szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha véget ér az egyiptomi válság, akár egy hónap alatt regenerálódhat a turizmus, ahogy történt ez például a bangkoki zavargások idején. Valószínű, hogy a szállodák és szolgáltatások promóciós árakkal csábítgatják majd vissza a külföldieket, talán már tavasszal.

Egyes médiumok ugyan „Egyiptomban rekedt magyarokról” adtak hírt nem sokkal azután, hogy zavargások törtek ki a turisták körében igencsak népszerű észak-afrikai országban, a Vörös tenger üdülőövezeteiben békésen nyaraló magyarok semmit nem éreztek a bőrükön a nagyobb városokban, különösen a Kairóban zajló eseményekből. A magyar turisták ráadásul charterjáratokkal utaztak közvetlenül a tengerparti üdülőhelyekre, így érinteniük sem kellett a kaotikus állapotú kairói repülőteret. Ennek ellenére a Külügyminisztérium - a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségével (MUISZ) történt egyeztetést követően - az „I-es, utazásra nem javasolt országok és térségek kategóriájába” sorolta át az országot. „Bár a turisták a tengerpartokon biztonságban vannak, óriási felelősség van rajtunk. Ha bármelyik utasunkkal történne valami a biztonsági helyzet romlásának következtében, az morálisan is hatalmas veszteséget jelentene az egész utazásszervező szakmának” – indokolta a hvg.hu-nak a döntés hátterét Molnár Judit, a MUISZ szóvivője.

Olcsó, ezért szeretjük

Az utazásszervezők egyébként abban bíznak, hogy néhány héten belül normalizálódik a helyzet Egyiptomban, s ha így lesz, tavasszal már újra felkeresik majd a turisták az országot. Molnár Judit szerint ugyanis a tapasztalatok azt mutatják, ha egy turisták által kedvelt országot valamilyen esemény (például természeti katasztrófa, zavargások) miatt egy időre el is kerülik a külföldiek, a válság kezelését követő egy hónapban már újra megindulnak a foglalások, „regenerálódik” a turizmus.

Példa utóbbira akad bőven. Thaiföld fővárosa ugyan néhány hónappal ezelőtt még brutális zavargások helyszíneként szerepelt a világsajtóban (a véres tüntetések során emberek haltak meg, plázákat gyújtottak fel), ma már rengeteg turista keresi fel újra, sőt idén télen a magyarok egyik legnépszerűbb úti célja. De említhetnénk még a görögországi eseményeket is. Sokszor pedig „kívülről”, a médián keresztül felnagyítva látunk egy-egy történést és egy lokális problémáról gondoljuk azt, hogy az egész országot, netán térséget érinti. Jó példa erre a budapesti zavargás, amikor a Deák téren elszabadult tank képei körbejárták a világsajtót, így sokan okkal gondolhatták azt, hogy Magyarországon forradalom zajlik és senki nincs biztonságban.

Az, hogy turistaként viszonylag hamar felkeresik a nem olyan rég még zűrökkel bajlódó országokat, Molnár Judit szerint két okra vezethető vissza. Egyrészt mind Thaiföld, mind pedig Egyiptom ár-érték arányban kifejezetten jó úti célnak számít (színvonalas szolgáltatásokat lehet kapni alacsony áron), ami a jelenlegi gazdasági helyzetben fontos szempont az utazni kívánók számára. Másrészt az emberek ma már hozzászoktak ahhoz, hogy a világban mindig történik valami, legyen szó zavargásokról vagy éppen természeti katasztrófáról. „2001. szeptember 11-e után pedig már bárhol érhetik meglepetések az embert, gondoljunk csak a madridi, londoni terrortámadásra. Sehol sem lehetünk 100 százalékos biztonságban” – mondta a szóvivő.

Nincs mese, a turistákból élnek

Azok a turizmusból élő országok, ahol egy zűrös esemény miatt ideiglenesen megcsappan, netán teljesen megszűnik a turizmus, a válságot követően általában különféle promóciós ajánlatokkal igyekeznek visszacsábítani a külföldieket. Az utazásszervezők éppen ezért arra számítanak, hogy hasonlóan cselekszenek majd az egyiptomiak. „A magyarok által leginkább látogatott egyiptomi tengerparti üdülőhelyeken a lakosság éppen a turisták miatt nem él mélyszegénységben. A helyiek számára létfontosságú a turizmus, ezért nekik érdekében áll, hogy mielőbb visszatérjenek a külföldiek” – emlékeztetett Molnár Judit.

Creative Commons

Az utazásszervezők szerint a piac nem rendeződik át az egyiptomi-tunéziai események következtében. „Az európai turisták számára Törökország, Egyiptom, Tunézia, Bulgária, Spanyolország, Horvátország, Olaszország a legnépszerűbb úti cél, mert könnyen, gyorsan elérhetőek. Ezek örökzöld célállomásoknak tekinthetőek, új szereplők már nem nagyon tudnak belépni a piacra” – vélekedik Molnár Judit, hozzátéve: ugyan vannak még nagyon vonzó országok, de azokat azért nem keresik fel tömegével az emberek, mert a munkaerő magas ára miatt a szolgáltatások drágábbak. Példaként Madeirát említette a szóvivő.

Egymilliárd dollárjuk bánja

Egyiptomban a turizmussal foglalkozó szolgáltatók között mindenki várja a válság végét, találgatni próbálják, mikor normalizálódik a helyzet és mikor térhetnek vissza a turisták – mondta a hvg.hu-nak Emad Wakaa, a Best Reisen Hurghadában dolgozó szír származású kihelyezett idegenvezetője, aki családjával együtt vasárnap az utolsó magyar turistákat hazaszállító chartergéppel maga is visszatért Budapestre.

A legtöbb utazási iroda hozzávetőleg egy hónapot vár, mielőtt döntenének arról, újraindítják-e a vörös-tengeri csoportokat, leghamarabb így várhatóan február végén, március elején dőlhet el, mikor érkezhetnek ismét turisták a régióba. Bár az egyiptomi zavargások kitörésének idején eleve alacsonyabbak voltak a szállodai árak, mint például Húsvétkor vagy a nyári főszezonban, Wakaa szerint a helyi hotelek további árengedményekkel próbálják majd visszacsábítani a külföldi vendégeket. „Több szállodástól is hallottuk, hogy engednek majd az árból” – tette hozzá az idegenvezető.

Omar Szulejmán, az ország nemrégiben kinevezett új alelnöke múlt csütörtöki tévébeszédében azt mondta, hogy a zavargások kitörése óta körülbelül egymillió turista hagyta el Egyiptomot, a kieső bevételek által okozott kár pedig elérte az egymilliárd dollárt. Tavaly hozzávetőleg 12,5 millió turista érkezett Egyiptomba, a CNBC szerint a turisztikai bevételek pedig az ország GDP-jének 11 százalékát adták a január végén kialakult válság előtt.   

Kövesse az egyiptomi eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Forrongó Egyiptom – percről percre

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!