szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyulai székhelyű Magyarországi Románok Kulturális Szövetsége (MRKSZ) több ügyészségen is feljelentett nyolc olyan képviselő-jelöltet, akik románként indulnak a kisebbségi önkormányzati választásokon, jóllehet korábban magukat cigánynak vallották - közölte a szövetség elnökségi tagja sajtótájékoztatón szerdán, Gyulán.

Több Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen azt észlelték, hogy olyanok jelöltették magukat a román kisebbségi listán, akik saját nyilatkozatuk szerint korábban nem voltak más kisebbség képviselői - mondta Jova Éva. Az országos választási iroda honlapjának tanúsága szerint viszont közöttük többen még jelenleg is "szolgálatban lévő" roma kisebbségi önkormányzati képviselők, sőt olyan is van, aki a helyi cigány közösség vezetője. Hasonló esetek fordultak elő Békés, Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg, sőt még Győr-Moson-Sopron megyékben és a fővárosban is, amit Jova Éva egyértelműen az etnobiznisznek tulajdonít.

Az általa készített kimutatás szerint az utóbb idősszakban sorra alakulnak olyan településeken is jelölő szervezetek, illetve október 3-a után kisebbségi önkormányzatok, ahol "objektíve bizonyíthatóan nincs román közösség". Mint mondta, a legutóbbi választásokon összesen 46 településen, budapesti kerületben alakult meg román kisebbségi önkormányzat, a mostani választások után pedig már akár 72-ben is. 

Az etnobizniszre utalva bemutatott egy táblázatot, amely a román kisebbségi önkormányzatok gazdálkodását mutatja 2008-ban. Ennek alapján a magyarországi összes román kisebbségi önkormányzat 103 millió forinttal gazdálkodhatott, amelyből 58 millió forint a fővárosi kerületekben, és a Pest megyében működő önkormányzatok kaptak. Jova Éva a 15 kerületi és a fővárosi elnök közül mindössze háromról állapította meg, hogy "valóban román tevékenységet végeznek és csak hazai román származású személyekből állnak" a kisebbségi önkormányzatok. 

A MRKSZ ezért petíciót juttatott el a napokban a köztársasági elnöknek, a miniszterelnöknek, a kisebbségi ombudsmannak, a parlamenti pártoknak és az országgyűlés illetékes szakbizottságának. De hasonló tiltakozó levelet írtak Románia államelnökének és a szomszédos ország kisebbségi ügyekben érintett szerveinek. "Nem nézzük tovább tétlenül, hogy a hazai román kisebbség önkormányzati autonómiáját olyan súlyos támadások érik, mint az úgynevezett etnobiznisz, amely közösség romboló erejével egyre jobban ellehetetleníti közösségi jogaink gyakorlását, veszélybe sodorja intézményeinket, erodálja etnikai identitásunkat" - írták. 

A levél fogalmazói szerint "Az aktuális kisebbségi önkormányzati választás során kialakult anomáliák kérdésessé teszik a kisebbség önkormányzati rendszer legitimitását, mely veszélybe sodorja az olyan nagyon áhított kisebbségi kulturális autonómia megvalósulását".  A kialakult helyzetről egyébként két hete személyesen is tájékoztatták a román köztársasági elnököt, sőt Jova Éva úgy értesült, hogy még ezen a napon Bukarestben tárgyal egymással a kisebbségi választásokról és a hazai román sajtó finanszírozásáról a román szenátus külügyi bizottságának az elnöke Magyarország bukaresti nagykövetével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Csaltak a szerb kisebbségi választás előtt az adatvédelmi biztos szerint

Rodoljub Sabics szerbiai adatvédelmi biztos szerint tömeges csalások történtek a kisebbségi választói névjegyzékek összeállításakor, de Korhecz Tamás, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke (MNT) szerint ez nem befolyásolta a kisebbségi nemzeti tanácsok megválasztását - írja a Vajdaság Ma hírportál.

MTI Itthon

Két héten belül ki kell írni a kisebbségi választásokat

Két héten belül, augusztus 9-éig ki kell írniuk a települési kisebbségi önkormányzati választásokat az érintett helyi választási bizottságoknak. A voksolásokat az önkormányzati választásokkal egy napon, október 3-án tartják.