szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rendőri korrupciós ügy kipattanása óta nem szólalt meg az ügyet felderítő, és több rendőri vezetőt rács mögé küldő Nemzeti Védelmi Szolgálat vezetője, Bolcsik Zoltán, aki 2004 és 2007 között a botrányban érintett egyik szervezet, a Nemzeti Nyomozó Iroda főigazgatója volt. Elsőként a hvg.hu-nak beszél a történtekről, az éjszakai élet ismert alakjával, V. László vállalkozóval kapcsolatos rendőri megállapodásról és a másfél éve működő testület munkájáról. Interjú.

hvg.hu: Nem látok ön körül testőröket, pedig néhány nappal ezelőtt azzal fenyegették meg önt és munkatársait egy emailben, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) embereit "levadásszák". (Interjúnk készítése óta kiderült az is, hogy rendőr küldhette a fenyegető üzenetet - a szerk.) Jól alszik?

Bolcsik Zoltán: Nyugodtan alszom, igaz, keveset, ám mélyen. Ezen a szokásomon már nem szeretnék változtatni. A fenyegetéssel azonban foglalkozni kell. A 2001-es sajnálatos terrortámadás előtt ki vette volna komolyan azt, aki besétál egy kapitányságra és bejelenti, hogy információja van arról, hogy az Ikertornyokba repülőgépekkel belerepülnek? Senki nem hitt volna az illetőnek.

hvg.hu: A fenyegetés a nemrég napvilágra került rendőri korrupciós ügynek köszönhető. Mit lehet erről a büntetőeljárásról jelenleg elmondani, mi volt az NVSZ szerepe az ügyben?

B. Z.: V. László vállalkozó egyre inkább azt hangoztatta és a környezetébe tartozó emberek is azt terjesztették, hogy befolyásos – többek között rendőri – kapcsolatokkal rendelkeznek, mindenki a zsebükben van, és emiatt mindent el tudnak intézni. Innen indultunk el, így vette kezdetét a felderítés. Majd amikor a nyomozás a nyílt szakaszba jutott, átadtuk az ügyet a Központi Nyomozó Főügyészségnek.

hvg.hu: Egyedül az NVSZ-nek köszönhető, hogy korrupció gyanújával négy rendőr, illetve V. László és bizalmi embere előzetes letartóztatásba került?

B. Z.: Az NVSZ és a Központi Nyomozó Főügyészség munkatársainak.

Bolcsik Zoltán, a Nemzeti Védelmi Szolgálat igazgatója
Nemzeti Védelmi Szolgálat

hvg.hu: A vállalkozóval kapcsolatban az, hogy „jó viszonyt épített ki” rendőrökkel, évek óta szóbeszéd tárgya volt. Korábban egyetlen rendőri szervezetnél, a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál (BRFK), vagy a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) dolgozóknak sem szúrta a szemét, hogy V. Lászlóék mindent el tudnak intézni?

B. Z.: Kilenc évvel ezelőtt egy ellopott pénzpapírszállítmány miatt a különböző szervezetek egymás tudta nélkül, de egyszerre nyomoztak, ami miatt az eljárás meghiúsult. Ennek elkerülésére, amikor az NNI megalakult és a vezetője lettem, a BRFK-val kötöttünk egy megállapodást a párhuzamos munkavégzés elkerülésére. Ezzel azt akartuk elérni, hogy ne sértsük egymás területét és ne lehetetlenítsük el az ügyeket. A megállapodásunk arra vonatkozott, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság foglalkozik V. Lászlónak és körének az ügyeivel. A nyomozó irodának pedig megmaradt a szervezett bűnözésben részt vevő orosz ajkú bűnözők ügyeinek a felderítése.

hvg.hu: Mi lehet az oka, hogy a BRFK-n éveken át nem bírtak eljárást indítani V. László ellen?

B. Z.: Erre nem tudok válaszolni. Nekünk az informátori hálózaton keresztül bejött az, hogy úton-útfélen hencegett azzal, hogy kapcsolatai, többek között rendőrök révén mindent megold.

hvg.hu: Amikor kiderült, hogy annak a szervezetnek a rendőrei kerültek komoly korrupciós gyanúba, amelyet ön évekig irányított, hogyan érintette a dolog?

B. Z.: Ami történt, az nemcsak a Nemzeti Nyomozó Irodánál eshet meg, hanem bármily szervezetnél, és mindegyik, legyen akár csak egyetlen ügyről szó, fájdalmas hírt jelent. Ugyanakkor attól kezdve, hogy az illetők megbuktak, nem tekintem őket rendőröknek, kollégáknak, hanem csak a szervezett bűnözés részének.

hvg.hu: Az NVSZ által összegyűjtött bizonyítékok elegendőek lesznek a gyanúsítottak bűnösségének igazolására?

B. Z.: Az ártatlanság vélelmét megtartva úgy gondolom, azzal, hogy a gyanúsítottakat az ügyészség kérésére a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, elegendőek lesznek. Remélem, hogy ez az ügy minden összefüggésében bizonyított lesz.

hvg.hu: Az NVSZ más, sikeres felderítéséről nemigen hallani, pedig már másfél éve működik a testület, és látja el a Belügyminisztériumhoz tartozó rendvédelmi erők, titkosszolgálatok tagjainak a védelmét.

