szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét a megszűnés fenyegeti az MDF-frakciót, de jövő hét közepéig - hasonlóan a Vas János kilépése utáni helyzethez - még felvehetnek egy független képviselőt a frakcióba, amely így megint 10 fős lehet.

Csáky András hétfőn közölte, hogy március 16-ával kilép az MDF parlamenti frakciójából. Egy nappal korábban jelentette be, hogy elhagyja a pártot, mert véleménye szerint az EP-lista szombati elfogadásával az MDF feladta politikai hitvallását, és végleg szakított azzal a társadalmi bázissal, amelyre megalakulásakor támaszkodott.

Az MDF tavaly októberben került hasonló helyzetbe, amikor Vas János kilépett a képviselőcsoportból, és átült a függetlenek közé. Ennek előzménye az volt, hogy a Tisztelet Társasága megszakította a 2006-ban kötött együttműködését az MDF-fel, ezért felszólították Vas Jánost, aki a szervezet képviseletében került be a képviselőcsoportba, hogy lépjen ki a frakcióból.

Vas János kilépésével akkor kilenc főre csökken az MDF eredetileg 11 fős képviselőcsoportja, hiszen egy héttel korábban kizárták Almássy Kornélt, aki azóta szintén független képviselőként dolgozik a parlamentben.

A helyzetet úgy oldotta fel az MDF, hogy a képviselőcsoporthoz csatlakozott Lengyel Zoltán független, korábban fideszes képviselő. A politikus akkor azt mondta, nem vették meg, s hozzátette, az MDF-fel kötött megállapodása szerint szabad mandátummal rendelkezik, rá nem vonatkozik a frakciófegyelem, vagyis saját belátása szerint szavaz.

A házszabály szerint ha egy frakció létszáma 10 fő alá csökken, akkor megszűnik. Ezt a tényt a képviselőcsoport vezetőjének három napon belül kell bejelentenie az Országgyűlés elnökének. E szerint Herényi Károlynak a jövő hétfőhöz képest, amikor Csáky András távozik, további három napja lesz még a bejelentésre.

Azt viszont semmi nem zárja ki, hogy ez idő alatt újabb képviselőt vegyenek fel a frakcióba - ahogyan Vas János kilépése után is megtették. Ha ez így történne, akkor a frakció létszáma ismét elérhetné a tíz főt, vagyis mégsem szűnne meg. Az MDF sokat veszít anyagilag, ha az Országgyűlésben megszűnik a frakciója.

A jelenlegi szabályok szerint a parlamenti frakciók létszám-foglalkoztatásra jogosultak, és működési keretet kapnak az Országgyűlés Hivatalától.

Parlamenti frakciónként 13 dolgozó bérét finanszírozza a hivatal, de a foglalkoztatottak száma nem lehet több a képviselőcsoport létszámánál, így az MDF-frakciónál 10 ember dolgozik az Országgyűlés finanszírozásában. Hírügynökségi források szerint átlagosan bruttó 330 ezer forintot keresnek átlagosan, fejenként.

A törvények szerint a parlamenti frakcióknak működési keret is jár. Az MDF - mint ellenzéki frakció - jelenleg 25 képviselő utáni alapdíjat, és mindegyik saját frakciótagja után az alapdíj 0,6 százalékát kapja. A képviselői alapdíj 231 900 forint, vagyis ez az összeg majdnem hétmillió forint.

A szabályok szerint független képviselőknél ugyanez az arány 0,75 százalék, vagyis ha - független képviselőkből álló csoportként - együtt maradna az MDF frakciója, miután a létszámuk 10 fő alá csökken, összesen nagyjából hét képviselőnyi alapdíjat kapnának egy hónapban a működésre.

A frakciónak a parlamentben és a képviselői irodaházban is vannak irodái, amelyeket valószínűleg szintén nem tarthatnak meg, ha megszűnik a képviselőcsoport.

Ha az MDF-frakció megszűnik, elvileg a parlamenti bizottsági helyeket is újra kellene osztani, és kérdés, hogy a demokrata fórumos képviselők megtarthatják-e tisztségeiket. Katona Kálmán például a környezetvédelmi bizottság elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Itthon

EP-listák: az MDF kétes kimenetelű játéka

Mindent egy lapra tett fel az MDF, amikor a kilencvenes évek legvitatottabb gazdaságpolitikusát, Bokros Lajost, a Horn-kormány pénzügyminiszterét kérte fel a párt EP-listájának vezetésére.

MTI Itthon

Leváltaná a kormányt az MDF, Bokrost akarják miniszterelnöknek

Konstruktív bizalmatlansági indítvány elindítását javasolja az MDF Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen - jelentette be Dávid Ibolya, a párt elnöke a parlament hétfői ülésén napirend előtti felszólalásában. Az SZDSZ szerint nincs itt az ideje a személyi találgatásoknak, a Fidesz egy létéért küzdő párt kétségbeesett erőfeszítéséről beszél. A KDNP az előre hozott választásokat tartja megoldásnak, Bokros Lajosra pedig nem bízná az országot.

MTI Itthon

Bokrosnak egyedül az MDF tett ajánlatot

Bokros Lajos a Magyar Demokrata Fórumtól (MDF) kapta a legmagasabb szintű, legkorrektebb, legtisztességesebb ajánlatot azzal, hogy vezetheti a párt EP-listáját. Ezt a volt pénzügyminiszter mondta vasárnap a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában.

MTI Itthon

Áll a bál az MDF-ben Bokros felkérése miatt

Az MDF alapszabálya szerint az elnökség terjeszti az országos választmány elé mind az országgyűlési, mind pedig az európai parlamenti választási listát - mondta Pettkó András, a párt országgyűlési képviselője.

MTI Itthon

Bokros helyett Borosst! - javasolja a békési MDF

Az MDF Békés megyei választmánya nem ért egyet a párt elnökségének azzal a javaslatával, hogy Bokros Lajos vezesse az EP-listát. Helyette Boross Pétert javasolják - mondta a megyei választmány elnöke.

MTI Itthon

MDF-lista: Dávid Ibolya az ötödik helyen

Az MDF elnöksége szerdai ülésén döntött a párt európai parlamenti listájának első öt helyéről; az ötödik helyen Dávid Ibolya szerepel - mondta maga a párt elnöke az ülés után. Olajos Péter, a párt EP-képviselője nem ért egyet a listával.

Vélemény

Dávid Ibolya "Bokros-puccsa", avagy pártcsíny az MDF-ben

Lehetséges, hogy Dávid Ibolya húzónévtoborzó akciója „Bokros-puccs” néven vonul majd be a zsurnálpolitológiába. Jelesül, hogy Dávid Ibolya a neoliberális közgazda listavezetőségét – államcsíny mintájára – pártcsínnyel, a belső döntéshozók szélesebb fórumainak tudatos megkerülésével harangozta be.