szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Döntenek a bérkompenzációról, módosítják a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, beolvasnak az előző kormányoknak a hazai cukoripar felszámolása miatt - percről percre a parlamentből.

Most érkezett

Nem fogékonyak a nemzeti kisebbségekre Európában?

Kalmár Ferenc (KDNP) az európai kisebbségek helyzetéről szólalt fel, szerinte Európa egyre kevésbé hallja meg a nemzeti kissébbségek problémáit, miközben a leszbikusokkal, biszeszuálisokkal kiemelten foglalkozik. Mi a külügy álláspontja? - tette fel a kérdést. Németh Zsolt válaszában arról beszélt, az Európa Tanács leköszönő emberi jogi biztosa valóban nem annyira a nemzeti kisebbségeket tekintette elsődlegesen, de a nyelvi jogokkal kapcsolatban például adott ki állásfoglalást. A magyar diplomácia is ebbe az irányba megy - mondta Németh Zsolt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Egy kemény kormánypárti interpelláció!

Herman István a demokratikus fundamentumokra épülő társadalmakról szólt, amely mentén a Fidesz is törekedne, csak sajnos a korábbi rossz struktúra miatt 21 kiemelt cég kappja a megváltozott munkaképességűeknek járó támogatások túlnyomó részét. Ezen a téren a kormány teljes gőzzel egy helyben jár, meddig kell még várnunk a változással? - mondta. Halász János szerint 2011-ben már jelentősen csökkentették a rendszer torzulásait. Halász szerint nem járnak egy helyben, mert új törvényt, és ehhez kapcsolódó rendeleteket fogadtak el tavaly. Herman István elfoggadta a választ, de mint megjegyezte, örült volna, ha konkrét időpontot is kap.

Csupa jó a betegeknek

Halász János szerint több gyógyszer esetében csökkennek is az árak, több, a betegeknek kedvező intézkedést hoztak az elmúlt hónapokban. Minden egyes lépésben a betegek érdekeit tartjuk szem előtt, ne keltsen pánikot - mondta az államtitkár Vollner Jánosnak, aki nem fogadta el a választ.

"A Fidesz a Bokros csomagnál is jobban sanyargatja az embereket"

Volner János szerint a Fidesz a Bokros csomagnál is jobban sanyargatja az embereket, mindenki sorra kerül, éppen a legkiszolgáltatottabbakról húznak le egy bőrt. A Széll Kálmán terv szerint ugyanis újabb kurtítás jön a gyógyszerkasszán, ami dráguláshoz vezet, holott az emberek ötöde már most sem tudja kiváltani gyógyszerét, és ehhez jöhet még másfél-kétszeres emelés. A mostani megszorításokkal éves szinten 48 ezer forinttal nőnek egy magyar család terhei, mi lesz a beteg magyar emberekkel? - kérdezte.

Gyurcsány Ferenc még mindig jó kifogás

Göndör István arról érdeklődött, milyen titkos alkut kötöttek a rezidensekkel Szócska Miklósék, mitől mondtak le hirtelen Papp Magorék a felmondások aktiválásáról egy zárt találkozót követően. A képviselő szerint nem igaz, hogy a chipsadót béremelésekre költik, hiszen ennek összegével csökkentették az egészségügyi költségvetést. Mikor mondanak végre igazat? - tette fel a kérdést. Halász János válaszában szocialistázott egyet, majd arról beszélt, éppen a múlt héten jelentették be az egészségügyi bérmelést, amit a rezidenszövetség is elfogadott. Az MSZP inkább csendben maradhatna, mert kormányzásuk alatt nőttek a betegterhek, "bevezették a fizetős egészségügyet". Viszonválaszában Garai István Levente szólalt fel, aki szerint a Fidesz a béremelés összegének 13-szorosát veszik ki az egészségügyből a következő években, 12 ezer orvost, 25 ezer szakdolgozót kihagytak a béremelésből. Az MSZP nem fogadta el a választ, a parlament igen.

