szerző:
Kapcsándi Dóra
Tetszett a cikk?

A fokozatot kiadó egyetemre, illetve az államfőt jelölő pártra, a kormányra és a Köztársasági Elnöki Hivatalra vet rossz fényt Schmitt Pál plágiumügye – mondta a hvg.hu-nak Balázs Péter volt külügyminiszter, egykori diplomata. Szerinte már minden nagykövet lejelentette országának az esetet, Schmitt dossziéjában már mindenhol ott a bejegyzés a botrányról.

A hvg.hu arról kérdezte Balázs Péter volt külügyminisztert, egykori diplomatát, milyen visszhangja lehet a diplomáciai életben Schmitt Pál köztársasági elnök plágiumügyének. A köztársasági elnök 1992-ben írt doktori disszertációjának nagy része szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató által még a nyolcvanas években írt tanulmány szövegével – derítette ki a hvg.hu. A dolgozat ráadásul nem felel meg a tudományos értekezések alapvető követelményeinek sem, ennek ellenére summa cum laude minősítést kapott bírálóitól.

„Ilyen esetek a világban előfordulnak, az utóbbi időben ráadásul Európában több hasonló botrány volt” – utalt a hvg.hu-nak tett nyilatkozatában Balázs Péter volt külügyminiszter, egykori diplomata a német védelmi miniszter, Karl-Theodor zu Guttenberg ügyére.

„A tudományos világban igen rossz néven veszik és büntetik a plágiumot. A politikai, diplomáciai életben több szereplőre vet rossz fényet az ügy: az intézményre, amely kiadja a tudományos fokozatot, illetve az illetőt jelölő pártra, a kormányra és az illető hivatalára” – tette hozzá a volt külügyminiszter. Épp ezért szerinte az érintett egyetemnek kell sürgősen megtenni a szükséges lépéseket a tudományos fokozat visszavonására, mint ahogy az Németországban Guttenberg esetében is történt, hiszen a jó hírét csak így őrizheti meg az intézmény.

Kínos ügyekről nem beszélnek, de tudnak róla
MTI / Kovács Tamás

Balázs Péter szerint a botrányba keveredett államférfi ugyan kevésbé érzékeli a „rosszallását”, ám a kormányra, az őt jelölő pártra nézve kínos hivatalban tartani egy ilyen embert. „Magas méltóság esetében az országot járatja le az ügyével” – közölte a Közép-európai Egyetem (CEU) tanára. Ismét utalt Guttenberg esetére, aki vonakodott lemondani, viszont a német kormány és az őt jelölő párt, a CDU lépett.

A diplomáciai gyakorlatról Balázs Péter elmondta: amikor jön egy partner, Schmitt esetében például egy másik államfő, a partnerekről előzetesen készül egy tárgyalási dosszié, amibe a munkatársak beleteszik többek között az illető életrajzát. „Biztos, hogy a Magyarországon tartózkodó nagykövetek már mind lejelentették hazájuknak az ügyet, és az adott országokban a köztársasági elnökről szóló dossziéban már meg is említették a plágiumbotrányt. Ezek gyönge pontok egy diplomáciai találkozón.” Megjegyezte, hogy egy diplomáciai eseményen természetesen udvariasan kerülik a témát, „de mindenki tud róla”.

Schmitt Pál, aki jelenleg Ausztriában tartózkodik az első ifjúsági téli olimpián, nem szólalt még meg az ügyben, ahogy a Fidesz sem kommentálta azt. A Köztársasági Elnöki Hivatal korábban egy rövid közleményt adott ki, melyben a leghatározottabban visszautasították a plágiumvádakat. Mint írták, az államfő és a bolgár sportkutató személyesen is jól ismerték egymást, az államfő részt vett Georgijev több munkájának elkészítésében és közös forrásból dolgoztak.

A Semmelweis Egyetem, mellyel korábban egyesült a Testnevelési Egyetem, „egyelőre tájékozódik az ügyben”, közölte a hvg.hu-val az egyetem PR-munkatársa, Szuchy Zsuzsanna.

A hvg.hu további cikkeit a plágiumbotrányról itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

"Pálgium?", "Le sem tudom írni" - Schmitt plágiumügyén nevetnek a netezők

Schmitt Pál államfőn élcelődik az internet népe, miután lapunk megírta: a köztársasági elnök 1992-ben írt doktori disszertációjának nagy része megegyezik egy bolgár sportkutató által a nyolcvanas években írt tanulmány szövegével. Az alábbiakban ebből a termésből válogattunk.

György Miklós Itthon

Súlyos plágiumgyanú Schmitt Pál doktori értekezése körül

Schmitt Pál köztársasági elnök 1992-ben írt doktori disszertációjának nagy része szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató által még a nyolcvanas években írt tanulmány szövegével – derítette ki a hvg.hu. A dolgozat ráadásul nem felel meg a doktori disszertáció alapvető követelményeinek sem, ennek ellenére summa cum laude minősítést kapott bírálóitól.

hvg.hu Itthon

Plágiumgyanú Schmitt ellen: vizsgálatra lehet szükség

Vizsgálatra van szükség Bazsa György, a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke szerint annak kiderítésére, hogy valóban koppintotta-e doktori dolgozatát Schmitt Pál. A cím visszavonása az adott egyetem doktori iskolájára tartozik. Rácz Károly, a Semmelweis Egyetem doktori tanácsának vezetője nem kívánta kommentálni a konkrét ügyet, azt hangsúlyozva, hogy a kisdoktori címet nem az 1993-ban bevezetett Ph.D. fokozatot adó doktori iskolában szerezték.

hvg.hu Napi merítés

Plágium, átdolgozás, átvétel - mit engedélyez a jog?

Schmitt Pál 1992-es disszertációját Nikolaj Georgiev dolgozatával összevetve jól látható, hogy szinte szó szerint megegyező, vagy némileg módosított hosszú mondatokat, bekezdéseket tartalmaz a két szöveg. Vannak olyan esetek, amikor az átvételt vagy az átdolgozást lehetővé teszi a jog, ezeket járja körbe a Szerzői jog a XXI. században blog.

hvg.hu Itthon

Plágiumbotrányok külföldről: van, aki többet veszített doktori címénél

Plágiumügyekben a németek vezetik a képzeletbeli ranglistát: tavaly több politikus is botrányba keveredett. A legnagyobb visszhangja Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszter ügyének volt, aki végül lemondott posztjáról. Kínában, Franciaországban, Ukrajnában is divat a „szabad kölcsönzés”. Magyarországon politikus még nem keveredett plágiumügybe, de egy tanár, egy dékánjelölt és több diák lebukott már.