B. Z.: Nyilván nem a mindennapi hírek között kell keresni az erről szóló beszámolókat. Az viszont sok mindent jelezhet az embereknek, hogy tavaly meghallgatott a nemzetbiztonsági bizottság a kémüggyel kapcsolatban, illetve megjelent, hogy szerepünk volt abban, hogy az Egymásért Egy-másért Alapítványhoz kötődő személyek ellen büntetőeljárás indult. A szolgálat derítette fel azt a rablássorozatot is nemrég, amelyben az elkövetők rendőröknek adták ki magukat.

hvg.hu: És mindezzel elégedettek is?

B. Z.: Nem vagyunk azok. De mindezek mellett az elmúlt másfél évben több ezer, a Belügyminisztérium alá tartozó szerveknél dolgozók kifogástalan életvitelének ellenőrzését szolgáló vizsgálatot végeztünk el, ami hatalmas munkát adott a kollégáimnak. Amikor egy ügy beesik, azaz egy hivatásosról kiderül, hogy nem az elvártaknak, az előírásoknak megfelelően él, nem vagyunk boldogok, de ezt a megtisztulás részének kell tekinteni.

hvg.hu: Milyen összkép alakult ki a vizsgálatok során?

B. Z.: Az NVSZ összesen 93 ezer ember, köztük 48 ezer rendőr védelmét látja el. Ekkora állománynak körülbelül az ezred részét, néhány tíz főt tesznek ki azok, akikkel foglalkoznunk kell. Ha ezt a társadalomra kivetítjük, nem is rossz az arány. De, mint említettem, egy ügy is sok.

hvg.hu: Mégis mi az a probléma, ami leggyakrabban felmerül?

B. Z.: Azt hangsúlyoznám, hogy az NVSZ megalakulásakor egy filozófiai váltás történt. A szervezett bűnözés felderítéséhez kapcsolódó titkosszolgálati eszköztár védelme érdekében mindig arra törekszünk, hogy az elkövetett szabálytalanságokra, törvénysértésre méltó választ adjunk. Így sok esetben nem is nekünk, hanem a parancsnokoknak kellene eljárniuk a beosztottaikkal szemben. Például azzal nem nekünk kellene foglalkozni, ha egy rendőr nem intézkedik.

hvg.hu: Az miként fordulhatott elő, hogy a két évvel ezelőtt vezetővé kinevezett rendőr, információink szerint Hopka Lajos, átesett egy C-típusú vizsgálaton, ám az nem hozta ki, hogy probléma merülhet fel vele kapcsolatban?

B.Z.: A nemzetbiztonsági ellenőrzés jelenlegi rendszere nem alkalmas egy ilyen típusú vizsgálatra, éppen ezért a  Belügyminisztériumban már tavaly óta egy munkacsoport működik, amely tudomásom szerint egy új koncepciót is kidolgozott.

hvg.hu: Ön mint évek óta magas beosztásban lévő rendőri vezető, aki az NNI-t követően a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságot irányította, majd átvette az NVSZ vezetését, mit gondol arról, hogy a történtek miatt azt a szervezetet, amelybe a korrupció így felbukkan, át kell-e szervezni?

B. Z.: A Nemzeti Nyomozó Iroda átszervezése miniszteri hatáskör. Pintér Sándor belügyminiszter megkérdezett egyébként erről.

hvg.hu: Ön mit mondott neki?

B. Z.: Erről a belügyminiszter úr beszélhet.

hvg.hu: Arra viszont biztosan tud válaszolni, hogy a rendőri vezetők körében érezhető félelemnek van-e alapja?

B. Z.: Egy vezető sincs bebiztosítva arról, hogy egy több száz, több ezer fős testületben semmi se történjen. Azt viszont érdemes megvizsgálni, hogy a parancsnok megtett-e minden szükséges lépést arra, hogy elkerülhető legyen.

Nemzeti Védelmi Szolgálat

hvg.hu: Tehát a korrupciós üggyel kapcsolatban meg kell vizsgálni, hogy hány évre visszamenőleg rendelkezett befolyásos kapcsolatokkal V. László, és ha igen, kikkel?

B. Z.: Minden ügyet egyenként meg kell nézni. Erre az eljárás jelenlegi szakaszában nem tudok ennél bővebb választ adni. Az a széles körű nyomozás, amelyet a belügyminiszter is elrendelt, később tisztázhatja ezeket a részleteket is. Azt szokták mondani, hogy utólag mindenki okosabb, de én azt gondolom, hogy ezekből az ügyekből utólag tanulni kell, s ezeket a tapasztalatokat fel kell használni.

hvg.hu: A móri ügy ön által vezetett nyomozásaként emlegetett fiaskóból, hogy először nem azokat ítélték el, akik a nyolc áldozatot követelő bankrablást végrehajtották, milyen tapasztalatokat szerzett?

