A dél-budai Infopark ingatlanügyei kapcsán korábban már egy zsarolásgyanús esetben is emlegették a most kenőpénzbotrányban érintett újbudai MSZP-s politikus, Wieszt János nevét.
Rádi Antónia
Wieszt János kilétét firtatják a XI. kerület főútjain kiragasztott plakátok egyelőre ismeretlen közzétevői. Wieszt, aki MSZP-s újbudai és fővárosi önkormányzati képviselő, a kerületi vagyongazdálkodási bizottság elnöke, és a XI. kerület erős emberének számított, de országos ismertségre csak a múlt héten tett szert, amikor egy titokban készült 2007-es videó került elő róla.
A képsorokon a politikus 2,2 millió forintot vesz át, ami a felvételt készítő Gálfi István vállalkozó állítása szerint egy önkormányzati tulajdonú Bartók Béla úti üzlethelyiség megszerzéséhez kapcsolódó kenőpénz volt. Wieszt tagad, közleménye szerint „a felvétel tényleges tartalma és annak értelmezése között fényévnyi távolság van”. Bár már perekkel fenyegetőzik, a Budapesti Rendőr-főkapitányság vesztegetés gyanújával elrendelte a nyomozást – igaz, egyelőre ismeretlen tettes ellen.
Az ügyet kirobbantó vállalkozó azzal érvelt pünkösdhétfői sajtótájékoztatóján, hogy korábban azért nem állt elő a bizonyítékaival, mert attól félt, eltussolják az ügyet, sőt végül őt érheti retorzió. Tény, hogy a rendőrség a jelek szerint kevéssé volt finnyás egy mostanihoz nagyon hasonló, szintén 2007-es ügyben. Akkor a Noveco ingatlanos cégcsoport tulajdonosai tettek feljelentést az V. kerületi rendőrkapitányságon vesztegetés és egyéb bűncselekmények miatt. Állításuk szerint a Kossuth téri Parlament Caféban lezajlott egyik találkozón három férfi – egy ügyvéd, egy politikus, és egy azonosíthatatlan szerepű harmadik személy – 400 millió forintot kínált nekik, ha lemondanak szerződéses jogosítványaikról az újbudai Infoparkban. Az ellenkező esetre azt a figyelmeztetést kapták, hogy „kellemetlenségeik” lehetnek, például meggyűlhet a bajuk a hatóságokkal. Bár a feljelentők nem nevezték néven fenyegetőiket, telefonszámot mellékeltek – állítólag azon tartotta velük a kapcsolatot az ügyvéd –, s részletes személyleírást is adtak mindhármójukról.
Az akkori feljelentők környezetében a HVG-nek elmondták, hogy a történet politikus szereplőjében Wiesztet vélték felismerni, akit ők is csak később, egy televíziós interjú alapján azonosítottak. Igaz, azt is hozzátették, hogy a fenyegető közléseket nem ő, hanem az ügyvéd tette, az állítólagos Wieszt „csak ott ült”. Mindenesetre a nyomozás elrendelésekor, 2008-ban már megjelentek hírek az esetről, melyekben konkrét nevek említése nélkül az állt, hogy az ügyben „érintett szocialista politikus” tagadja a találkozó megtörténtét. A nyomozást a rendőrség később megszüntette.
Dudás Szabolcs
A történtek idején, 2002–2008-ban, Wieszt igazgatósági tag is volt az akkor állami tulajdonú – jelenleg az offshore hátterű K-Immo Kft. érdekeltségében álló – Informatikai és Technológiai Innovációs Park (Infopark) Zrt.-ben, amelynek bonyolult és máig magyarázatra szoruló viszonya volt a Novecóval. Történt ugyanis, hogy az Infopark akkori vezérigazgatója, Borsa Gyula 2007-ben ajándékozási szerződéssel a Noveco Invest Kft.-nek adta az értékes dél-budai ingatlanok kezelői jogát birtokló Infopark Fejlesztési Zrt.-ben lévő két aranyrészvényét (HVG, 2009. május 23.). Utóbbi cégben időközben többségi tulajdonossá vált a német befektető IVG AG, majd a fejlesztő cég kft-vé alakult.
A Novecónál ezt úgy értékelték, hogy kisemmizték őket, s ezért számos pert indítottak. Igaz, eközben nekik is csurrant-cseppent, hiszen másik érdekeltségük, a Noveco Invest Dél Bt. 87 évre szóló földhasználati jogot szerzett a Lágymányosi híd budai lábától délre elterülő 62 ezer négyzetméteres területre, évi 30 millió forintért, illetve azért a vállalásért, hogy felépít egy háromezer négyzetméteres irodaházat az Infoparknak. A szerződő partner ezúttal is Borsa volt. Ez volt az a szerződés, amelyről novecós feljelentés szerint a zsaroló trió le szerette volna mondatni őket.
Hogy mi történt azóta, részben a rendőrségi hírekből tudható, mert a részvényajándékozás miatt a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) tavaly decemberben gyanúsítottként hallgatta ki Borsát. A novecósok tucatnyi perük egy részét visszavonták, és mégiscsak lemondtak a földhasználatról, de más ügyekben igen aktívak. A Fővárosi Nyomozó Főügyészségen jelenleg is folyik az eljárás NNI-s nyomozók ellen, akiket a vállalkozók a Borsa-ügyben tartott, szerintük jogellenes házkutatás miatt jelentettek fel.
A Noveco Invest Kft. Demény László és Berki József cége. Utóbbi fivére, Berki Zsolt volt az, aki cége révén 900 millió forintot kínált – hiába – a fővárosi önkormányzatnak két Ráday utcai építési telekért (HVG, 2008. augusztus 20.), megakadályozandó egy panamagyanús ingatlancserét, amelyet a főváros nevében az akkor még teljhatalmú, ám azóta a BKV-ügyben előzetesben lévő Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes szorgalmazott, ám utóbb Demszky Gábor főpolgármester nem írt alá. A lágymányosi földhasználatra szerződő Noveco Bt.-n Berkiék tavaly túladtak, az akkori vásárló – aki időközben szintén kiszállt a cégből – a Budalakk-botrányok kapcsán ismertté vált Rózsa Ferenc üzletember volt.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni, továbbra is hatósági eszközökkel próbálja alacsonyabban tartani az árakat. De sikerült?