérte az áram
díjának csökkentését? - tette fel a kérdést    
A 61 eurós megawattonkénti ár kialakításáról az MVM közleménye szerint a Miniszterelnöki Hivatal is tudott, sőt, ott is folytak tárgyalások a kedvezőbb tarifa érdekében. Ha a cégek nem kaptak volna ilyen kedvezményt, akkor 65 eurónál vagy annál drágábban jutottak volna áramhoz.

Az MVM állítása szerint az érintett cégek érdekében tavaly novemberben kezdeményezett tárgyalássorozatot az Ipari Energiafogyasztók Fóruma Egyesület (IEF), méghozzá a Miniszterelnöki Hivatallal, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal és a Magyar Energia Hivatallal. Az Index számításai szerint a kialkudott kedvezmény mintegy kétmilliárd forint. Azaz ennyi profittól esett el az állami vállalat- mutat rá cikkében az Index. (A lapnak az MVM nem cáfolta, hogy összességében az ország energiafogyasztásának öt százalékát kitevő, kétmilliárd kilowattórás mennyiségről van szó.) Az MVM hangsúlyozta: a jogszabályi keretek lehetővé tették, hogy a cégekkel ilyen szerződést kössenek.

Bár az MVM közleményében azt sugallja, az IEF lobbizott a cégek érdekében, az egyesület elnöke, Szaniszló Mihály a lapnak azt állította, hogy a társaságok – noha tagjai az IEF-nek – maguk lobbiztak az olcsóbb áramért.

A kormányszóvivő ugyan reagált az Index cikkére, de az MTI-nek adott nyilatkozatából nem derül ki, hogy Gyurcsány cége, illetve a többi társaság lobbizott-e vagy sem a Miniszterelnöki Hivatalnál. Budai Bernadett kormányszóvivő mindössze annyit közölt: a miniszterelnök nem avatkozott és soha nem is avatkozik cégei konkrét ügyeibe, ennek ellenkezőjét állítani hazugság. Hozzátette: a miniszterelnök kényesen ügyel arra, hogy ezektől az ügyektől távol tartsa magát, ugyanis ha nem így tenne, az befolyással való üzérkedés lenne.

A hvg.hu megpróbálta elérni Budai Bernadettet, hogy az Index cikkében felmerülő kérdésekre is választ kapjunk, de egyelőre nem értük utol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!