Szócska Miklós és a berobbant bánya

Szócska Miklós államtitkár válaszában azzal kezdte, nem fog elmúltnyolcévezni, de: "azzal azért legyünk tisztában, abból a bányából mentek embereket, amit önök berobbantottak". Szerinte a nyilvános bejelentés már egy garancia arra, hogy a kormány végigviszi a béremelést. A béremelés úgy igazságos, hogy azok, akik kevesebbet kaptak, most többbet kapjanak - mondta, pánikkeltéssel vádolva az MSZP-t. "Senkit nem fogunk lent hagyni" - folytatta a hasonlatot. Végül számon kérte az MSZP-s képviselőket, hogy emeljenek előtte kalapot, amint azt megígérték korábban arra az esetre, ha a chipsadót béremelésre fordítaná a kormány.

Mesterházy: hol a pénz a béremelésre?

Mesterházy Attila Kockázatok és melllékhatások címmel elmondott napirend előttijét azzal kezdte, hogy örülnek az egészségügyi béremelésnek, mint mondta, a legutóbbi jelentős emelés az MSZP alatt valósult meg. Ugyanakkor azt is meg kell nézni, igazságos-e ez, és van-e rá forrás? - mondta. Mesterházy szerint a chipsadóból kevesebb folyt be eddig, mint várták, így kérdés, hogy lesz-e erre fedezet, ugyanez a helyzet az úgynevezett hatékonyságbővüléssel. Az MSZP ezért törvényi garanciát akar a béremelésre, ami viszont nem általános, mert sokan kimaradtak, ráadásul a törvény nem differenciál jól a különböző végzettségek között. A képviselő szerint sokan semmit nem kapnak majd, más 1-3 ezer forintot, ami a bércsökkenését sem kompenzálja. Mesterházy arra emlékeztetett, Orbán százmilliárdos plusz forrásról beszélt az egészségügyben, ehhez képest ebben még nem léptek előre.

A válaszoló szerint Vágó frusztrált

Vágó Gábornak Szatmáry Kristóf államtitkár válaszolt, aki szerint "a nehezen értelmezhető esszészerű fölszólalásnak" legfeljebb az elbukott népszavazási kezdeményezés okozta frusztráció lehet az oka. Szatmáry szerint látszik, hogy az emberek nem vevők nagy tömegben az LMP kérdéseire. Nem vagyunk gyarmat, bár a korábbi kormányok szolgai módon próbálták kiszolgálni az unió gazdasági érdekeit, de a mostani kormány egy gyarmati státusz helyett szövetségesit akar magának - fogalmazott az államtitkár. Korábban voltak olyan érdekcsoportok, melyek gazdasági hasznot húztak, de ennek vége - mondta.

Simicskát idézik meg

Vágó Gábor Orbán Viktor március 15-i beszédét idéte, miszerint nem leszünk gyarmat, kiállunk a gyarmatosítók ellen. Vágó szerint azonban a gyarmatosítók az országon belül vannak, a haverok, akiknek lezsírozzák a közbeszerzéseket. "Önök csak helyi Döbrögiként ezek helytartói" - mondta a fideszes képviselőknek, hozzátéve, csak a Fidesz, csak Simicska létezik az országban. "A gyarmati lét legfőbb jellemzője a kiszolgáltatottság, miközben a gyarmatosítók mindent elfoglalnak" - mondta. A "tudjuk kiknek" újabb milliárdos érdekköröket jelent - fogalmazott Vágó Gábor, majd rátért arra, a rendszer ellen a népszavazás lehet az eszköz, de a félelem falába ütköznek a résztvevők, félnek az aláírástól. Önök is félnek, hiszen függenek a rendszertől, a népszavazást is meg akarják akasztani, de százezer ember így is van, aki nem fél, a kérdés az, hogy lesz--e egy héten belül még százezer - tette fel a kérdést.

Fazekas: nincsenek oligarchák

Fazekas Sándor miniszter válaszában azt mondta, hagyatkozzanak a tényekre - majd nem válaszolt a kérdésre. Arról beszélt, ez az első kormány, amelyik a helyben lakók érdekeit képviseli a földhöz juttatás során, 65 ezer hektárra 1200 pályázható földterület jut, az átlagos hektárszám a pár száz hektáros tartomány. Szerinte eddig nagy földhaszonbérlők voltak, törvényszerű, hogy új emberek lépnek be, törvényszerű, hogy vannak viták, mert egy-egy földre több pályázó is van. Maga a folyamat viszont átlátható, közjegyző jelenlétében nyitják fel a pályázatokat.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!