szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Katapultálni próbáltak annak az L39-es Albatros típusú kiképző repülőgépnek a pilótái, amelyik Fehérgyarmat közelében zuhant le pénteken, ez azonban nem sikerült. Az oktató és a növendék pilóta is életét vesztette - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján.

Bocskai István elmondta, hogy a kiképző pilóta egy alezredes volt, aki nemrég tért vissza egy kanadai programról, ahol szintén kiképző pilótaként dolgozott. Több ezer repült óra van a háta mögött, MiG-29-est is vezetett - tette hozzá.

A növendék egy fiatal főhadnagy volt, aki vadászpilótának készült, s MiG-29-esen vagy Gripenen repült volna kiképzése után. A pilóták nevét egyelőre nem közölhetik, mert még nem értesítették a történtekről a hozzátartozókat.

A szóvivő elmondta, hogy a kimondottan kiképzési célokra kifejlesztett cseh gyártmányú repülőgépet 1993 óta használja a magyar légierő, s ezt a típust nagyon üzembiztosnak és pilótabarátnak tartják. A lezuhant Albatros jól karbantartott, repülésre alkalmas gép volt, ezt a különböző dokumentációk is rögzítik - hangsúlyozta.

Ismertetése szerint az L39-esben hátul ül az oktató, elöl pedig a növendék pilóta. Katapultáláskor először az első, majd a hátsó kabintető repül el, azután a hátsó katapultülés, majd az első indul el. Az oktató pilóta holttestét a repülőgép mellett találták meg, míg a növendékét a repülőgépben, így feltehetően olyan alacsony magasságban katapultáltak, hogy már csak az elsőként induló katapultberendezés tudott elindulni.

A repülőgép 200 méter magasan hajtott végre kiképzési feladatot. A gép Kecskemétről szállt fel 10.25 órakor, utoljára pedig 11.02 órakor jelentkezett be az irányítótoronynak. Ezt követően nem sokkal megszakadt a bázis kapcsolata a repülőgéppel.

Fél 12 körül kapták az első értesítést arról, hogy egy repülőgépet látnak égni Fehérgyarmat térségében. A baleset a régi fehérgyarmati füves repülőtéren történt, Fehérgyarmattól északra, a lakott területtől mintegy 500 méterre. A baleset hírére egy mentőhelikopter indult Szolnokról, amely jelenleg is a helyszínen van. Ugyancsak a helyszínen vannak a Nemzeti Közlekedési Hatóság és a Közlekedésbiztonsági Szervezet munkatársai. Mint mondta, a repülőgép eddig tisztázatlan körülmények között zuhant le.

Közlése szerint a HM szakmai vizsgálatot végez, míg a hatósági vizsgálatot a Nemzeti Közlekedési Hatóság és a Közlekedésbiztonsági Szervezet folytatja majd le, s a felelősség megállapítását is ők végzik. Erre a törvény szerint 30 napjuk van - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!