szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány válságkezelő programja lehet, hogy nem világ legjobb programja, de a "nyertesek országát" teremtheti meg - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az MSZP választmányának szombati ülésén Budapesten.

A miniszterelnök szerint nagyon sok fájdalommal jár a válságkezelés, de ha Magyarország nem halad a határozott, gyors cselekvés útján, egyre gyorsabb lehet a lecsúszás, az ország súlyos társadalmi, szociális, gazdasági válságba kerülhet.

Az áldozatnak van értelme, mert a lemondás eredménnyel jár, az út végén, néhány év múlva magabiztosabb, erősebb, gyorsabban fejlődő Magyarország áll - hangsúlyozta a kormányfő.

Meglehet, hogy a programnak nincs minden részlete úgy kidolgozva, mintha sokkal több időn állt volna rendelkezésükre - tette hozzá.

Hangsúlyozta, abban hisz, hogy most a válság közepén gyors, határozott cselekvésre van szükség, és a meghirdetett program a cselekvésnek, a válságból való kilábalásnak, az ország megerősítésének programja.

A miniszterelnök azt mondta, a program a nyertesek Magyarországát teremtheti meg, abból az országból, amely ma széttagolt, viszályokkal terhelt, és a veszekedésben, a bizalmatlanságban lefelé menő spirálba került.

A Bajnai-kormány miniszterei, Sólyom László államfővel
© MTI - Koszticsák Szilárd

Bajnai Gordon megismételte, hogy a program négy elemre bontható, az azonnali válságkezelő lépések mellett tartalmazza az egyensúlyteremtő, növekedésösztönző és bizalomhelyreállító intézkedéseket.

A legsürgetőbb feladatok között a munkahelyek megvédését emelte ki, és azt, hogy segíteni igyekeznek a vállalkozóknak, a bajba jutott devizahiteleseknek.

A miniszterelnök szerint a rövid távú válságkezelés mit sem érne, hogy ha eközben nem tudnák stabilizálni az ország helyzetét hosszú távon.

"Magyarország régóta többet költ, mint amennyit megtermel, talán kicsit túl korán hitte el, hogy már benne van a tutiban, hogy beérkezett az európai jólétbe" - fogalmazott Bajnai Gordon, arra utalva, hogy többen elhitték, az 1995-ös válság kezelése után az ország megindult egy gyorsuló, fenntarható növekedési pályán.

Magyarország növekedési képessége lassul, eladósodása viszont megnőtt, a világválság miatt nehezebb hitelt felvenni, ezért ismét bizonyítania kell a külföldi és belföldi finanszírozók felé, hogy képes olyan pályára állítani az országot, amelynek végén az adósságunk csökkeni fog - mondta a kormányfő.

Kiemelte, az egyensúlyteremtés rövid távon nem jelenthet mást mint kiadáscsökkentést. A magyar gazdaság az idén 6 százalékkal csökken, ezért, ha az ország tartani akarja a 3 százalékos hiánycélt, további kiadáscsökkentésre van szükség - tette hozzá Bajnai Gordon.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy Magyarországon az emberek többsége tudja és elfogadja, szükség van az ország gazdaságának kiigazítására, az egyensúlyteremésre, és hogy ezekért mindenkinek áldozatot kell vállalnia.

A kormányfő szerint ha helyreáll az egyensúly és beindul a növekedés, akkor Magyarország sokkal gyorsabban lesz képes kinőni az adósságát, ezzel visszahozhatja a külföldi finanszírozók bizalmát, és így stabilizálódhat a forint árfolyama, alacsonyak lehetnek a kamatok.

Bajnai Gordon közölte, hogy a kormány programjának világos a társadalomfilozófiája, amely a szolidaritás értékére épül.

"A válságkezelés is lehet szolidáris" - mondta, megjegyezve, minden egyes intézkedésbe az adórendszer, a nyugdíjak vagy a közszféra területén megpróbálják belevinni ezt az eszmét.

Kitért arra, hogy a kabinet programja "nagyon nagy mértékben" segít roma polgártársainkon, hogy Magyarország fogadja magába a cigányságot, mert ország fejlődése e nélkül nem fenntartható. Utalt arra, hogy a kormány mandátuma csak egy évre szól, de néhány sorskérdéssel aktívan kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Bajnai: soha nem látott keménység az adóztatásban

Bajnai Gordon számára a válságkezelő csomag egyes elemei érzelmileg, míg mások szakmailag fájdalmasak, de ezeket is muszáj meglépni ahhoz, hogy tartani lehessen a 3 százalékos költségvetési hiányt, visszatérjen Magyarország iránt a külföldi befektetők bizalma, és újra stabil legyen a forint árfolyama. A kormányfő erről az Kossuth Rádióban beszélt.

MTI Itthon

Bajnai és Dávid tartalmi kérdésekről egyeztettek

Lényegi, tartalmi kérdésekről beszéltünk az MDF vezetőivel - közölte Bajnai Gordon, aki szerint az MDF által képviselt irányok sokszor egybeesnek azzal az iránnyal, amelyre a kormány szeretné az ország szekerét vinni.

Vélemény

Ki lesz Orbán ellenfele a választáson? Bajnai is lehet

Gyurcsány háttérbe vonulásával a „vezérek egyensúlya” felborult. Eközben a baloldal egyrészt soha nem látott hátrányban van legfőbb riválisával szemben, másrészt idő előtt kijátszotta aduját, Bajnai Gordont. A jövő évi országgyűlési kampányt Gyurcsány mint pártelnök, Bajnai pedig mint miniszterelnök-jelölt csinálta volna végig. Ezt a verziót az utóbbi hónap eseményei felülírták - írja elemzésében Novák Zoltán, a Méltányosság Polititikaelemző Központ kutatásvezetője.

MTI Itthon

Elkészült a Bajnai-kormány első törvényjavaslata

Akár már májustól csökkenhet a miniszterek alapilletménye 15 százalékkal. A Bajnai-kormány benyújtotta az első törvényjavaslatát, amellyel a kormány azt kívánja demonstrálni, hogy a takarékosságot saját magán kezdi.