szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Semjén Zsolt az új alkotmány első mondataként azt szerepeltetné, ha rajta múlna, hogy "Isten, áldd meg a magyart!".

Semjén az új alkotmány első mondatává az "Isten, áldd meg a magyart!" tenné. A miniszterelnök-helyettes erről a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában beszélt hétfőn kérdésre válaszolva. 

Ez a mondat mindenkit magában foglal, azokat is, akik az értékeket az Úristenből vezetik le, és azokat is, akik az igazság, a jóság, a szépség értékeit más szempontok, értékek alapján keresik - fejtette ki a kereszténydemokrata politikus, aki fontosnak tartja, hogy a Szent Koronára és a magyar történelemre megfelelő hivatkozás legyen az új alkotmány preambulumában. 

A KDNP elnöke kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy központilag nem akarják emelni az egyházi iskolák számát, arányát. Megjegyezte: ezt nem az állam dönti el; ha az emberek helyben egyházi iskolát akarnak, és az egyház hajlandó is átvenni egy intézményt, akkor az emberek döntése nyomán ezt megteheti. Az egyházi intézményrendszer nagyjából azon a szinten van, amit az egyházak el tudnak látni - értékelte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Eötvös Intézet: a kampányban nem beszéltek új alkotmányról

A kormánypárt a saját alkotmánytervezetét akarja rákényszeríteni mindenkire, az nem integrálhatja a politikai közösséget, ezért az ellenzéki pártoknak nem kellene részt venniük az előkészítésben - olvasható az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet nyílt levelében. Az intézet emélkeztet arra is, hogy a választási kampányban egy szó sem esett arról, hogy a kormány új alkotmányt írna.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: kellene-e népszavazást tartani az új alkotmányról?

Orbán Viktor pénteken két interjút is adott két televíziónak; az egyikben a műsorvezető megkérdezte a miniszterelnököt, hogy tart-e a Fidesz népszavazást az új alkotmányról. Orbán úgy gondolja, hogy nem kell. De miért olyan érdekes kérdés ez? – tette fel a kérdést Török Gábor politológus.

Vélemény

Csizmadia Ervin: Érvek egy új alkotmány mellett

Az idén 60 éves a sztálinista típusú 1949-es alkotmány, amely kimondta: minden hatalom a dolgozó népé (hála a nagy Szovjetunió fegyveres erejének). Erre épült az 1989-ben elfogadott demokratikus alkotmány is, amelyet ideiglenesnek szántak, korlátozott feladata az volt, hogy „Magyarországot békésen átsegítse a demokráciába.” Ideje lenne megszövegezni egy olyan új alkotmányt, amelyben bízhatnak az emberek, amely orientál, amely kereteket ad a közös gondolkozásnak – véli Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: Miért kell nekünk új alkotmány?

Orbán Viktor beszédének egyetlen olyan pontja volt, amely valóban konkrét jövőbeni cselekvésre vonatkozott: bejelentette, hogy a jövő héttől elkezdődik az új alkotmány előkészítésének folyamata. De miért kell új alkotmány? - teszi fel a kérdést Török Gábor politológus.

MTI Itthon

Új alkotmány: decemberben kész a koncepció

Az új alkotmány t előkészítő eseti bizottság december 10. és 15. között vitatja meg az alaptörvény koncepcióját, az arról szóló határozati javaslatot azt követően nyújtja be az Országgyűlésnek - erről döntött a bizottság a keddi ülésén. A döntést a kormánypártok támogatták, az ellenzék nem, mert szerintük három és fél hónap alatt nem lehet érdemi munkát végezni.

HVG Itthon

Mi szerepel majd az új alkotmányban?

A héten munkához látott parlamenti alkotmányozó atyák előtt Schmitt Pál államfő megjósolta, hogy ércnél maradandóbb alaptörvény készül a következő hónapokban. A HVG az alkotmányozási kilátásokról ír eheti számában.