szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) Sajtóirodájától kapott részletes válaszok ellenére számos valótlanságot és ferdítést tartalmaz a Blikk mai, „Luxuslakások állami pénzen” címmel megjelent írása - tette közzé a tárca.

"A Blikk a szokásos módon szenzációhajhász, botrányszagú anyagot igyekezett készíteni abból az egyszerű tényből, hogy – amint azt a bulvárlap újságírójának kiküldött válasz is tartalmazza – az állami vezetők és az államigazgatási szervek köztisztviselői számára biztosított juttatásokról és azok feltételeiről szóló 192/2010. (VI.10.) Kormányrendelet szerint az állami vezetők számára indokolt esetben hivatali lakás használatát lehet biztosítani" - közölte a minisztérium.

"Felháborító, hogy azt a már hosszú ideje állami tulajdonban lévő lakást, amelyben jelenleg Répássy Róbert igazságügyért felelős államtitkár három családtagjával együtt lakik, bérelt 'luxuslakásként' mutatja be a cikk, amelyet állami pénzből fizetnek. Ezt az ingatlant 1990 óta már öt miniszter és négy államtitkár használta, nagyságát a jogszabály határozza meg (az állami vezetőkkel együtt költöző családtagok függvényében), bérleti díja nincs, a rezsiköltséget pedig – mint minden esetben – az érintett fizeti" - olvasható a KIM közleményében.

A Blikk cikkében azt írta, hogy éppen egy tucat államtitkárnak biztosítanak a tárcák szolgálati lakást. Egy-egy otthon havi átlagos díja 216 ezer forint, így évente több mint 31 millióba kerül az államtitkárok elhelyezése. A legnagyobb, 158 négyzetméteres szolgálati lakása Répássy Róbertnek van, de 100 négyzetméternél nagyobb lakásban él Kontrát Károly belügyi államtitkár, Szőcs Géza és Szabó Erika is - tette hozzá a cikk. Utóbbi politikus az egyetlen, aki vagyonbevallásában szerepeltette, hogy 137 négyzetméteres szolgálati lakást biztosít neki az állam. A tizenkét ingatlan közül egyébként négy állami tulajdonban van, nyolcat pedig magánszemélyektől bérelnek a tárcák - írja a Blikk hétfői száma.

"Ellentétben a Blikk állításával az állami vezetők kétféleképpen juthatnak szolgálati lakáshoz: állami tulajdonban lévő hivatali lakást biztosítanak számukra, vagy – miután az előző két kormány az állami tulajdonban lévő hivatali lakások nagy részét elherdálta, áron alul értékesítette, így csak korlátozott számban és minőségben állnak rendelkezésre – megtéríti számukra az albérleti költségüket. Ez utóbbi esetben az állami vezető által számlával igazolt bérleti díjat téríti meg számára az állam. A rezsi illetve a lakásban történő kisebb javítások költsége - ahogy ezt a Blikknek küldött válasz is világosan tartalmazza – mindkét esetben az igénybevevőt, tehát az állami vezetőt terhelik" - írta közleményében a KIM.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!