szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Hétfő délután sajátos paródiával szórakoztatta a Magyar Szocialista Párt ifjúsági szervezete, a Societas négy tagja a Parlament Piros társalgójában az újságírókat. Megmozdulásukkal a sajtószabadság csorbítására igyekeztek felhívni a figyelmet.

Az előadás szerint a TV-maci sajtótájékoztatót tartott a Parlamentben – vagy híreket olvasott be a TV-ben, ez nem volt egyértelmű –, melyben bírálta a kormánypártot. „A Fidesz maga alá akarja gyűrni a teljes magyar nyilvánosságot. Megunták a szabadságot, megunták, hogy bárki kritizálhatja őket” – hangsúlyozta a TV-maci, aki szerint „kilenc évre bebetonozott fideszes médiavezérek” és „összevont, ledarált hírközlési hatóság” elé néz az ország. A TV-maci attól tart, hogy az esti mesék is a Fidesz elképzelései szerint fognak kinézni – derült ki.

MTI

„A fenyegetés, a félelem határozhatja majd meg a médiumokat” – tette hozzá Oroszvári Péter, a Societas ügyvezető elnökhelyettese. „A véleménynyilvánítás szabályait, a szerkesztési elveket fölülíró törvénykezés, a közérdekű tudnivaló állami meghatározása továbbra is része Orbán és Rogán médiacsomagjának. Az internet korában nem fogunk megijedni ezektől a mindent korlátozni akaró dilettánsoktól” – jelentette ki Oroszvári, miközben két rendőr elvezette a TV-macit.

A hvg.hu kérdésére Oroszvári Péter elmondta: „Nyilvánvalóan az MSZP-nek is van, nem is kicsi szerepe abban, hogy kétharmada lett a Fidesznek a Parlamentben. Most van az az időszak a szocialista pártban, amikor ezeket a következtetéseket levonva megindulhat egy változás.” Szerinte azonban a legnagyobb ellenzéki párt megújulása egy hosszabb, akár két évig is tartó folyamat.

Oroszvári elismerte: Sólyom neve is fölmerült mint lehetséges államfőjelölt, de a mostani köztársasági elnök túl sokat „kukacoskodott” a szocialista dominanciájú kormánnyal. Arra a fölvetésre, miszerint nem lehet-e, hogy Sólyom konzekvensen ellenzéki és ez most nem jönne rosszul az MSZP-nek, Oroszvári azt mondta: „Ez már valószínűleg nem fog kiderülni. De erre a kétharmados többségre senki sem készült föl.” Összegezve véleményét Oroszvári úgy látja: pártja jól tette, hogy Balogh Andrást jelölte köztársasági elnöknek, „bár a parlamenti erőviszonyokat látva esélye nincs”. Hozzátette: „Ha valami csoda folytán megválasztanák Baloghot, ő igazán jó köztársasági elnök lenne.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Módosításokat ígér a médiacsomagban Cser-Palkovics

Több olyan módosító indítványt terjeszt be a médiacsomaghoz csütörtökön a Fidesz, amelyben figyelembe veszi az MSZP-frakció álláspontját, de csak olyan javaslatokat támogat, amelyek olcsóbb, átláthatóbb és működőképes rendszer létrehozását eredményezhetik - közölte Cser-Palkovics András szerdán. Lendvai Ildikó és Mandur László nem sokkal korábban azt jelentette be, hogy az MSZP másfél tucat módosító indítványt nyújtott be a médiacsomaghoz annak érdekében, "hogy a közszolgálat ne váljon pártszolgálattá".

MTI Itthon

A médiacsomag egy részét még nyáron átnyomná a Fidesz

Működőképes és olcsóbb közmédiumokat szeretne a Fidesz, ezért azokat a változásokat, amelyek a média működését kiegyensúlyozottabbá és olcsóbbá teszik, még a nyári ülésszak alatt végigviszik a parlamenten - mondta Rogán Antal, a Fidesz országgyűlési képviselője, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának csütörtöki ülése közben tartott sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Haraszti a Fidesz "puccsszerűen végighajszolt" médiacsomagjáról

A Fidesz titokban előkészített és a "puccszerűen végighajszolt" médiacsomagja "alkotmánytól portásig" egy rövid pórázon tartott kormányfüggő médiarendszert tervez meg - nyilatkozza Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) leköszönt sajtószabadság-képviselője a Magyar Narancs csütörtökön megjelenő számában.

hvg.hu Itthon

TASZ: vitára is alkalmatlan a kormány médiacsomagja

Átgondolatlan, szakmailag megalapozatlan és alkotmányellenes a két fideszes képviselő által a média szabályozására benyújtott törvénycsomag – közölte a Társaság a Szabadságjogokért. A jogvédő szervezet felhívja a képviselők figyelmét arra, hogy a jogalkotás egy szakma, azt a köztisztviselői karral együttműködve kellene végezni.