szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új, közös megoldásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl a nemzetközi gazdasági válság időszakát - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gazdasági csúcsot megnyitó rövid beszédében. A résztvevők egyetértettek egyebek között abban, hogy az egyik legfontosabb feladat a források biztosítása a gazdaság szereplőinek, a munkahelyek megtartása és a piaci lehetőségek bővítése.

Most érkezett

Gaskó István: nem lehet a gazdasági válság terheit a munkavállalókra terhelni

"A magyar gazdaság válságról válságra bukdácsol, s ennek következményeit, a válság terheit nem lehet a munkavállalókra terhelni" - mondta a Liga Szakszervezetek elnöke. Ha a kormány és a munkaadók elképzelési valóra válnak, akkor a közszférában a nominális bérek 13-15 százalékkal csökkennek, a versenyszférában pedig befagynak, ami vállalhatatlan - jelentette ki.

A kormányfő szerint az elmúlt 80 év legsúlyosabb gazdasági válságának idején politikusnak nem politikus, munkavállalónak nem munkáltató, munkáltatónak nem munkavállaló az ellenfele. A fő ellenfél a válság, a bizonytalanság, a megszűnő beruházások, a fenyegetés, hogy munkahelyek sokasága szűnik meg - szögezte le Gyurcsány.

A miniszterelnök szerint ebben az új helyzetben nem lehet a régi módon gondolkozni és cselekedni, nem lehet a régi, megszokott, sokak által megunt játszmákat tovább folytatni.

Az új helyzetben együtt kell működni, új, közös megoldásokat kell keresni, olyanokat, amelyek segíthetik Magyarországot, hogy a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl ezt az időszakot - mondta a kormányfő. Olyan változások sokaságát kell elindítani, amelyek elősegíthetik, hogy a válság végén Magyarország pozíciója a régió országaihoz képest erősödjön.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Baráth Etele: az uniós források segíthetnek

Az európai uniós források segíthetnek a pénzügyi válságból való kilábalásból - jelentette ki Baráth Etele, a gazdasági bizottság szocialista tagja. A kormány a gyors pénzügyi válságkezelést követően olyan gazdaságélénkítő csomagot tett le az asztalra, amely hozhatja azt az eredményt, amit várunk tőle. Javasolta a környezetgazdálkodás, valamint a szociális foglalkoztatás, a közmunka szempontjainak beemelését válságkezelési csomagba.

Baráth Etele felhívta a figyelmet arra, hogy az első fejlesztési terv közel 100 százalékosan megvalósult, és az új tervben megindult fejlesztések "minden ellenkező hírrel szemben" alapvetően vállalkozáspártiak voltak. A politikus a bizalomépítés érdekében fontos elemnek nevezte az uniós forrásokat, amelyek segíthetnek a válságból való kilábalásból. Kitért arra, hogy a bankok az építkezési vállalkozások esetében sokkal nagyobb fedezetigazolást és garanciát igényelnek, mint máshol Európában, de ha az önkormányzatok és az állam segítené, hogy ez kevesebb legyen, akkor növekedést eredményezne

Matolcsy hétpontos növekedési javaslatcsomagot jelentett be

Matolcsy György a gazdasági bizottság kibővített ülésén a Fidesz hétpontos növekedési, foglalkoztatási és válságkezelési javaslatai között a következőket említette:

Adó- és járulékreform. Ennek első eleme, hogy a jelenlegi 29 százalék helyett 20 százalékos lenne az általános munkaadói járulék, ami viszont nulla százalék lenne a 25 év alattiak, az 55 év felettiek esetében, és a részmunkaidős foglalkoztatásnál.

Építőipari és ingatlanpiaci konszolidációs alap. Szükség lenne a 400 milliárdos lánctartozás állami kivásárlására, a vállalati hitelek mögé hitelgaranciát kellene állítani, és 10 napos banki fizetést kellene előírni.

Európai uniós források átcsoportosítás. Jelenleg a mikro-, kis- és közepes vállalkozások csupán a források 3,3 százalékához jutnak hozzá. Szükség lenne a támogatási intenzitás 50-70 százalékra emelésére, és a vissza nem térítendő források 50 százalékos növelésére, emellett a nagy vállalkozások esetében a hitelgarancia-alap lehetne a megoldás.

Hatékony bürokrácia- és adminisztráció-csökkentés. Ennek érdekében mindent meg kell tenni, s a Fidesz partner lesz ebben.

Új energiahatékonysági alap uniós forrásokból. Ez az energiatakarékosságot és a megújuló energiaforrásokat szolgálná. Emellett a Fidesz egy vertikális mezőgazdasági és élelmiszeripari programot javasol, amely jó választ adna az élelmiszerár-robbanásra. Ennek részeként említette Matolcsy György egy új nagybani piac létrehozását.

Korrupció elleni program.

Karvalits: a kitűzött konvergenciapályán tovább kell haladni

A monetáris politika döntései a pénzügyi stabilitást kívánják elősegíteni - mondta Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke. A pénzügyi, gazdasági válság nyomán tovább lassul a gazdaság, ugyanakkor Magyarország nem fogyaszthat többet, mint amennyi jövedelmet megtermel. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke hangsúlyozta, hogy Magyarországnak vissza kell szereznie a befektetők bizalmát, s ennek érdekében a kitűzött konvergenciapályán tovább kell haladnia, úgy, hogy a gazdasági válságból való kilábalás nem képzelhető el a költségvetési hiány növelésével, sőt a GDP arányos adósságot csökkenteni kell.

