szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vizsgálatokat kezdeményez az állami vagyont felügyelő szervezeteknél a Műegyetemi Atlétikai és Football Club (MAFC) vitorlásszakosztálya a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) szemben a balatonfüredi üdülő- és vitorlástelep bérbeadása miatt - tudatta a vitorlásszakosztály elnöke.

Dékány Dénes elmondta: a szakosztály mint önálló jogi személy azt szeretné, hogy ha a bérleti szereződés létrejön, akkor annak elemeit, feltételeit és számszerű tényeit vizsgálják meg az arra hivatott állami szervezetek, hatóságok, ugyanis állami tulajdonról van szó.

Egy hónappal ezelőtt a Közbeszerzések Tanácsához fordultak, mert a korábbi nyílt pályázatot meghívásossá nyilvánították, illetve azért, mert kizártak olyanokat, akik a pályázati anyagot kikérték, versenyezni is akartak, de az egyetem ezt lehetetlenné tette - mondta Dékány Dénes. Kitért arra is, hogy decemberben már bírósághoz fordult a szakosztály, mert a MAFC-ra 2009-ben "rákényszerítettek" egy olyan megállapodást, amely a füredi üdülő- és vitorlástelep használatáról szóló, határozatlan idejű szerződést határozott idejűvé - 2010. december 31-ig tartóvá - tette. Ezután a MAFC a BME-től nem kap évi 25 millió forintos támogatást, nem rendelkezhet húsz hajóállással, nem használhatja szabadon (térítésmentesen) a klubházat, a hangárt, a kikötőt, műhelyt és a hajóács szolgáltatásait - sorolta a szakosztály elnöke.

Ismertetése szerint az egyetem 2002-ben nyílt pályázaton 2010. december 31-ig bérbe adta az egyhektáros területet (hotel, vitorlásház, park, kikötő) a füredi székhelyű Hotel Uni Kft.-nek. Dékány Dénes, aki egyben a kft. ügyvezető igazgatója is, hangsúlyozta: a felek kölcsönös megelégedéssel működtek együtt, minden vállalást betartottak, és a kft. biztosította mindazokat a kedvezményeket is az egyetemi polgároknak, amelyekről az egyetem és a MAFC állapodott meg határozatlan időre szintén 2002-ben. Emlékeztetett arra, hogy a 2008-ban az új egyetemi vezetés ezt a megállapodást felülvizsgálta, mivel új ingatlanfejlesztési és sportkoncepció lépett életbe. Az egyetem határozott idejűre korlátozta a MAFC-cal kötött megállapodást, bár a vitorlásszakosztály tiltakozott, a MAFC elnöke pedig lemondott - tájékoztatott Dékány Dénes.

Mint mondta, a MAFC ultimátumot kapott az egyetemtől: ha a MAFC az új - határozott időre szóló - megállapodást nem írja alá, azonnal megszüntet minden támogatást; ha aláírja, akkor még három évig biztosítja az évi 25 millió forintot és más kedvezményeket. A MAFC ideiglenesen választott elnöke abban bízva, hogy idővel jobb belátásra tér az egyetemi vezetés, aláírta a szerződést - mondta a vitorlásszakosztály elnöke, megjegyezve: a vitorlásoknak is el kellett hagyniuk a patinás füredi telephelyüket múlt év december 31-vel. A műegyetem lényegében "halálra ítélte" a sportklubját és annak vitorlásszakosztályát - tette hozzá.

Rámutatott: az egyetemi vezetés koncepciója az volt, hogy az oktatással szorosan össze nem egyeztethető ingatlanokat eladja vagy bérbe adja. Ezzel a döntéssel több évtizedes sporthagyományokat is "felülírtak" - mondta az elnök. Hangsúlyozta: 20 évre szóló bérletet hirdettek meg, s a kiírásban már nem szerepeltek az egyetemi polgárok érdekei, még a kedvezményes üdültetés és a rekreáció sem, a vitorlássportról nem is beszélve.

Ezzel szemben a Hotel Uni Kft. kilenc éven át minden kedvezményt a szerződés szerint biztosított - mondta Dékány Dénes. Rámutatott arra is, hogy az új pályázatot ráadásul megkésve (2010 novemberében) írták ki. Rá másfél hónapra ugyanis megszűnt a Hotel Uni Kft.-vel fennálló szerződés, s az ingatlant nem tudta átadni új bérlőnek, hanem az egyetemnek kellett átvennie. Ez rengeteg adminisztrációval, eszközök elszállításával, többletköltségekkel járt, továbbá őrzést kellett fizetni, az épület temperálását, világítását biztosítani - mutatott rá a volt bérlő.

Dékány Dénes tájékoztatása szerint az idén februárban zárult pályázat eredménytelen lett, noha az egymilliárd forintra értékelt ingatlan 20 évig tartó bérletére tíznél többen jelentkeztek. Emlékeztetett arra, hogy az egyetem úgy döntött: a mintegy egymilliárd forintos vagyonérték kétharmadát kell kitennie 20 év alatt a bérleti díjnak, ennek 70 százalékát viszont az első három évben kell megfizetni; ez nettó 420 millió forint - tette hozzá. Ezt senki sem vállalta, így egy "második variációs" pályázati feltételt szabott az egyetemi vezetés, eszerint az első évben "csak" 180 milliót, a másodikban 120, a harmadikban pedig 100 milliót kell fizetnie a bérlőnek, utána pedig évi nettó 10 milliót még 17 éven át - tájékoztatott a volt bérlő és szakosztályelnök. Hozzátette: a "piaci ismereteket nélkülöző" kiírásra egyetlen pályázat sem érkezett. Ezután az egyetemi vezetés a korábbi pályázók közül hatnak módosított feltételeket küldött meg, azaz meghívásos, zárt pályázatra tért át - mondta Dékány Dénes, hangsúlyozva: ennek feltételeit titkosították.

Ez a pályázat is eredménytelenül zárult, majd egy hét alatt újabb zártkörű pályáztatás zajlott le, három vállalkozást hívtak meg, de azok ajánlata jelentősen eltért az egyetemi szenátus által elfogadott alapelvektől - mondta Dékány Dénes. Rámutatott: a testület mégis elfogadta a rektor által előterjesztett évi nettó 25 millió forintos fizetési feltételt, és a pályázatot megnyerte egy fővárosi vállalkozás, és több évre szóló bérleti díjat nem kell előre kifizetnie. Az évi 25 millióért a bérlő kap 20 évre egy 47 szobás hotelt (ez nincs kedvezményes üdültetéshez kötve), egy 37 ágyas vitorlásházat (ott sem kell senkit sem ingyen fogadnia), s kap egy 85 hajóállásos vitorláskikötőt is - tájékoztatott a szakosztály elnöke. Úgy tudja, a szerződést az új bérlővel még nem írták alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!