szerző:
Tossenberger Adél
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hétfőn elkezdődött a brutális leépítés második etapja a közmédiában. Az érintettek azt mondják, teljes a bizonytalanság, sokan szinte megkönnyebbülnének, ha kirúgnák őket. A keddi állás szerint 367 ember kerülhet az utcára, s bár rádiós berkekben felmerültek ilyen információk is, az MTVA állítja: egyelőre nem tervez újabb csoportos leépítést jövő tavasszal.

„Itt bent senki sem tud semmit, de mindenki retteg, amikor megcsörren a telefonja” – mondta a hvg.hu-nak a közrádió egyik munkatársa. „Mindenki le van szedálva, ezért sokan szinte megkönnyebbülnének, ha kirúgnák őket, mert akkor vége lenne ennek” – tette hozzá. Mivel a rádió egyes műsorai már most is emberhiánnyal küzdenek, a helyzet nemcsak lelki, de szakmai szempontból is igen megterhelő. „Már most is nehezen tudjuk megoldani, ha egyetlen riporter megbetegszik” – mondta lapunknak az egyik érintett.

Úgy tudjuk, a rádiónál a műszaki dolgozókkal, illetve az archívum munkatársaival kezdték az elbocsátások második hullámát, s bár úgy tűnt, szerdára marad a szerkesztő-riporterek és műsorkészítők kirúgása, Szayly József volt rádió alelnök, adás-lebonyolítási igazgató már ma megkapta az értesítőjét. Mellette távoznia kell a 180 perc egyik kulcsemberének, az adásbeírónak is, aki a reggeli műsorok forgatókönyveiért felelt.

Meg sem kérdezték őket

Bár a szakszervezetek előre jelezték, hogy konzultálnának a kirúgásokról, hétfőn az MTVA menedzsmentje e nélkül kezdte el behívni az embereket és kiosztani az elbocsátásukról szóló előzetes értesítőket. Sokaktól már másnap elvették a belépőkártyájukat, vagyis már csak vendégkártyával mehetnek be a munkahelyükre. „Máris elkülönítik őket a munkatársaiktól, ami egy megalázó és embertelen helyzet” – mondta a hvg.hu-nak Nagy Navarro Balázs, az MTV telephelyi üzemi bizottsági tagja.

MTI / Szigetváry Zsolt

A számok folyamatosan változnak, de a jelenlegi állás szerint 367 embert bocsátanak el a közmédiából a második hullámban – tájékoztatta a hvg.hu-t Kapuvári Gábor, az MTV Központi Üzemi Tanácsának elnöke, aki szerint már két nap után tömegével futnak be hozzájuk a felülvizsgálati kérelmek. „Van olyan, aki öt gyereket nevel” – magyarázta. Az MTVA közleményéből az is kiderül: a 367 emberből 49 már korábban jelezte távozását, sokan közülük nyugdíjba vonulnak.

A szakszervezetek hat kifogást nyújtottak be az MTVA vezetésének az elbocsátások kapcsán, ami miatt fel kéne függeszteni az értesítők kiosztását, de Nagy Navarro azt mondja: ebben nem bíznak.

„Kabaré”

Kembe Sorel-Arthurt, aki mostanában főleg riporterként dolgozott az Éjjeli őrjáratban, szintén "megkínálták" az elbocsátásról szóló előzetes értesítővel, ami egyáltalán nem lepte meg. „Már azt sem értettem, az első körben miért maradtam bent, hiszen nem volt semmilyen politikai hátszelem” – mondta a hvg.hu-nak a Tv2 Jóban-rosszban című sorozatában színészként is tevékenykedő tévés. Ennek ellenére, mivel sem jogosnak, sem legálisnak nem találja az eljárást, nem írta alá az elbocsátásáról szóló papírt (ez tudomása szerint nem egyedi eset), amit jegyzőkönyvbe is vettek. A műsorvezető-riportert egy olyan kollégája hívta fel, akivel kifejezetten jó viszonyt ápol, és arra kérte, azonnal menjen be a munkahelyére. A kézhez kapott értesítő szerint racionalizálás címszó alatt rúgják ki.

Sorel arra hivatkozva tagadta meg az aláírást, hogy a Fővárosi Munkaügyi Bíróság szeptemberben nem jogerősen jogellenesnek nyilvánította az MTVA által végrehajtott csoportos létszámleépítést, a per pedig még folyamatban van; elsőfokú ítélet november 29-én születhet. „Közölték, hogy felmentenek a munkavégzés alól, de ne menjek külföldre, mert bármikor behívhatnak dolgozni” – ecsetelte a történteket Sorel, majd hozzátette: „be sem teszem oda a lábam, akkor sem, ha hívnak”. „Ha pedig ezt az egészet egy szóval kéne jellemeznem, azt mondanám: kabaré” – tette hozzá.

