szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BKV januárban csődbe mehet, több közlekedési beruházás is leállhat, ha nem változtatnak a finanszírozási rendszeren. - mondta el szombati rendkívüli sajtótájékoztatón Tarlós István főpolgármester.

Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester szerint a beruházások - köztük a 4-es metró építése - és a közösségi közlekedés is leállhat az év elejével, ha nem kap elég pénzt a főváros.

A főpolgármester szombati rendkívüli sajtótájékoztatóján megköszönte Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy a kormány megadta a BKV-nak a kért ötmilliárd forintos támogatást. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Budapestnek "forrásteremtési lehetőségre" van szüksége: újra tárgyalni kell a közlekedési adó és a dugódíj bevezetéséről.

Polémia a főváros és a kormány között

A főpolgármester elmondta: Budapest adja a GDP jelentős részét, a megtermelt jövedelem adójának azonban csak egy százaléka marad a fővárosi önkormányzatnál. Ennyiből gazdálkodni nem lehet, ezért a BKV talpra állítására sem képes egyedül a főváros - tette hozzá. A hitelminősítők az elmúlt években harmincszor állapították meg, hogy a közlekedési cég finanszírozása nem megoldott.- mondta Tarlós az MTI beszámolója szerint

MTI / Soós Lajos

Budapest első embere hangsúlyozta, nem szeretnének éveken keresztül támogatásért "rohangálni" a kormányhoz, ezért is kérik, hogy engedjék kivetni a közlekedési adót és a dugódíjat. Tarlós szerint a feltételek egyelőre csak részlegesen adottak ehhez, de mivel kényszerhelyzet van, minél előbb be kell vezetni a közlekedési adót és a dugódíjat, amelyekből tíz-húszmilliárd forintos éves bevételt remél a főváros.

A régi polémia a forrásokról és forrásmegosztásról a héten újult erővel bontakozott ki, Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtökön jelezte, hogy Budapesten összpontosul a magyar GDP, valamint a városok által szedett adóbevételek jelentős része, ezért a fővárosnak a jövőre nézve "ki kell találnia" egy koncepciót, hogy ezekből a bevételekből nagyobb mértékben és biztonságosabban tudja finanszírozni tömegközlekedését.

Ez arra volt válasz, hogy Tarlós István főpolgármester a hét elején sürgős segítséget kért a BKV helyzetének kiegyensúlyozásához Orbán Viktor miniszterelnöktől; a kormányfőnek írt levele szerint ha nem teljesül a kérése, akkor a tömegközlekedési társaság "egészen rövid időn belül működés- és fizetésképtelenné válik, és nem lesz képes alapvető feladatát megoldani". Giró-Szász a csütörtöki sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány átküldi az ötmilliárdos gyorssegélyt.

A Fidesz nyírná a főpolgármester jogait

Tarlós István főpolgármester szerint kezelhetetlen helyzetet teremtene az az önkormányzati törvényhez készült fideszes módosító javaslat, amely Budapestet megyének nyilvánítaná, a kerületekből pedig huszonhárom független település jönne létre, vagyis Magyarország egységes fővárosa száznegyven év után megszűnne.

Tarlós szerint, ha ez az elképzelés megvalósul, Budapest csak megyei feladatokat láthatna el, és a kerületekhez kerülne valamennyi települési feladat, beleértve a közszolgáltatásokat is. Ezzel Magyarország legnagyobb városa Debrecen lenne. - mondta a főpolgármester a sajtótéjékoztatón.

Tarlós hasonlóan rossz véleménye van egy másik javaslatról is, amely a több kerületet érintő beruházásokat kivenné a főváros hatásköréből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!