szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?

A Magyar Rezidens Szövetség szerint Szócska Miklós államtitkár elbagatellizálja az egészségügy problémáit, ezért is fordulnak Lázár Jánoshoz, a Fidesz frakcióvezetőjéhez. Papp Magor a hvg.hu-nak adott telefoninterjújában arról is beszél, mi történik, ha 3000 orvos kiszáll az ellátórendszerből. Van olyan, aki márciustól krumplisütéssel fog foglalkozni.

hvg.hu: Miért pont Lázár Jánoshoz fordultak? Nem bíznak az államtitkárban?

Papp Magor: Úgy tűnik, Szócska Miklós elbagatellizálja a kialakult krízishelyzetet. Szeretnénk egy döntéshozói konzultációs sorozatot kezdeményezni, ennek első állomása Lázár János. A prózai oka annyi, hogy ő a legnagyobb parlamenti párt frakcióvezetője, és szeretnénk, ha ő is tiszta képet kapna az egészségügy helyzetéről.

hvg.hu: Akkor mégsem bíznak Szócska Miklósban, ha őt megkerülve fognak házalni a politikusoknál.

P. M.: Másfél héttel ezelőtt egy budapesti fórumon azt mondta az államtitkár, hogy sem ennek, sem a következő orvosgenerációnak nem tud jövőképet felmutatni. Kilátásba sem helyezett érdemi változást a bérekről vagy a munkakörülményekről. Miközben az egészségügyi dolgozók elvándorlása folyamatosan jelen lévő, egyre erősödő probléma, aközben az ágazatért dolgozó államtitkár csupán ennyit tud mondani. Tudomásul vettük, hogy nincsen ehhez elegendő mozgástere, ezért fordulunk olyanokhoz, akiknek van. Egyszerűen nem tudunk belenyugodni abba, hogy az egészségügyet összeomlásra ítélik.

hvg.hu: Nem olyan régen, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke a hvg.hu-nak azt mondta: soha nem fog bedőlni a magyar egészségügy.

P. M.: Aki az ellátórendszert igénybe veszi, a saját bőrén érzékelheti, hogy akut ellátásra is egyre többször heteket kell várni, de várni kell mindenre és mindenkire a magyar egészségügyben. Én személy szerint az alapellátásban dolgozom, személyes tapasztalatom is az, hogy a szakellátásban egyre nagyobb az orvoshiány. A rákdiagnosztikát is végző patológusokból például országosan feleannyi kolléga látja el a munkát, mint amennyire a minimum feltételek szerint szükség lenne. Gondolom, nem szükséges ecsetelnem, milyen következményekkel jár az, hogy a daganatos betegségeket egyre lassabban diagnosztizálják.

Kézfogás az államtitkárral: a rezidensek már nem bíznak Szócska Miklósban
MTI Fotó: Soós Lajos

hvg.hu: Biztos abban, hogy összegyűlik a háromezer aláírás?

P. M.: Figyelve a dinamikát, igen. Nagyjából egy hónapja járjuk az országot, az a tendencia már most is megfigyelhető, hogy a személyes találkozások után fokozódik a hozzánk csatlakozók száma. Ugyanakkor folyamatosan hangsúlyozom: ennek az akciónak elsősorban a figyelemfelhívás a célja, senkit nem buzdítunk arra, hogy külföldre menjen. Ezek a kollégák Magyarországon szeretnének dolgozni.

hvg.hu: Miért nem árul el konkrétumot arról, milyen régiókból, milyen szakterületekről, milyen összetételben adták már eddig le a felmondásukat?

P. M.: Ez egy anonim akció, de idejében mindenről tájékoztatni fogjuk a közvéleményt. December elején befejeződik a roadshow, ezt követően fogok további konkrétumokkal szolgálni. Annyit azonban elárulhatok, hogy nagyjából fele-fele arányban vesznek részt az akcióban rezidensek és szakorvosok.

hvg.hu: Konkrétan mi történik majd január elsejével, ha ez az akció sikeres lesz, és a döntéshozók részéről nem tapasztalnak érdemi elmozdulást?

P. M.: Január elsején ezek a kollégák beadják a munkáltatójuknak a felmondásukat, a felmondási idő március elsejével jár le. Ezt követően az állam felelőssége, hogy mindenki a megfelelő szintű ellátáshoz jusson. Csupán hivatástudattal már nem lehet ezeket az embereket a pályán tartani, nem várható el, hogy ennyi felelősséggel annyit keressünk, mint egy utcaseprő vagy egy gyorséttermi kiszolgáló. Van olyan kolléga, aki már jelezte: március elsejével beáll krumplit sütni: azt a pénzt úgyis megkeresi, és a felelőssége is jóval kisebb lesz.

hvg.hu: A Rezidens Szövetség szószólói is beadták a felmondásukat?

P. M.: Természetesen. Ez az akció csak úgy tud hiteles lenni, ha a kezdeményezők is mögötte állnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A rezidensek Szócskának: ha lesz pénz, leállítják a felmondásokat

A Magyar Rezidens Szövetség minden olyan ajánlatot megfontol, ami képes az orvosok kényszerelvándorlását érdemben csökkenteni, de nemcsak számukra, hanem az egész orvostársadalomnak méltó bér- és munkakörülményeket kell teremteni – így reagált a szövetség elnöke vasárnap az egészségügyi államtitkár levelére.

MTI Itthon

"Ez zsarolás" - tiltakoznak a rezidensszövetség felhívása ellen

Tiltakozik a Magyar Egészségügyi Társaság (MET) a Magyar Rezidens Szövetség, illetve vezetőjének nemrég nyilvánosságra hozott felhívása ellen. A MET elnöke, Kellermayer Miklós által aláírt közlemény szerint a rezidensszövetség legalább háromezer orvost akar rábírni állása felmondására, orvosi hivatása magyarországi gyakorlásának feladására, ha anyagi követelésük 2012. január 1-ig nem teljesül.