„Nincs tervbe véve”

Bár folyosói pletykák szerint elképzelhető, hogy jövő tavasszal újabb elbocsátáshullám vár a közmédia dolgozóira, ez az MTVA részéről „nincs tervbe véve” – mondta a hvg.hu-nak Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója.

Fülöp Máté

Elmondása szerint most a "hatékonyságnövelés, illetve a közmédia gazdaságosságának fokozása" miatt döntöttek az újabb karcsúsítás mellett, "aki pedig azt mondja, hogy politikai tisztogatás folyik, az magából indul ki". Szabó szerint az elbocsátottak jelentős része olyan dolgozó, akiket nem ismer a nyilvánosság (díszletépítők, autósofőrök, hangmérnökök), ezért sem értelmezhető ez a megközelítés. A szakszervezetek azon kritikájára, hogy a szakmai szempontokat figyelmen kívül hagyva zajlik a leépítés, a kommunikációs igazgató azt mondta: az MTVA vezetői döntésük során kizárólag azt vették számításba, hogy adott dolgozónak „lehet-e szerepe a megújuló közszolgálati médiában".

Mindenki az Mt.-be kapaszkodik

A szakszervezetek azt is nehezményezik, hogy a tavaszi ígérettel szemben a legnagyobb számban most is szerkesztők és riporterek szerepelnek a listán. Szabó erre a hvg.hu-nak úgy reagált: mivel folyamatos szerkezeti átalakítás zajlik, nem emlékszik, hogy ő, vagy az MTVA bármely más vezetője ígéretet tett volna arra, hogy lesz olyan szervezeti egység, amelyhez a jövőben nem nyúlnak hozzá.

Az MTVA elégedett

Miközben folyik a leépítés, az MTVA kiadott egy közleményt, melyben kifejtették, melyben a közmédia átalakításának sikerességét taglalták: "A múlt héten az m1 csatorna átlagos közönségaránya 10 százalék fölé emelkedett. Kiválóan szerepel a nézettségi versenyben – miközben igazi közszolgálati értékeket képvisel – az m1-en a Maradj talpon!, a Magyarország, szeretlek!, a Gasztroangyal, az m2-n a Csudaszombat, és a Duna csatorna szórakoztató műsorai is jól teljesítenek.

Továbbra is az m1 Híradója a közmédia legnézettebb műsora, nézettségét az elmúlt hetekben tovább növelte. Változatlanul piacvezető rádiócsatorna a Kossuth, megtartotta, sőt némileg növelte hallgatottságát a Petőfi és a Bartók. A közmédia online felületei összességükben – élükön a hirado.hu hírportállal – az elmúlt héten először elérték a napi 1 milliós letöltést.

Mindez azt bizonyítja, hogy a megújuló közmédia alacsonyabb létszámmal, hatékonyabb gazdálkodással, a csatornák együttműködésével megkezdte visszafoglalni az őt megillető helyét a hazai médiapiacon" - zárul a közlemény.

Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek konzultálni szerettek volna a munkáltatóval, a kommunikációs igazgató azt mondta: a Munka törvénykönyve (Mt.) egyértelműen fogalmaz, a munkáltatónak a Központi Üzemi Tanáccsal kell konzultálnia. Ez megtörtént, sőt megállapodással zárult, ezért Szabó azt mondja: nincs olyan törvényi kötelezettségük, mely szerint tárgyalniuk kellett volna a szakszervezetekkel, ám a közeli jövőben még leülnek velük. Ezt másképp látja Nagy Navarro Balázs, aki a hvg.hu-nak szintén a Munka törvénykönyvére hivatkozva azt mondta: a csoportos létszámleépítésről az üzemi tanácstól függetlenül is kötelező egyeztetni. „Ezt a kérdést legalább tizenöt nappal a döntés előtt véleményeztetni kellett volna a szakszervezetekkel” – magyarázta az érdekvédő.

Az MTVA szerint is idegőrlő helyzet

A kirúgások menetéről Szabó azt mondta: hétfőn elkezdték az elbocsátásokról szóló előzetes értesítők kiosztását, amely tartalmazza, hogy a munkáltató legkevesebb harminc nap elteltével meg akarja szüntetni a munkaviszonyt. „Ez még nem elbocsátás, csak egyfajta szándéknyilatkozat” – magyarázta lapunknak az igazgató, majd hozzátette: többek között szociális szempontokat mérlegelve az MTVA a korábbi gyakorlathoz hasonlóan döntését még akár vissza is vonhatja. Szabó szerint a tavaszi hullámban 51 dolgozónak maradt meg végül mégis az állása.