"A forintba fektetett bizalmat erősítette a jegybank kamatemelése és a nemzetközi szervezetek támogatása, az állam pedig egy jelentős kiigazítást vállalt be, amelynek eredményeképpen az egyik legfeszesebb európai költségvetés valósulhat meg 2009-ben, ahol reményeink szerint a kormányzat bevételei két százalékkal meghaladják az elsődleges kiadásokat" - fogalmazott Karvalits Ferenc. Véleménye szerint a szükséges adócsökkentés csak a kiadások tartós lefaragása mellett képzelhető el.

A monetáris politika legfontosabb feladata a pénzügyi közvetítő rendszer olajozott működésének biztosítása - rögzítette a jegybank elnöke. A világgazdaság növekedési kilátásainak romlása, a középtávú inflációs kilátások számottevő javulása jelentősen tágítja a kamatpolitika mozgásterét, ugyanakkor a bankrendszer egészének érzékenysége a forint esetleges nagyobb leértékelődésére korlátot jelent a monetáris politika számára - magyarázta Karvalits Ferenc.

Bajnai: 1400 milliárd forint közvetlen támogatás a vállalkozásoknak

© MTI


A következő két évben a vállalkozások 1400 milliárd forint direkt támogatáshoz juthatnak, amely döntő részben az uniós források átcsoportosításával valósul meg - jelentette ki Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A pénzügyi gazdasági válság miatt a vállalkozások kevesebb hitelhez jutnak, elvesznek a munkahelyek és beszűkülnek a piacok, a válságkezelésnek ezeket a problémákat kell orvosolnia. A kis- és középvállalkozások gazdaságélénkítési programja többek között mikrohitelt, hitelgaranciát és kamattámogatást is jelent több 10 ezer vállalkozás számára - jelezte a gazdasági miniszter, kiemelve, hogy 2009-től automatikus pályázat keretében 50 millió forint támogatás nyerhető el.

"Gazdasági csúcs" pártelnökök nélkül

© MTI


A tanácskozáson a parlamenti pártok elnökei közül csak a kezdeményező Gyurcsány Ferenc, a szocialisták vezetője vesz részt, az ellenzéki pártok elnökei előre jelezték távolmaradásukat. A négy-öt órásra tervezett megbeszélésre meghívót kaptak a parlamenti pártok elnökei, frakcióvezetői, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Veres János pénzügyminiszter, az Országos Érdekegyeztető Tanács mindkét oldala, a kamarák képviselői, a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék és a Magyar Bankszövetség.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A válság hét haszna: vissza az élmezőnybe

Nehéz eldönteni, hogy a mostani pénzügyi-gazdasági válság úgy kellett-e Magyarországnak, mint ablakos tótnak a hanyattesés, vagy mint egy falat kenyér. Az első szcenárióról sok szó esett, úgyhogy most beszéljünk inkább a másodikról. Mert igen sokat kereshetünk rajta – még ha ez paradoxonnak is hat –, hogy ekkora bajba kevertük magunkat.

MTI Itthon

Az SZDSZ vitairattal megy a csúcsra

A Válságból lehetőség című liberális vitairatot viszi az SZDSZ a csütörtöki gazdasági csúcsra - mondta Fodor Gábor pártelnök és Kóka János frakcióvezető.

MTI Gazdaság

Újabb esés a pesti tőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 317,49 pontos csökkenéssel, 11 465,48 ponton nyitott csütörtökön. A szerdai záró értékéhez képest 2,69 százalékkal gyengült.

MTI Gazdaság

MNB: óvatosabbak lettek a bankok

Októberben jelentősen csökkent a kéthetes MNB-kötvények átlagállománya, miközben a hitelintézetek egynapos betéteinek átlagállománya csaknem 302 milliárd forinttal emelkedett, amelynek hátterében a bankok fokozottan óvatos likviditáskezelése áll - közölte a Magyar Nemzeti Bank.

MTI Itthon

MSZP: a Mol nemzetietlenül viselkedik

Felháborítónak és nemzetietlennek tartja a szocialista Szanyi Tibor, hogy a Mol rossz és rövidlátó parlamenti döntésnek nevezte az úgynevezett Robin Hood-adót. Erről az országgyűlési képviselő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján beszélt. A Fidesz közölte: az igazi megoldást nem a Robin Hood-adó, hanem a távhő áfájának csökkentése jelentette volna. A Mol-csoport kommunikációs igazgatója közleményben reagált; mint írta, Szanyi Tibor szándékosan félremagyarázta a cég korábbi közleményét.

MTI Gazdaság

IMF: a megállapodás maga a szándéknyilatkozat

A Nemzetközi Valutalap (IMF) gyakorlatában nincs külön hitelszerződés, a hitelnyújtásról szóló megállapodás lényegében a kormánynak az IMF által jóváhagyott szándéknyilatkozata - közölte a pénzintézet szerdán.