szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb feljelentést tett a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője, aki "egy vidéki város fideszes polgármesterét lehetséges felbujtóként jelöli meg egy államtitoksértéssel összefüggésben" - jelentette be Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter az atv.hu portálon kedden, válaszul egy olvasói kérdésre, amelyben arról érdeklődtek, hol tart az UD Zrt. ügye.

A miniszter válaszában emlékeztetett arra, hogy az UD Zrt.-vel kapcsolatos feljelentést a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója tette a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján. Szilvásy György szerint a hivatal gyanúját a telefonlehallgatások támasztják alá, ezek képezhetik a nyomozás alapját. 
   
"Elmondhatom, hogy az elmúlt időszakban az NBH vezetője egy újabb feljelentést is tett, amely egy vidéki város fideszes polgármesterét lehetséges felbujtóként jelöli meg egy államtitoksértéssel összefüggésben" - fogalmazott a politikus.
   
A miniszter egy másik, az UD Zrt. ügyére vonatkozó kérdésre válaszolva megerősítette, hogy létezik egy olyan polipszerűen működő, árnyék-titkosszolgálat, amely alapvetően üzleti megrendelésre dolgozik, és megbízásainak egy részét törvénytelen eszközök alkalmazásával teljesíti a gyanú szerint. 
   
"Ennek a szervezetnek a vezetői kapcsolatban állnak egyes fideszes politikusokkal. Sőt, egyikőjük olyan feladatot is ad egy alkalommal, amelynek teljesítése törvényes úton megkérdőjelezhető" - fogalmazott Szilvásy György, aki szerint ezeket az állításokat a rendőrségi feljelentés mellékleteként átadott - az NBH által törvényesen elrendelt - telefonlehallgatások bizonyítják.
   
A Népszabadság szombati számában számolt be arról, hogy az NBH még tavaly ősszel feljelentette Meggyes Tamás országgyűlési képviselőt, Esztergom fideszes polgármesterét. A lap információi szerint feljelentői azzal gyanúsítják Meggyest, hogy "ismeretlen forrásból megszerezte esztergomi munkatársainak, helyi gazdasági, politikai ellenfeleinek mobilhívás-listáit". A lapnak nyilatkozó polgármester azt mondta: soha nem volt a kezében senkinek a híváslistája. 
   
Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője annyit mondott, hogy kaptak egy olyan tartalmú feljelentést, amely a polgármester személyét érinti, ezt csatolták a Budapesti Nyomozó Ügyészségen folyamatban lévő, hivatali visszaélés miatt indult nyomozáshoz. 
   
Az ügyészség azután indított nyomozást, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda - az UD Zrt. ügyével összefüggésben - feljelentést tett "két, a rendőrség hivatásos állományába tartozó személy ellen, akik hivatali helyzetükkel visszaélve személyes adatokat tartalmazó iratoknak a rendőrségről való kijuttatásában működtek közre". Skoda Gabriella kedden erről azt mondta, hogy az ügyben ismeretlen tettes ellen nyomoznak.
   
Nincs gyanúsítottja a Nemzeti Nyomozó Irodánál zajló nyomozásnak sem - közölte a szervezet szóvivője. Bartha László a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árult el részleteket az eljárásról. 
   
Az UD Vagyonvédelmi Zrt.-nél és vezetői lakásán - összesen hat helyszínen - a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának lőfegyverrel visszaélés miatt tett feljelentése nyomán tartott házkutatást az NNI szeptember 10-én. A házkutatás során kiderült, hogy a fegyverek nem minősülnek lőfegyvernek, a rendőrség azonban több számítógépet és adathordozót lefoglalt. A rendőrség magántitok jogosulatlan megismerése és más bűncselekmények miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. 
   
Az UD-ügy azután kapott nagy nyilvánosságot, hogy Dávid Ibolya, az MDF elnöke szeptember 12-én sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a legfőbb ügyésztől és a Nemzeti Nyomozó Irodától is soron kívüli vizsgálatot kér, mert a birtokába került hangfelvétel szerint Almássy Kornél - a párt visszalépett elnökjelöltje - érintett lehet az ő személyére vonatkozó adatgyűjtésben. A hangfelvétel monogrammokat tartalmazó leiratát az MDF elnöke a sajtó rendelkezésére bocsátotta.
   
A bűnügy kapcsán ülésezett korábban a Nemzetbiztonsági Kabinet. Szilvásy György akkori közleménye szerint egy "titkos hálózat működtetői megkísérelték a behatolást az elektronikus kormányzati gerinchálóhoz kapcsolódó egyes kormányzati szervek információs rendszerébe, veszélyeztetve ezzel e szervek törvényes és biztonságos működését". 
   
Horváth József, az UD Zrt. vezetője a nyomozással kapcsolatban korábban kijelentette: valójában nem ő és cége áll a célkeresztben, hanem például a Fidesz, amelynek kormányzása idején nevezték ki őt a Nemzetbiztonsági Hivatalnál műveleti főigazgató-helyettessé. Onnan a kormányváltás után, 2002-ben küldték nyugdíjba, 42 évesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az UD Zrt. jogi lépéseket tervez az MSZP ellen

Jogi lépéseket tervez az UD Zrt. az MSZP ellen, miután a kormánypárt bejelentette, hogy politikai akcióba kezd, és valamennyi szervezetét felkérte: tegyen fel kérdéseket az adatgyűjtési ügyben érintett UD Zrt.-vel kapcsolatban a fideszes többségű megyei jogú városok és megyei közgyűlések vezetőinek - közölte a cég jogi képviselője csütörtökön.

MTI Itthon

Hallgat a rendőrség az UD Zrt. ügyében, még gyanúsított sincs

A vállalkozást képviselő ügyvéd nem tud arról, hogy az UD. Zrt. ügyében a rendőrség mit végzett. A Nemzeti Nyomozó Iroda egyelőre hallgat. Az eljárás megindulása óta csaknem két hónap telt el. Gyanúsított még nincs - így foglalja össze a szombati Népszabadság az ügy eddigi állását.

hvg.hu Itthon

Manipulálhatták-e az UD Zrt. számítógépeit?

Manipulálhatják azokat az adathordozókat, amelyeket a megfigyelési ügybe keveredett UD Zrt.-nél tartott házkutatásnál foglaltak le – állította több ízben a biztonsági cég vezetője. Az ezzel kapcsolatos panaszt az ügyészség elutasította, mondván: a házkutatások és az adathordozók lefoglalása is törvényes volt. A hvg.hu annak járt utána, a hatóságok milyen módon foglalhatnak le adathordozókat, hogyan vizsgáltatják azokat, és lehetőség van-e a bizonyítékok utólagos manipulálására.