szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szili Katalin a parlamenti munka szempontjából rendhagyónak nevezte az idei évet, elsősorban a kisebbségi kormányzás miatt, amelynek azonban szerinte jótékony hatása is volt, mert sokkal több egyeztetés és kompromisszumkeresés előzte meg a döntéseket. A házelnök erről évértékelő sajtótájékoztatóján beszélt.

Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: a kisebbségi kormányzás nem okozott törést a parlament munkájában. Összegzése szerint a parlament idén 568 órán át 31 ülést tartott 66 plenáris ülésnappal, amelyeken 252 törvényt, illetve határozatot fogadtak el. Ebből ötöt az ellenzéki pártok kezdeményeztek.

Arra a felvetésre, hogy házszabályszerű volt-e a költségvetés elfogadása, miután a költségvetési bizottságnak a parlament döntését kell végrehajtania, nem pedig új tartalmú indítványt készítenie, Szili Katalin azt válaszolta: ezt az alkotmányügyi bizottság hivatott eldönteni, a testület pedig nem találta szabályellenesnek a történteket.

Szili szerint az őszi ülésszakra rányomta bélyegét a világgazdasági válság, amellyel kapcsolatban az Országgyűlés több döntést is hozott.

77 javaslat került a Ház elé, 199 interpelláció hangzott el, amelyből 19-et nem fogadtak el a képviselők, 190 szóbeli kérdés, 828 írásbeli kérdés, 270 azonnali kérdés, valamint 279 napirend előtti felszólalás hangzott el. Utóbbiból 207 ellenzéki képviselőktől, ami 12 százalékos növekedés az előző ciklus hasonló időszakához képest.

Az Országgyűlés elnöke kitért arra, a 18 állandó bizottság 578 alkalommal ült össze és 900 órát ülésezett. A legtöbb ülést, 47-et a gazdasági bizottság tartotta, amely abban is rekorder, hogy a legtöbb javaslatot tárgyalta: 65 törvényjavaslatot, 23 határozati javaslatot és 13 jelentéstervezetet. A mezőgazdasági bizottság ülésezett a legtöbb ideig, összesen 81 órát és ez a testület tartott a leghosszabb ülést is, ami hét órán át tartott.

Szili emlékeztetett arra, hogy az SZDSZ ellenzékivé válása átrendezte a bizottsági erőviszonyokat is, amelynek következtében tíz bizottságban kormánypárti kisebbség, ötben ellenzéki többség, ötben pedig paritás van. Ennek köszönhetően több ellenzéki indítvány került tárgysorozatba, mint korábban és az is többször előfordult, hogy a testületekben az ellenzéki vélemény lett a többségi álláspont.

A parlament szempontjából fontos döntések közül kiemelte az európai uniós elnökségre felkészülő munkacsoport, a nemzeti fenntartható fejlődés tanács létrejöttét, valamint azt, hogy a kárpát-medencei képviselők fóruma tovább folytatja a munkáját.

A kormány hétfőn benyújtotta a 2009-es törvényalkotási tervet, amely szerint jövőre 30 törvényjavaslat tárgyalását kezdeményezi a kormány, amelyből négy kétharmados többséget igényel. Ezek közé tartozik a népszavazásról, valamint a polgári védelemről szóló törvény módosítása, továbbá a bűnüldözési célú titkos információgyűjtésről szóló javaslat és a minősített adat védelméről szóló indítvány.

Jövőre február 16-án kezdődik a tavaszi ülésszak. A házelnök a jövő évi fontos személyi döntések közé sorolta a két alkotmánybíró, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) alelnökei megválasztását, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy jövő év végén aktuálissá válik az ÁSZ elnökének megválasztása is.

Szili kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy a 2009-es év aggodalmat vetít előre, ezért az egyik legfontosabb hívószónak a szolidaritásnak kell lennie. Mint mondta, békésebb, boldogabb, egymásra jobban figyelő 2009-et kíván a politikának és az embereknek is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Szigorú figyelmeztetés Szilinek

Szili Katalin az adótörvények parlamenti szavazásakor jelen volt, de nem nyomott gombot - az MSZP frakció etikai bizottsága szigorú figyelmeztetésben részesítette.

MTI Itthon

Szili: olyan helyzet állhat elő, amire még nem volt példa

Ha az SZDSZ április végén kilép a koalícióból, a házelnök egyeztetést kezdeményez a frakcióvezetőkkel a kisebbségi kormányzás technikai részleteiről és a várható változásokról. Szili Katalin arról is beszélt, hogy a parlament működésében jelentős változást hozna az kisebbségi kormányzás, és olyan helyzet is előállhat, amilyenre még nem volt példa.

MTI Itthon

Szili és Orbán egyetért: foglalkozni kell a tanyákkal

Ha nem foglalkozunk a tanyasi közösségek életével, az ugyanolyan, mintha nem foglalkoznánk egy Debrecen nagyságú közösség életével - mondta Szili Katalin házelnök szombaton a Parlamentben rendezett tanyakonferencián. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke köszöntőjében arról beszélt, ha Magyarország európai ország akar lenni, akkor a tanyákat, falvakat és kistelepüléseket meg kell becsülnie.

MTI Itthon

Szili: május 1-je új időszámítást hozhat

Szili Katalin szerint május 1-je után új, a társadalom által is elvárt politikai kultúra szerint működhet az Országgyűlés, ami új időszámítást hozhat a politikai életben. A házelnök szerint, ha az SZDSZ kilép a koalícióból, több és intenzívebb egyeztetésre lesz szükség a parlamentben.

MTI Itthon

Bóly-Pécs: Szili lerakta az M6-os alapkövét

Ünnepélyes külsőségek között Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és Mayer Mihály megyéspüspök csütörtökön lerakta az M6-os autópálya Szekszárd-Bóly között és az M60-as gyorsforgalmi út Bóly-Pécs között épülő szakaszának alapkövét, valamint felavatták a tervezett négy alagút első elkészült ikeralagútját Bátaszék-Leperdpusztán.

MTI Világ

Szili Kínában: a gazdasági érdek fontosabb, mint Tibet

Szili Katalin szerint kínai látogatását semmilyen módon nem befolyásolta a Tibetről szóló politikai nyilatkozat körüli vita, akkor is elutazott volna az ázsiai országba, ha a határozatról időközben szavaz a parlament. Az Országgyűlés elnöke erről kínai útjának kezdetén nyilatkozott vasárnap.

MTI Itthon

Gyurcsány Ferenc levele Szili Katalinhoz

A vasárnapi ügydöntő népszavazáson hozott döntés végrehajtásáról, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló törvényjavaslat általános és részletes vitáját március 11-én, kedden együttesen folytassa le a parlament - indítványozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének küldött levelében.

hvg.hu Itthon

Szili Katalin a neoliberális politikát bírálta

"A neoliberális cselekvés és filozófia Magyarországon huzamosan nem tartható fenn, paradigmaváltás kell” – mutatott rá Szili Katalin az állam szerepéről és feladatairól szerdán tartott tudományos konferencián.