szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor kormányfő Magyarország megújul címmel mondja el hagyományos beszédét a Millenárison a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére. A Political Capital elemzője, Juhász Attila élőben kommentálja a beszédet hétfőn 15 órától a hvg.hu-n. Olvassa élőben az elemzői kommentárt portálunkon!

Most érkezett

Kommentár: újra az aktivitásról beszélt

A konkrét reform/megszorító intézkedéseket várhatóan majd a parlamenti beszédében mondja el, de általánosságban ebben a beszédben is utalnia kellett erre. Ezért beszélt arról, hogy az egyik feladat lesz 2011-ben az államadósság csökkentése.

Magyarországon az összes társadalomkutatás azt mutatja: attól félnek leginkább a magyarok, hogy nem lesz munkájuk. Orbán erre a félelemre is épít. Másrészt úgy fogalmazza meg ezt az üzenetet, hogy azzal önmagában is igyekezzen az aktivitás értékét felmutatni ("a magyar ember szeret és akar dolgozni").

A Fidesz elnöke 1999 óta minden év elején értékeli az elmúlt időszak eseményeit. A hvg.hu élő szöveges tudósításban számol be Orbán évértékelő beszédéről. A szöveges közvetítés mellett Juhász Attila, a Political Capital elemzője élőben kommentálja a beszédet.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Félelem és küzdelem

Sorsfordító küzdelem előtt állunk. Ez a legbátrabb ember számára is egyszerre félelmetes és felemelő - mondja a kormányfő. Félelem van bennünk, hiszen az egész nyugati világot fenyegeti egy óriási lavina, amit válságnak nevezünk. Mindenki félti az otthonát, hazáját - teszi hozzá. Nincs okunk szégyenkezni amiatt, hogy félünk. Az eurozónához csatlakozott államok komoly lépésre szánták el magukat, közös gazdaságpolitikát hoznak létre - emlékeztet.

Mi elszalaszottuk a biztonságos kikötőt. Mi lesz így velünk? - tette fel a kérdést. Felidézi, hogy sok kérdést kapott erre vonatkozóan, s idéz egy svájci frank-hiteles ember leveléből is.

Kommentár: a képi üzeneteknek szerepe van

Nagyon jellemző, hogy az Orbán-beszédek szimbolikus képi üzenetekből bontják ki azokat a gyakorlati kihívásokat, amelyek a politikában megjelennek (pl. hólavina - gazdasági válság). A folyamat vége, hogy lebontja a hasonlatot azokra a kérdésekre, amelyeket például az interneten tettek fel neki korábban.

Kommentár: nem kerüli meg az alkotmányozást

A várakozásoknak megfelelően nem kerüli meg az alkotmányozás kérdését, ami a következő időszak egyik kiemelt témája lesz. Először azt indokolja meg, hogy miért van szükség új alaptörvényre.

Az Alkotmányról

2010-ben kiengedtük a magyar szellemet a palackból - mutatott rá Orbán Viktor. A munkahelyek mellett a magyar szellem táplálására is szükség van - mondja. De ezt egyelőre nem találjuk az Alkotmányban. A mostanit nem a magyar szellem alkotta, hanem politikai paktumok írták, s habár nagyszerű jogászok dolgoztak rajta, mégis kényszerű kompromisszumok eredménye - mondja. A magyar szellem azonban ebben nem vert tanyát.

Magyarországnak olyan Alkotmányra van szüksége, amely lezárja a múltat, szilárd alapot teremt Magyarországnak, biztonságba helyezi a jövőt - fogalmazott a kormányfő.

Kommentár: nemzeti hívószavak

Amellett, hogy az aktívakra építi a politikáját, Orbán Viktor a nemzeti hívószavakra is épít. Ezt a 2002-es választás után vezette be ("A haza nem lehet ellenségben") - ez azóta jelen van beszédeiben.

A magyar szellem

A megújulás azt jelenti: újjászületés, hogy a fejéről a talpára fordítjuk a világot. Az újjászületés az, hogy hosszabb sodródás után ellenállhatatlan erővel vesszük kezünkbe a sorsunkat - mondja Orbán Viktor. Ilyenkor még azok is, akik kételkednek abban, hogy a nemzetnek lenne szelleme, azokról is talán lemálik a cinizmus és a nihill. A nemzet szelleme kiszabadul egy rossz korszak börtönéből, ilyenkor szoktak a nyugati nemzetek nagy tetteket véghez vinni.

Mi, magyarok is ismerjük a közös és nagy tettek mámorát, a magyar szellem nagyszerű megnyilvánulásait - hangsúlyozta. A magyar szellem az, ami számtalan új dolgot adott a világnak, és számtalan csapás után talpra tudta állítani az országot. A nagy elődök tartják bennünk a lelket, az önbecsülést, az önérzetet, emlékeztetnek arra, hogy hanyatlásunk csak időleges. A magyar szellem ott bujkál minden magyar ember mozdulataiban - mondta a komrányfő.

Kommentár: az aktívakra épít

A Fidesz alapvetően az aktívakra építi politikáját. Az adórendszer és a szociálpolitika említése is azt jelzi, hogy politikájukat az inaktívak helyett az aktívakra építi, ami az első Orbán-kormány politikájára is jellemző volt.  

Kommentár: a változást hangoztatja

A beszéd eddigi szakasza azt hivatott érzékeltetni, hogy a kormányváltozással forradalmi, gyökeres változás történt.

Kommentár: ugyanazok a panelek

Orbán ugyanazokat a szövegpaneleket használja, mint a korábbi évértékelőiben. De fontos különbség, hogy most másképp hallgatják a szavazók, mert most kormányfőként beszél.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Élőben kommentálja az elemző Orbán Viktor beszédét

A Political Capital elemzője, Juhász Attila élőben kommentálja Orbán Viktor országértékelő beszédét hétfőn 15 órától a hvg.hu-n. A kormányfő Magyarország megújul címmel mondja el hagyományos beszédét a Millenárison a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére. Olvassa élőben az elemzői kommentárt portálunkon!

hvg.hu Itthon

Orbán Viktor tizenharmadszor: kiabál-e majd a miniszterelnök?

Orbán Viktor 13. országértékelő beszédét mondja el hétfőn. Bár számos fotót ismerünk az íróasztal mögött gondolkodó miniszterelnökről, általában komoly csapat dolgozik a szöveg összeállításán. A kormányfőről ugyanakkor azt is elmondták lapunknak, hogy "önjáró", s előfordul, hogy átírja az egész beszédet. Persze vannak gyengéi is: néha kiabál és fejhangon beszél.

Hírszerző/FH Kult

Filmbemutatóra siet Orbán az évértékelő után

Hétfőn lesz a díszbemutatója a Grosics Gyula életét bemutató filmnek. Budapesten, a Millenáris Fogadóban köszöntik majd a 85 éves kapuslegendát 17 órától, a vetítésen ott lesz Orbán Viktor kormányfő és Schmitt Pál köztársasági elnök is.