szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?

A dolgozók szerint az Edu Ped Zrt. egyetlen gyakorlati órát sem tartott meg abból a képzésből, amire az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ) szerződött. A cég kompetenciafejlesztő tréninget ígért, de a társaság vezetője szerint a felnőttképzés tavaly hatályos szabályai szerint kellett olyat is feltüntetniük a szerződésben, amit egyébként eleve nem vállaltak. Az OMSZ vezetőjének felesége kapcsolattartóként szerepel az Edu Ped honlapján.

2011 novemberében négy részletben összesen 41,4 millióért szerződött képzések megtartására az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) az Edu Ped Oktatási és Egészségügyi Szolgáltató Zrt.-vel. A cég azt vállalta, hogy konfliktuskezelő- és kompentenciafejlesztő képzést tart a mentőszolgálat dolgozóinak. A szerződés szerint a tréningen 158-an, a kompetenciafejlesztésen 85 fő vett részt 64 órás elméleti és 56 órás gyakorlati foglalkozások keretében.

Azokat képezték, akik vagy az irányításon vagy a kivonuló szolgálatnál dolgoznak. A hvg.hu információi szerint a dolgozóknak kiküldött szerződésben szerepelt az is, az elméleti és gyakorlati legfeljebb tíz százalékáról hiányozhatnak. Ehhez képest a gyakorlati képzésből információink szerint egyetlen órát sem tartott meg a cég. Lapunknak egy az oktatáson részt vett dolgozó azt mondta: amikor erre rákérdeztek, azt válaszolták nekik, azt majd a munkáltató oldja meg, fakultatívan.

Egy nem létező szerződésmódosítás

Megkerestük az Edu Ped Zrt.-t is, ahol Szabó-Gere Imre vezetőtől levélben azt a választ kaptuk: „a mentőszolgálattal  120 órás képzésre kötöttünk szerződést, ennyit teljesítettünk is. (64 óra elmélet + 56 óra irányított egyéni gyakorlat saját munkavégzés közben)". A cég szerint "felesleges magas óraszámban gyakoroltatni azokat az embereket, akik egyébként is ebben a munkakörben dolgoznak és szakmai előképzettséggel rendelkeznek. (...) Annak, hogy a Tanúsítványon a képzési program eredeti óraszáma került feltüntetésre, az a magyarázata, hogy (az akkor hatályos) felnőttképzési törvény ezt a formai követelményt írta elő” - írta Szabó-Gere Imre.

Mentősök munka közben. Önképző kör
MTI / Marjai János

„Nagyjából egy, másfél hónappal ezelőtt mindenkinek jött egy email az OMSZ-től, amely egy utólagos szerződésmódosítást tartalmazott. Ebben az állt, hogy mindannyiunknak kötelező 2011 novemberétől egy éves hűséget vállalnia a mentőszolgálatnál, máskülönben visszafizettetik velünk a teljes képzés árát”- mondta a hvg.hu-nak egy OMSZ-dolgozó. A képzést egyébként uniós pályázati pénzből finanszírozta az OMSZ,munkavállalónként 197 666 forint volt rá a támogatás, „hűtlenség esetén” - mondta informátorunk - a dokumentum szerint 187 ezer forintot kellene visszafizetniük. „Azoknak az embereknek, akik nettó 80-90 ezer forint körül keresnek” - tette hozzá forrásunk.

Megkerestük a mentőszolgálatot is. Győrfi Pál szóvivő azt mondta: nincsen tudomásuk arról, hogy az Edu Ped Zrt. a gyakorlati órákat ne tartotta volna meg. Amikor rálkérdeztünk arra, hogy a résztvevők szerint a cég arra hivatkozott, a gyakorlati képzéseket a munkáltatónak kell megoldania, az OMSZ csak annyit válaszolt, nincsen tudomásuk „a munkavégzés közben letöltendő szakmai gyakorlat megvalósulásával kapcsolatos anomáliáról”.

A kapcsolattartó

A visszamenőleges szerződésmódosításokkal kapcsolatos kérdésünkre az OMSZ előbb annyit közölt, nincs tudomásuk szerződésmódosításról, majd - saját válaszuknak ellentmondva - azt írták, az érvényes tanulmányi szerződéseket 2010 tavaszán kötötték meg a résztvevőkkel, amelyben a „tanulók” vállalták, hogy a képzés után egy évig az OMSZ-nál maradnak. „A közbeszerzési eljárás elhúzódása miatt a megvalósítás időszaka változott, emiatt Tanulmányi Szerződés módosításának megkötése vált szükségessé. Ebben rögzítésre került a képzési és a munkaviszony fenntartási időszak megváltozott időpontja illetve az, hogy a módosítás elválaszthatatlan részét képezi az eredeti Tanulmányi Megállapodásnak” - írta Győrfi Pál a hvg.hu-nak. Szerinte az OMSZ hirdetményes nyílt egyszerű közbeszerzési eljárásán nyertes ajánlattevőként kötött szerződést az Edu Peddel.

Az ügy másik pikantériája, hogy Mártai István, az OMSZ vezetőjének felesége korábban kapcsolatban állt az Edu Peddel. Ahogy a cégnél lapunkkal közölték: „Eta (Mártai Istvánné - a szerk.) már nem dolgozik nálunk”. Telefonon sikerült elérnünk Mártai Istvánnét, aki szűkszavúan annyit mondott: ő sohasem dolgozott az Edu Pednél. Kérdésünkre, miszerint mi lehet az oka, hogy a kolléganője szerint „már nem dolgozik ott", annyit válaszolt: az Edu Ped mellett több cég is azonos telephelyen van, a kolléganőnek biztosan csak a neve volt ismerős.

Ezt némileg cáfolja, hogy ha a keresőbe beütjük Mártai Istvánné és a cég nevét, akkor az Edu Ped honlapja az első, ami megjelenik: Mártai Istvánné mint kapcsolattartó a cég egyik képzésénél. Az Edu Pednél annyit sikerült megtudnuk: hivatalosan nem dolgozott ott Mártainé, de egy olyan felnőttképzési cég foglalkoztatta, amellyel az Edu Pednek is volt kapcsolata.

Tudnivaló az is, hogy egykoron az Edu Ped egyik cégénél volt szakmai orvosigazgató Mártai István, aki, miután kinevezték az OMSZ élére, lemondott arról a tisztségéről. Ezzel kapcsolatban a mentőszolgálat szóvivője azt közölte lapunkkal: "a szerződéskötéssel kapcsolatban sem elvi, erkölcsi, sem gyakorlati, jogi összeférhetetlenség nem merült fel. A képzést végrehajtó cég kiválasztása közbeszerzési eljárás során történt, melyet semmiféle személyes körülmény, rokonság, munkaviszony nem befolyásolt".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!