szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mások mellett Tulassay Tivadar gyermekgyógyász akadémikust is budapesti díszpolgári címre jelölte az MSZP - közölte Horváth Csaba, a Fővárosi Közgyűlés szocialista frakcióvezetője. Tulassay Tivadar úgy reagált, hogy szeretné távol tartani a politikát magától és a Semmelweis Egyetemtől is.

Horváth Csaba közleményében azt írta, hogy olyan Budapestben gondolkodnak, ahol a konzervatív, a liberális és a szociáldemokrata gondolkodás erősíti egymást, ezért jelöltek a díszpolgári címre olyan fővárosiakat, akik "sokféleségükben is összekötnek minket, akik tetteikkel bizonyítják, hogy itt él velünk egy jobb, igazságosabb, kiszámíthatóbb ország lehetősége".

Az MSZP díszpolgári címre jelölte Tulassay Tivadar gyermekgyógyász akadémikust, aki tudományos és közéleti tevékenységével széleskörű társadalmi elismerést vívott ki, Szinetár Miklós rendezőt a kultúrában betöltött missziójáért, Kovács Gábor befektetőt, műgyűjtőt a kortárs képzőművészet felkarolásáéért, Koltai Lajos operatőrt, rendezőt filmművészeti munkásságáért és Dávid Géza kajak-kenu edzőt a sportolók felkészítésében elért eredményeiért. "Reméljük, a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciója képes lesz átlépni saját árnyékát, megfontolja javaslatainkat és hozzáteszi a magáét egy közös alapokon építkező sokszínű város megteremtéséhez" - írta Horváth Csaba.

Tulassay Tivadar - aki 2003 óta vezette a Semmelweis Egyetemet - vasárnap az intézmény honlapján jelentette be, hogy lemond rektori posztjáról. Döntését az után hozta meg, hogy az egyetem szenátusa visszavonta Schmitt Pál köztársasági elnök doktori címét. Indoklásként kifejtette: az elmúlt napok egyetemi testületi döntései vitathatatlanul hozzá kötődnek, s ugyanezért érezhetővé vált a személye iránti bizalomvesztés a felügyelő hatóságnál. Hangsúlyozta, hogy a szenátus döntését támogatja, és fenntartja, hogy az egyetem a Schmitt Pál államfő kisdoktori dolgozatával kapcsolatos munka során a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el.

Tulassay Tivadar a Semmelweis Egyetemen
Fülöp Máté

A Semmelweis Egyetem egyelőre arra vár, hogy megkapja Réthelyi Miklós hivatalos levelét, amelyben a miniszter a felmondási idő kitöltését kérte a rektortól. Az egyetem kedden az MTI-nek megerősítette, hogy Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter hétfő délután három órára hivatalába hívta Tulassay Tivadar rektort. A megbeszélés témája a rektori tisztségről való lemondás volt. Réthelyi Miklós azt mondta: hivatalos válaszlevelében a két hónapos felmondási idő kitöltését kérte a rektortól. Ez a hivatalos válaszlevél a Semmelweis Egyetemre egyelőre nem érkezett meg - írta közleményében az egyetem.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium korábban azt közölte, Réthelyi Miklós tájékoztatta a rektort: nem ért egyet azzal, hogy beadta lemondását, és - a törvények adta lehetőséggel élve - igényt tart arra, hogy május 31-ig végezze munkáját. A miniszter - az egyetem egykori rektoraként is - fontosnak tartja az ott folyó munkát, és az átadás-átvétel zavartalan lebonyolítását, amely a jelenlegi rektor feladata - olvasható a közleményben.

A távozó rektor mellett - akinek megbízatása június 30-án járt volna le - hétfőn tüntetést tartottak az egyetem oktatói, hallgatói, és dolgozói. A Magyar Orvosi Kamara elnöksége pedig közleményt juttatott el az MTI-hez, annak a reményének hangot adva, hogy Réthelyi Miklós nem fogadja el a Semmelweis Egyetem rektorának lemondását, s ezzel megerősíti az intézmény autonómiáját. Március 30-án a Semmelweis Egyetem szenátusa arról döntött, hogy - ahogyan a szaktárca és az oktatási államtitkárság is - egyhangúlag támogatja Szél Ágostonnak, az egyetem jelenlegi általános rektorhelyettesének rektori pályázatát.

Tulassay nem kér a politikából

Tulassay Tivadar rövid közleményben reagált az MSZP kezdeményezésére. Ahogy az elmúlt napokban többször is elmondta már: szeretné távol tartani a politikát magától és a Semmelweis Egyetemtől – írta. A rektor hozzátette, hogy az MSZP jelöléséről kizárólag a médiából értesült. Tulassay Tivadar egyben kéri a közvéleményt, hogy segítse az egyetemet végre visszatérni a normál hétköznapokhoz, a gyógyításhoz, a tanításhoz, a kutatáshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!