szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napirend előtt szólalt fel Schmitt Pál a Parlamentben, és negyedórás beszéde végén lemondott. Döntését az Országgyűlés elfogadta. A Fidesz ötpárti egyeztetést kezdeményez hétfő estére az államfőjelölés folyamatáról. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val!

Most érkezett

Orbán: idővel kiderül Schmitt utódja

Orbán távozott Schmitt Pál irodájából. Arra az újságírói kérdésre, hogy mit gondol Schmitt Pál lemondásáról, úgy válaszolt: „Schmitt Pál lemondott”. Az utódlását firtató kérdésre pedig azt mondta, ez majd idővel kiderül.

 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9 10 11

Mi jön ezek után?

A hatályos jogszabályok értelmében a köztársasági elnök az Országgyűléshez intézett írásbeli nyilatkozatával mond le megbízatásáról. A lemondás érvényességéhez az Országgyűlés elfogadó nyilatkozata szükséges.

Az új köztársasági elnököt elődje megbízatási idejének megszűnésétől számított harminc napon belül választja meg az Országgyűlés; a választás időpontját az Országgyűlés elnöke tűzi ki.

Schmitt még Orbánnal, Kövérrel és Lázárral tárgyal

Schmitt Pál még mindig dolgozószobájában tárgyal Orbán Viktorral - jelentette helyszíni tudósítónk. Hozzájuk csatlakozott Kövér László és Lázár János, időközben pedig kijött Giró-Szász András kormányszóvivő és Havasi Bertalan helyettes államtitkár.

A Schmitt Pál szobájához vezető folyosót egyébként lezárták, körülbelül 40 újságíró várja, hogy a lemondott elnök kijöjjön.

Schmitt Pál pályafutása - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!

Két óra szünet jön

Lázár János két óra szünetet kért az Országgyűléstől, hogy elő tudják készíteni Schmitt Pál lemondását.

Lázár: nem üldözi senki a Semmelweis Egyetem rektorát

Senki nem bünteti és senki nem üldözi Tulassay Tivadart - mondta Lázár János arra utalva, hogy a Semmelweis Egyetem rektora vasárnap lemondott. Szerinte Tulassay Tivadar nem mondhat le, mert elvárás, hogy tisztességgel végigvigye ciklusát.

Kövér lesz az új elnök?

Mindenképpen a Fideszhez szorosan kötődő, vagy jelenlegi Fidesz-tag új köztársasági elnökre számít egy általunk megkérdezett kormánytag, aki meglepetéssel fogadta Schmitt Pál lemondását, mondván, nem volt ennek előjele az elmúlt napokban. Igaz - tette hozzá -, a délelőtti frakcióülésen nem vett részt. A képviselő szerint elképzelteő, hogy Orbán Viktor Kövér Lászlót jelöli új elnöknek, de mint mondta, erről a Fideszben fognak dönteni.

Elkaptuk a folyosón Pintér Sándort is, de a belügyminiszter csak annyit mondott a hvg.hu tudósítójának: szerinte teljesen mindegy, hogy ő mit gondol a köztársasági elnökkel történtekről.

Lázár: köszönjük, elnök úr!

Megköszönte Schmitt Pál köztársasági elnöki munkáját Lázár János. Mint a Fidesz frakcióvezetője mondta, igenis alkalmas államfőnek az, aki két olimpiát megnyert, aki a sportért a legtöbbet tette, és három ember büszke édesapja.

Senki nem gondolhatja komolyan ebben az országban, hogy a sportról Schmitt Pálnál többet tudna - utalt Lázár arra, hogy Schmitt Pál doktorit fog írni. Hangsúlyozta, hogy "ebben a becsületbeli ügyben a parlamentnek nem volt szava".

Harrach: Schmitt erkölcsi nagyságról tett tanúbizonyságot

Harrach Péter szerint valóban emlékezetes lesz ez nap, már csak azért is, mert az ellenzék már Schmitt Pál utódját keresi. A KDNP frakcióvezetője szerint az államfő döntése olyan erkölcsi nagyságról tett tanúbizonyságot, amit az ellenzék nem tett meg.

Szerinte a doktori dolgozat a múlt üzenete, egy olyan rendezetlen világból jött, amikor sokan hasonlóan jártak el. Érdemes lenne megnézni azoknak a dolgozatát, akik most hevesen bírálják az államfőt - tette hozzá.

Schmittnek írásban is le kell mondania

Schmitt Pálnak lemondását írásban is be kell nyújtania, és ezt az Országgyűlésnek el kell fogadnia.

Mesterházy: Sólyom legyen az új államfő

Az MSZP elnöke, Mesterházy Attila azt mondta, sajnálja, hogy Schmitt Pál távozása olyan volt, mint az érkezése, ami nem tett jót az országnak. Minek hatására döntött így az államfő? A köztársasági elnök lemondását jobboldali értelmiségiek, gondolkodók is követelték, a morális meggyőződés alapján egységesen követelték a köztársasági elnök lemondását. Mestreházy szerint ez figyelembe kell vennie a miniszterelnöknek is, hogy a vezetők sem szentek. Új köztársaság elnököt kell választani, akit találjunk meg közösen. A botrány miatt sérült a köztársasági elnöki intézmény hitelessége, ezért javasoljuk, hogy újra Sólyom Lászlót kellene erre a posztra megválasztani, mert ő a hivatal megtépázott tekintélyét helyreállítaná - vélte Mesterházy.

1
5 6 7 8 9 10 11
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!