B. Z.: Ezt úgy hozzák fel újra és újra, mint az igazságszolgáltatás legnagyobb hibáját. Ugyanakkor – mint ezt korábbi interjúban is elmondtam – ebben az ügyben, amely elvett tíz évet az életemből, ártatlanul senki sem ült. A Nemzeti Nyomozó Iroda tette jóvá a hibát azzal, hogy előkerítette a valódi tetteseket. Ráadásul a jogerős ítélet után a hiányzó fegyvereket tovább kerestük. A bíróság által elítélt Kaiser Edéhez pedig én küldtem be az egyik kollégámat, hogy rávegye, vállalja a hazugságvizsgálatot. Végül pedig elismertem, hogy tévedtem. Ezt más ügyekben, amelyekben ártatlanul ültek emberek, nem tették. Hozzáteszem, azok az esetek nem is verték ki a biztosítékot az embereknél.

hvg.hu: A korrupciós ügyre visszatérve, ön szerint a kifogástalan életvitelbe belefér az, hogy egy vezető beosztású rendőr az éjszaka császáraként ismert vállalkozó bizalmi emberével barátkozzon?

B. Z.: Erre először azt mondanám, az embert a barátjáról ismerni meg. Hogy a kérdésre válaszoljak, nem tartom ezt elfogadhatónak. Évekkel ezelőtt, amikor megtudtam, hogy a kollégáim kétes hírű diszkókba járnak, egy éjjel odamentem, és megnéztem, hogy valóban ott szórakoznak-e. Egyszer szóltam nekik, és azon a helyen nem fordultak meg többet. A mostani ügyre vonatkozóan pedig úgy vélem, az éjszakai életben ismert körnek a szereplőjével tartani fenn baráti kapcsolatot nem fér bele a hivatásosoktól elvárható kifogástalan életvitelbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Rendőri korrupció: őrizetben újabb két rendőr

Újabb két rendőrt állítottak elő a Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) munkatársai a napokban kibukott korrupció gyanús ügyekkel kapcsolatban - tudta meg a hvg.hu. Információink szerint egyikük az a Nemzeti Nyomozó Irodán dolgozó Gulyás Imre, akinek vezetői megbízatását hétfőn vonta vissza az országos rendőrfőkapitány. A másikuk pedig a BRFK egyik nyomozója. Az ügyészség mindkettőjüket őrizetbe vette.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: miért most bukott meg az éjszaka császára?

Valaminek történnie kellett, ami miatt az éjszaka császára mára „kilőhetővé” vált, vagyis eljárás indulhatott vele szemben – vélekedtek a hvg.hu-nak egyformán rendőrök és V. László ismerősei is. A megkérdezettek leginkább terület-újraosztási terveket látnak a letartóztatások mögött.

MTI Itthon

Tagadtak a korrupcióval gyanúsított főrendőrök

Tagadta bűnösségét az a két vezető beosztású rendőr és két civil, akiket a múlt héten korrupció gyanújával vettek őrizetbe, majd vasárnap elrendelték előzetes letartóztatásukat - közölte a Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn.

Csikász Brigitta Itthon

Bilincsben vittek el egy főrendőrt

Korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt indított eljárást az ügyészség vezető beosztású rendőrökkel és civilekkel szemben. A hvg.hu úgy tudja, az egyik gyanúsított a Budapesti Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője. A rendőrség egyelőre nem adott tájékoztatást a példátlan ügyben.

MTI/Népszabadság Bűnügy

A korrupcióval gyanúsított főrendőrök is átestek a C típusú átvilágításon

Minden esetben indul belső vizsgálat, amikor olyan embert gyanúsítanak meg bűncselekménnyel, akiről biztonsági szakvélemény, C típusú átvilágítás készült; a felettes azonban nem köteles figyelembe venni a biztonsági véleményt, amikor a kinevezésről dönt - tudta meg a Népszabadság a Belügyminisztériumtól a rendőrségi korrupciós ügy kapcsán.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: izzik a levegő a BRFK-n, vegzálják a kisrendőröket?

Őrült ellenőrzésbe kezdtek a BRFK-n a két hete kirobbant rendőri korrupciós botrány nyomán, amit a szolgálati állomány tagjai vegzálásként élnek meg – mondták a hvg.hu-nak rendőrök. Megkérdeztünk két egykori BRFK-s vezetőt is a V. László szórakozóhelyein folytatott razziákról.

MTI/hvg.hu Itthon

Korrupciós botrány: előzetesbe került a kedden előállított két rendőr

A Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte a múlt héten kirobbant rendőrségi korrupciós ügyben őrizetbe vett G. Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda volt szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetőjét és K. Attilát, a BRFK bűnügyi információs főosztály kiemelt ügyek osztályának felderítéssel foglalkozó egykori nyomozóját.

hvg.hu Itthon

Rendőrök bilincsben: újabb két ember a gyanú árnyékában?

Újabb két embert vehettek őrizetbe azután, hogy pénteken két főrendőrt és két civilt is bilincsbe kísértek el – értesült a hvg.hu. A Magyar Nemzet arról ír, hogy az alvilág egyik ismert szereplője vesztegethette meg a rendőröket.