Megoldhatatlannak vélt régi bűnügyekről is kiderülhet hosszú évek után, hogy kik voltak az elkövetőik. Az idő múlásával ugyanis változik az egykori tettesek és körük anyagi helyzete, személyes viszonyaik s érdekeik. Egykori barátok esküdt ellenségekké válhatnak, s örülnek, ha bármit a másik számlájára írhatnak. Ezt igazolta a Szlávy-ügy, és ezt látszik igazolni két, a kilencvenes évek végén Pest megyében történt gyilkosság felderítése is.
A tett színhelyén. Leszámoltak a két zsarolóval © E. Várkonyi Péter |
A kiindulópont egy másik bűncselekmény, a 2005. tavaszi diósdi kettős gyilkosság volt, amelynek fejleményeiről a hvg.hu is többször beszámolt: a település külterületén lelőttek két férfit, akik megzsaroltak egy olajlopásokkal foglalkozó társaságot. Fél évvel később a rendőrök megtalálták a tetteseket és a megbízókat, de a nyomozás során más bűncselekmények is előkerültek. Ilyen volt az 1998. augusztus 18-án, a budapesti Egér úton felrobbantott Porsche, azaz Terjék István meggyilkolása. A férfi autóját ugyanolyan robbanóanyaggal küldték a levegőbe, mint amit egy hónappal korábban a több halálos áldozatot is követelő Aranykéz utcai merényletben használtak.
A porschés robbantás Czibere Attila révén kapcsolódott a diósdi ügy elkövetőihez. Ő a kettős emberölés egyik vádlottja, de úgy tudjuk, Terjék felrobbantásának ügyében eddig csak tanúként hallgatták ki a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon. Annak idején üzletelt Terjékkel, s közös ismerősük volt a zenei producerként és Zalatnay Sarolta segítőjeként ismertté vált Pintér György. Akit egyébként 2005 óta többször is meghallgattak tanúként, mert felmerült, hogy Terjék, Czibere és ő 1996-ban és 1997-ben részt vett a mezőszentgyörgyi olajlopásban. (Ez nem azonos a korábban említett diósdi olajlopással.)
|
A megmaradt 9-10 tonna pénzpapírt tíz évvel később, 2007 őszén találták meg a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai egy győri raktárban, ahová a százhalombattai Molnár Tamástól – a diósdi ügyben érintett férfitól – szállították át. A pénzjegynyomáshoz használható papír egy részét Dietmar Clodo, a már elítélt „bombagyáros” lakásán találták meg. |
Ezzel egy időben a társaság – Terjék, Czibere, Pintér, valamint a Dinda becenevű Csóka István – egy másik illegális üzletbe is belevágott, miután sikerült megszerezniük egy német pénzpapírszállítmányt. Több tonna, kiváló minőségű papírra ötezreseket nyomtattak, amelyek a megtévesztésig hasonlítottak az igazi bankjegyekre, és csak egy alaposabb ellenőrzés tudta kimutatni, hogy hamisítványokról van szó.
Addig minden tökéletesen működött, amíg a pénzhamisítást végző Váci úti nyomda tevékenységére fény nem derült. Ezután azonban a csapat több tagjának szöknie kellett, Czibere például Szlovákiában bujkált egy ideig. Dinda szökésének megszervezésében pedig – a vallomások szerint – Pintér György is részt vett. Hogy hol kötött ki végül, rejtély, mert azután, hogy beszállt egy zöld Wartburgba, senki sem látta, senki sem halott róla, éppen ezért az a vélekedés alakult ki, hogy megölték őt. Ezt az is megalapozza, hogy a csapat tagjai tudták, Dinda be akar menni a rendőrségre, hogy tisztázza magát, és ezért tartottak attól, hogy mindent bevall. Ezért aztán a társaság egy szlovákiai találkozón szavazott arról, hogy meg kell ölni Csóka Istvánt.
Egy évvel később viszont az olajlopási biznisz napja is leáldozott, miután a mezőszentgyörgyi iparterület őrét tetten érték a rendőrök, amint éppen kannába eresztette a megcsapolt olajat. Az üzletbe befektetett pénzét viszont mindenki szerette volna visszakapni, így Terjék is követelte a magáét Czibere Attilától és Pintér Györgytől. Ez volt az oka annak, hogy Terjék sem maradhatott életben.
Megölésének körülményei azonban teljes részletességgel egészen addig nem tisztázódtak, amíg a diósdi kettős gyilkosság kapcsán el nem fogtak néhány embert. Köztük Kaszap Ferencet, becenevén Frenkit, aki, mint kiderült, találkozott Pintér Györggyel. Felkérték egy diplomatatáska átadására, amit a Balatoni út mellett lévő Szoborparknál – a csomag élesítésével együtt – meg is tett. Majd, miután Terjék beszállt az autóba, Frenki a nála lévő, az akcióhoz kapott telefonról felhívott egy számot, ami élesítette a Porschéra szerelt bombát.
A Terjék-ügyben elrendelt nyomozás eredményeként 2008 tavaszán tartóztatták le Pintér Györgyöt, aki a mezőszentgyörgyi olajlopást elismerte, de tagadja, hogy megbízást adott volna a vállalkozó megölésére. A rendőrök viszont úgy látják, a bizonyítékok alátámasztják gyanújukat, ráadásul Pintér megbukott a hazugságvizsgálaton is. A bűnügy azzal is kerekebbé vált a nyomozás szempontjából, hogy a rendőrök eljutottak ahhoz a férfihoz is, aki a táskát összeszerelhette.
A másik ügyben, Dinda eltűnésében is előbbre járnak már a nyomozók. A hvg.hu értesülései szerint a tavaly elrendelt eljárás során begyűjtött bizonyítékok alapján valószínűnek látszik, hogy ennek a bűncselekménynek a végrehajtását is Pintér György rendelte el. Rajta kívül előzetes letartóztatásba került egy százhalombattai férfi, Tóth Görgy, akit azzal gyanúsítanak, hogy közreműködött Csóka István megölésében és a holttest elrejtésében. Egy másik rögbis társával, Mátyás Csabával együtt, aki ellen körözést adtak ki, hogy Új-Zélandról haza tudják hozatni.
Vizsgálják a Pest megyei rendőrök azt is, hogy egy további, 1999-es ügyhöz, amelyben egy volt érdi fateleptulajdonos, Alföldi Pista bácsi tűnt el, lehetett-e köze Pintér Györgynek. Ez a nyomozás, amely a másik kettőhöz hasonlóan bravúros lehet, még az elején tart.
Az ügyek – a rendőrök által – központi alakjának tartott Pintér György ügyvédje, Zamecsnik Péter a hvg.hu-nak elmondta, hogy védence tagadja a rendőrök által felhozott gyanúsításokat. Hozzátette: felettébb érdekes az olyan gyanúsítás emberölés ügyében, ahol a holttest nincs meg. Ez minden eddigi gyakorlattal szembe megy – hangsúlyozta Zamecsnik Péter.