szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy Kapolyi László, az MSZP országgyűlési képviselője, a szociáldemokrata párt elnöke kötött szerződést 2002 végén azzal a magánnyomozó céggel, a Finderrel, amelyik azt vállalta, hogy Orbán Viktor leköszönt kormányfő, Simicska Lajos egykori APEH-elnök és Kalmár István, a Magyar Posta volt vezérigazgatója ellen gyűjt terhelő adatokat.

A felek – a Finder Bt. és Kapolyi cége, a System Consulting – 2002. december 18-án kötötték meg a megbízási szerződést, amit pár hónappal később úgy módosítottak, hogy a szerződő fél Kapolyi László magánszemély volt. A féléves időtartamra tervezett törvénytelen nyomozásnak csupán a rezsiköltsége majdnem százmillió forintra rúgott – állítja a cikk. A Findernek akkoriban Stotz Gyula magánnyomozó volt az ügyvezetője.

A Népszava ugyanerről az időszakról szólva viszont azt írta, hogy a 2002-as kormányváltás idején „sok – korábban vezető szakmai vagy politikai beosztásban dolgozó (ex)fideszes – ajánlkozott az új kabinetnél különböző leleplezésekkel az 1998-2002 közötti kormányzás sötét ügyeiről”, de a Medgyessy-kormány akkor úgy döntött, a szükséges vizsgálatokat a hatóságokra bízza. „Az eredményes felderítéseket a Polt Péter vezette ügyészség rendre leállította" - írta a lap, amely arra is kitért, hogy az anyagi és egzisztenciális előnyökért „borítani” kívánók következetes elutasítása végül a Keller-államtitkárság bukásához vezetett.

Daróczi Dávid kormányszóvivő tegnap kitért a sajtóban megjelent találgatásokra, mi szerint Gubuznai Zoltán vagy cége ajánlotta volna fel szolgálatait a Medgyessy-kormánynak. A szóvivő határozottan cáfolta, hogy bármilyen megbízást adott volna megfigyelésekre a kormány Gubuznai Zoltánnak vagy cégének. Daróczi megismételte: a férfivel sem a Gyurcsány- sem a Medgyessy-kormány nem kötött megbízást.
A Magyar Nemzet által közölt dokumnetumrészletből kitűnik, hogy Gubuznai főmunkatárs volt a Findernél, és a Kapolyival kötött megbízási szerződésben mint kapcsolattartót jelölik meg.

Az APEH egykori informatikai tanácsadója legutóbb februárban került a figyelem középpontjába, amikor kiderült: egyike azoknak a gyanúsítottaknak, akik a Nemzeti Nyomozó Iroda szerint 12,5 milliárd forintot követeltek Csányi Sándortól, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójától, Magyarország egyik leggazdagabb emberétől. Gubuznai Simicska Lajos elnöksége idején, 1999 áprilisa és 2000 októbere között dolgozott az APEH-nél.
Mint ismeretes, a Fidesz az utóbbi időben élesen bírálta azt a március 20-án kelt kormányhatározatot, amely lehetővé teszi a polgári titkosszolgálatoknak az önkormányzatok bírósági engedély nélküli megfigyelését. A kormány azzal védekezett, hogy mindez az önkormányzatok érdekét szolgálja, és az uniós pénzek felhasználásának tisztaságát szolgálja. A kritikák hatására a kormány módosította határozatát, és belevette, hogy a "védelemre" csak az érintett helyhatóság engedélye mellett van mód.

Miközben Demeter Ervin - többek között lapunknak adott interjújában is - azt állította, hogy az Orbán-kormány „nem vette észre” a Horn-kormány idején született határozatot, és ezért nem is helyezte hatályon kívül, valamint hogy ezt a határozatot az Orbán-kormány nem alkalmazta, a Népszava ennek ellenkezőjét állítja. A napilap keddi számában a birtokába került dokumentumokra hivatkozva azt írja, éppen a Miniszterelnöki Hivatal - azóta elhunyt - politikai államtitkára, Gyuricza Béla írta meg az NBH akkori főigazgatójának, Vidus Tibornak, hogy a határozat alapján védelemben kell részesíteni a központi közigazgatási szerveket, s ebbe - a köztisztviselői törvény 1. paragrafusából következően - a helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatala is beleérthető.

A Népszava információi szerint a MEH végleges értelmezése szerint a listára felkerült - mások mellett - az Országos Borminősítő Intézet, a Munkaügyi Döntőbírói Szolgálat, a Textilipari Minőség-ellenőrző Intézet, sőt a Tabáni Tenisz Center is. Ezzel egyidőben - emlékeztet a lap - a titkominiszter Kövér László, államtitkára pedig éppen Demeter Ervin volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kormány visszautasítja a Magyar Nemzet gyanúsítását

A Gyurcsány-kormány soha, semmikor, senkinek nem adott megbízást törvénytelen megfigyelésekre – közölte a kormányszóvivő a Magyar Nemzet cikkére reagálva. A lap egyébként egy 2002-es megfigyelési ajánlattételt mutat be, amikor még Medgyessy Péter volt a kormányfő.

hvg.hu Itthon

Orbánnak egyre nagyobb az ázsiója, Gyurcsánynak egyre kisebb

Február óta 12 százalékponttal nőtt azok aránya, akik negatívan ítélik meg a kormány munkáját, jelenleg a válaszadók 72 százaléka vélekedik így, miközben az ellenzék munkájáról is minden második megkérdezett negatív véleményt fogalmazott meg. A mindkét oldallal elégedetlenek aránya 30 százalék – derült ki a Századvég-Forsense felméréséből.

Vélemény

Demeter Ervin: politikai célokra akarják használni a titkosszolgálatokat

Szilvásy György miniszter bejelentette: módosítják a kormányrendeletet, belefoglalják, hogy titkosszolgálati akciókra csak az érintett önkormányzatok hozzájárulásával kerülhet sor. A botrány egyik kirobbantóját, a fideszes Demeter Ervint kérdeztük az ügy előzményeiről és az „objektumvédelmet” megerősítő, az EU-s pénzek útja után kutakodó, immár módosított kormányhatározat következményeiről.