Az igazgató azt mondja, az előzetes tájékoztatáskor nem kötelességük indokolni az elbocsátást, a véglegesítéskor azonban már magyarázat is lesz. Harminc nap elteltével tehát vagy megkapja valaki a végleges felmondólevelét, vagy munkaszerződés keretein belül állapodnak meg vele.

Túry Gergely

Eszerint leghamarabb december közepén dől el az érintettek sorsa, amely Szabó szerint is egy idegőrlő, emberileg nehéz helyzet. Épp ezért próbálnak segíteni rajtuk egy 33 millió forintos segélyalappal is. „Mivel itt egzisztenciákról és emberi életekről van szó, nem lehet kompenzálni, de a legalacsonyabb keresetűeken és a három- vagy többgyerekeseken mindenképpen igyekszünk segíteni, ők az esetleges segélyen kívül plusz egyhavi munkabérüket is megkapjak" – tette hozzá.

Ismert arcok is elvéreztek

Ahogy arról korábban beszámoltunk, bár az érintettek személyéről keveset lehet tudni, az Index szerint M. Kiss Csaba, a Szempont és a Kékfény korábbi műsorvezetője, valamit Bombera Krisztina volt New York-i tudósító is közöttük van. (Úgy tudjuk, Bombera Krisztina legutóbb a DTK-Show-ban végzett háttérmunkát, amivel elégedetlen volt, így már ő maga is távozását fontolgatta.) M. Kiss távozásáról is többféle pletyka kering, az Index szerint egy politikailag áthallásos flash mob szerepelt volna új műsorában, egy köztévés forrásunk azt mondta, a melegházasságokról készített volna riportot a Szempont helyett Pontra keresztelt műsorba, ez volt „sok” az új vezetésnek.

Ugyanilyen furcsa Teszári Nóra kirúgása is, hiszen ő kifejezetten az új közszolgálati adás egyik "arca" volt korábban, a róla készült plakátokat pedig még ma is látni lehet a városban. A Hír 24 korábban azt írta: az első kirúgottak között van Litauszki János filmrendező is, aki 1980 óta a Magyar Televízió munkatársa. Ő volt az MTV utolsó Balázs Béla-díjas rendezője. Szerbhorvát György, aki idáig a Magyar Rádió műsorelemző részlegét vezette, szintén érintett. A Magyar Narancs egykori szerzője Such György hívására érkezett a Magyar Rádióba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Kirúgások a közmédiánál: nem perelhet, aki segélyt kap

Nettó 150 ezer forint körül lesz az a legmagasabb egyszeri segély, amelyet a közmédiából nyáron kirúgott, szociálisan leginkább rászoruló dolgozók kapnak – tudta meg a hvg.hu. Az viszont még kérdéses, kapnak-e majd segélyt azok, akiket mostanában bocsátanak el. Úgy tudjuk, hogy akik elfogadják az egyszeri támogatást, nem perelhetik a munkáltatót.

Index Itthon

Index: újabb műsorvezetőket és riportereket rúgnak ki a közmédiából

A közszolgálati médiából a nyári 500 fős elbocsátás után újabb 417 embert küldenek el, akiknek nagy része ismét a műsorgyártási területről kerülhet ki. A vezető beosztásúak megint nem kerültek sorra, igaz, nagy részüket lefokozták. Az 50 év felettiek viszont újra a leépítés nagy áldozatai lesznek. A tárgyalások legkorábban jövő hét közepén zárulhatnak le – írja az Index.

hvg.hu Itthon

Kirúgták Bombera Krisztát és M. Kiss Csabát az MTV-ből

Hétfőn dél körül megkezdődött a felmondásról szóló előzetes értesítések átadása a közmédiában, bár vasárnap az MTVA szóvivője még azt állította, hogy ezen a héten a csoportos létszámleépítés adminisztratív előkészítése folyik majd csak – írja az Index.

Kapcsándi Dóra Itthon

Mégsem szakmai alapon folytak a kirúgások a közmédiánál?

Arányaiban a legnagyobb számban ismét műsorkészítőket- és vezetőket, szerkesztőket rúghatnak ki a közmédiumokból heteken belül. Nagy Navarro Balázs, az MTV telephelyi üzemi bizottsági tagja szerint ezzel igencsak megkérdőjeleződik a közmédiumok vezetésének korábbi leépítéseket kísérő indoklása.