Pártokra, képviselőjelöltekre szavazott vasárnap az ország, a hatodik szabad országgyűlési választások első fordulójában. A területi listákra leadott szavazatok alapján 4 párt – Fidesz-KDNP, MSZP, Jobbik, LMP – lépte át az ötszázalékos országgyűlési küszöböt. A választás első fordulójában 64,29 százalékos volt a részvételi arány (5,1 millió szavazó), ez valamennyivel elmarad a négy évvel ezelőttitől.
Most érkezett
A hírfolyam máshol folytatódik
Percről-percre hírfolyamunkat ezennel lezárjuk, minden eddigi és további, választással kapcsolatos hírt a 2010-es választás címkére kattintva olvashat.
A Fidesz-KDNP listái 52,77 százalékot kaptak, az MSZP 19,29 százalékot szerzett, a Jobbik 16,71 százalékon állt meg, az LMP pedig 7,42 százalékkal jutott be az országgyűlésbe.
A hvg.hu eredményfigyelő szolgáltatásával olvasóink kiválogathatják az őket különösen érdeklő választókerületeket, s eredményváró oldalukat személyre szabva rendezhetik be.
Percről percre
Kilépett a roma támogatást felvevő LMP-s jelölt
A Lehet Más a Politika (LMP) néhány napja egy internetes hírportálon találkozott azzal a váddal, hogy Faith Balázs, a párt egyik egyéni képviselőjelöltje annak ellenére nyert pénzt roma származású egyetemisták számára kiírt pályázaton, hogy valójában nem roma. Az LMP etikai bizottsága azonnal vizsgálatot indított az ügyben, ám előtte Faith kilépett a pártból.
Az MSZP visszaléptetéssel környékezi meg az LMP-t
„Lehet-e más a politika úgy, hogy Orbán Viktornak teljhatalma van? Esetleg lehet-e politika úgy más, hogy erősödik és helyreáll a Parlament sokszínűsége, kihasználjuk a demokratikus ellensúly lehetőségét?” – tette föl a – nyilvánvalóan az LMP-nek szóló – kérdéseket Lendvai Ildikó. „Minden megoldás végiggondolására nyitottak vagyunk.” Ennek végiggondolását kérjük az LMP szavazóitól – tette hozzá.
Túlbecsült Fidesz., alábecsült LMP
Alapvetően jól vizsgáztak a közvélemény-kutatók: a választás előtti utolsó becslésében mind a hét intézet a Fidesz kétharmados többségét jósolta, ami az első forduló után valószínűsíthető is, noha a párt eredménye elmaradt az előre jelzettől. Egy kivétellel azt is eltalálták, hogy az MSZP végez a második helyen, és az MDF kiesése is igazolta őket. Az LMP támogatottságát azonban még azok a kutatások is alábecsülték, amelyek a párt parlamentbe jutásával számoltak.
OVB-elnök: végrehajthatatlan a törvény
Szigeti Péter sajnálkozását fejezte ki, amiért hosszú sorok kígyóztak egyes, igazolással szavazásra kijelölt szavazókörök előtt vasárnap az országgyűlési képviselő-választáson. Mint mondta, a szavazókörökbe átlagosan 600-1200 voksolót várnak.
LMP: a források kimerültek, pozíción nem veszekednek
Szabó Rebeka sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az országos választmány keddi ülésén elkezdik megbeszélni a személyi kérdéseket. Hangsúlyozta, hogy esetükben nem a személyi ambíciók, hanem a párt által képviselt értékek az elsődlegesek, ezért "nem fogunk összeveszni egyik pozíción sem".
OVI-álláspont: nem szervezési mulasztás miatt kellett órákig sorban állani
Nem szervezési mulasztás okozta vasárnap, hogy egyes, az igazolással szavazók számára kijelölt szavazókörök előtt hosszú sorok kígyóztak - mondta az országgyűlési képviselő-választás első fordulójának tapasztalatairól tartott sajtótájékoztatón Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda vezetője hétfőn. Egyben sajnálkozását fejezte ki a hosszas várakozásért. Hangsúlyozta: az igazolással szavazásra vonatkozó törvény olyan mértékben megköti a választási igazgatás szerveinek kezét, hogy csak kicsi a mozgásterük a szavazás gyorsítására.
Szigeti még nem döntött lemondásáról
Szigeti Péter egy sajtótájékoztatón arra a kérdésre, lemond-e tisztségéről, ahogy arra több politikus is felszólította, úgy válaszolt: "erre még alszom egyet". Azt is elmondta: végrehajthatatlan törvényt alkotott az Országgyűlés az igazolással szavazásra.
Lemondott az SZDSZ országos ügyvivője
Lemondott az SZDSZ-ben betöltött összes pozíciójáról Szentkuti Károly, a párt országos ügyvivője, Győr-Moson-Sopron megyei SZDSZ elnök. A politikus egyúttal párttagságát is megszüntette. Szentkuti Károly döntését a sikertelen parlamenti szerepléssel indokolta. Úgy vélekedett: az eredménytelenség a mindenkori ügyvivők felelőssége, így az övé is.
Orbán talán vitatkozik
A Fidesz elnöke még gondolkozik azon, vitázzon-e Mesterházy Attilával. Azt mondta: most minden erejét az köti le, hogy minél nagyobb egység jöjjön létre a parlamentben.