szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vörösiszap-pakolást javasolt az egyik blog Bakonyi Zoltánnak, a MAL Zrt. vezérigazgatójának nyilatkozata miatt, míg más blogok a cég válságkommunikációját bírálták.

A választási sikereket vagy kudarcokat bemutató összeállításokat hamar felülírta a hétfői hír, miszerint iszapkatasztrófa történt Veszprém megyében. Hogyan lehet egy ilyen súlyos katasztrófát kommunikálni? Erről ír Hampuk Richárd blogjában. A felelős vállalat már megvan, a felelős személyeket még nem hozták nyilvánosságra. A MAL Zrt. illetékeseinek azonban a katasztrófahelyzet megszüntetése mellett a kommunikációval is foglalkozniuk kell. Minden ilyen jellegű (vegyipari) vállalatnak rendelkeznie kell katasztrófatervvel, ami éppen azt segíti, hogy ha ilyen nem várt esemény történik, a kárenyhítés a lehető leghatékonyabban működjön. Kamuk arról ír, hogyan történik ilyen esetben a kommunikáció.

A Karmamedia blog is kommunikációs szempontból vizsgálta a MAL Zrt. vezérigazgatója, Bakonyi Zoltán nyilatkozatát. „A helyzet kommunikációs szempontból rendkívül érdekes és egyben elkeserítő. A hirtelen kialakult válság miatt a mentőalakulatok és a helyszíni stábok is ellentmondó nyilatkozatokat adtak, egy időben negyedik halálos áldozatról is szó volt. Ez betudható a helyzet okozta kavarodásnak, azonban semminemű mentsége nincs a MAL Zrt. kommunikációs csapatának erre a szerencsétlen nyilatkozatra – mind az időzítését, mind a tartalmát tekintve” – írja a szerző. Szerinte a közleményben és a cégvezető nyilatkozatában nagyon rossz az üzenetek súlyozása. „Egy ilyen helyzetben nem szerencsés, ha a vállalat leginkább a felelősség elhárítására koncentrál és magyarázza a bizonyítványt. Ilyen esetekben nem lehet olyan cinikusnak tűnő mondatokat mondani, hogy "a vörösiszap nem veszélyes", továbbá "az iszapot egy erős slagos lemosással el lehet távolítani" – akkor sem, ha ez esetleg igaz. A vezető úgy nyilatkozott, mintha elkerülte volna a figyelmét az a tény, hogy a gyárából kiömlő anyag miatt több ember is életét vesztette.”

A blog szerzője szerint az elsődleges elvárás most a szolidaritás és a támogatás biztosítása. „A közleményben és a nyilatkozatban tehát ennek megfelelően kellett volna az üzeneteket strukturálni. Ha a Tisza önt el egy falut, akkor nincs ki bocsánatot kérjen érte. Esetünkben van olyan személy, akinek bocsánatot kellene kérnie – mégsem ezzel kezdte az első nyilatkozatát.”

Az Utolsó Mohikán nevű blog szerzője is kifakadt Bakonyi nyilatkozatán. Vörösiszap-pakolást Bakonyi Zoltánnak! című bejegyzésében azt üzeni a vezérigazgatónak, hogy „ha nem elég baj, hogy az Ön által igazgatott ipari létesítmény melléktermékének elszabadulása folytán hárman meghaltak, lakosokat kellett kitelepíteni otthonukból; kérem, a kedvemért demonstrálja nyilvánosan, hogy a vörösiszap veszélytelen, hemperegjen meg benne és ha végzett, slaggal veressék le magáról!”. Szerinte nem azt kellene nyilatkozni, hogy a szakértői vizsgálatok után tárgyalnak a kártérítésről, hanem a lehető legtöbb segítséget nyújtani a károsultaknak. „De először is bocsánatot kérni az áldozatok hozzátartozóitól, akár gondatlanság (tározók karbantartása), akár más az ok. A vörösiszap veszélyes hulladék” – zárja bejegyzését.

További részletek percről percre közvetítésünkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.