szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a szociális kártya bevezetéséről szóló monoki képviselő-testületi döntés megfelel a szociális törvénynek és az alkotmányos előírásoknak, akkor a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak (SZMM) nincs ellene kifogása. Szabó Máté még nem kapott hivatalos tájékoztatást az elfogadott rendeletről.

A szociális törvény is lehetővé teszi a természetbeni segítséget, ennek sokféle formája lehet, így például a szociális kártyán keresztüli juttatás - mondta Kovárik Erzsébet, a tárca szakállamtitkára. Közölte, az állami szociális segély hatvan százalékát lehet kártyán nyújtani. Ezek megélhetési, jövedelempótló segélyek, tehát nem elfogadható, hogy teljes egészében korlátozzák a felhasználásukat: nem állhat csakis cukorból, kenyérből és sajtból egy család ellátása - tette hozzá.
   
Kovárik Erzsébet hangsúlyozta, nem értenek egyet a szociális kártya bevezetésével, ha az a család megélhetését úgy korlátozza, hogy csak meghatározott helyeken és áron vásárolhatnak a segélyezettek.
   
Ez szükségszerűen kikényszerítené a másodlagos piacot - mondta. Példaként említette, ha a szomszéd olcsóbban adja a tojást, akkor cukorért fognak tojást venni, ez pedig adott esetben azzal járna, hogy nem megfelelően használják fel az állami forrásokat. Kérdésre válaszolva elmondta, akkor fordulnak Alkotmánybírósághoz, ha a monoki rendeletet szerintük alkotmánysértő. A rendelet szövegét egyelőre nem ismerik.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Monok képviselő-testülete a szociális kártya bevezetése mellett döntött kedden. A döntés szerint a szociális segély 60 százalékát kártyára utalja majd az önkormányzat, 40 százalékát pedig készpénzben kapják az érintettek. A rendelkezésre állási támogatás (rát) teljes összege a kártyára érkezik majd - közölte Szepessy Zsolt a település független polgármestere.
   
A polgármester a szociális kártya bevezetését már korábban szorgalmazta. Javaslatát júliusban levélben továbbította Bajnai Gordon miniszterelnöknek és az Országgyűlés képviselőinek. Akkor úgy fogalmazott: a szociális kártyával összetett problémára kínál megoldási javaslatot a közpénzek hatékony, törvényes, ellenőrizhető felhasználásával összefüggésben. A különböző címeken nyújtott támogatásokat ugyanis az emberek sokszor nem a célnak megfelelően használják fel, azok sok esetben a szülők miatt nem jutnak el a gyermekekhez. Emellett az államtól kapott juttatások jelentős része uzsorával foglalkozó, jól szervezett bűnözői csoportokhoz kerül - indokolta a kártya szükségességét Szepessy Zsolt.

A szociális kártyával a tervek szerint csak szerződéses elfogadóhelyeken lehet majd fizetni, s csak a rendeletben meghatározott árucikkeket és szolgáltatásokat lehet megvásárolni, illetve igénybe venni, például alapélelmiszert, ruházati termékeket, tanszert, tisztító- és tisztálkodó szereket, gyógyszert, tüzelőt, a távfűtés, a víz, a gáz, a villany, a lakbér, és a lakáshitel-törlesztés költségeit.

Az ombudsman hivatalosan kérte a szövegét

Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hivatalos úton megkérte a szociális kártya bevezetéséről szóló monoki rendeletet - közölte az ombudsmani hivatal.

A monoki képviselő-testület keddi döntése után az MTI megkereste az ombudsmani hivatalt, ahol azt közölték: Szabó Máté még nem kapott hivatalos tájékoztatást az elfogadott rendeletről. A biztos ezért hivatalosan megkérte a határozatot a monoki polgármestertől, és csak miután kézhez vette, dönt a vizsgálat elrendeléséről. 

Szabó Máté múlt pénteken azt közölte, hogy csak a konkrét szabályozás ismeretében lehet állást foglalni a monoki polgármester által kezdeményezett szociális kártyáról. A biztos akkor azt közölte, hogy csupán sajtóhírekre, nyilatkozatokra alapozva, konkrét önkormányzati intézkedés, rendeleti szabályozás hiányában nem lát jogi lehetőséget a vizsgálat lefolytatására és szakmai megállapítások megfogalmazására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!