szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár az egyik parlamenti képviselő szerint a gyerekszülés elejét veszi a családon belüli erőszaknak, segítő szolgálatok adatai szerint tavaly 884 bántalmazott nő kényszerült emiatt elmenekülni otthonról, köztük 609 anya a gyermekével együtt kért menedéket. A statisztikák szerint hetente legalább egy nő hal meg ma azért Magyarországon, mert partnere megverte, és sok esetben előfordul az is, hogy főállású anyát vagy kismamát bántalmaz társa.

Sajátos kontextusba helyezték a családon belüli erőszakot és büntethetőségét hétfő éjszakai parlamenti vitájukban a képviselők, miután az erről szóló népi kezdeményezés nyomán az napirendre került. A vitának eredetileg arról kellett volna szólnia, hogy van-e külön helye a Büntető törvénykönyvben a családon belüli erőszaknak, és foglalkozzon-e ezzel a későbbiekben hosszabban az Országgyűlés, ám az éjszaka során végül az emancipációról, a liberális oktatásról és a család szerepéről esett szó.

A fideszes Varga István  a parlamenti jegyzőkönyv szerint a vitában többek között azt mondta, „talán vissza kellene állítani a családnak, a gyermekvállalásnak a rangját és szerepét. Talán az anyáknak vissza kellene térni elsősorban a gyermeknevelés mellé (Felzúdulás az LMP soraiban. - Dr. Vadai Ágnes: Ó!), és elsősorban azzal kellene foglalkozni, hogy ebben a társadalomban ne egy vagy két gyermek szülessen, hanem három, négy vagy öt gyermek. És akkor lenne értelme annak, hogy jobban megbecsülnénk egymást, és fel sem merülhetne a családon belüli erőszak”. Varga István később azt mondta, sajnálja, ami történt.

A parlamentben kevés szó esett arról, hogy hány nőt, gyereket és férfit érint a párkapcsolaton belüli erőszak, arról pedig végképp nem, hogy hányan élnek házasságban, hánynak van gyermeke, és van-e ezek között összefüggés.

Hetente egy nő hal meg bántalmazás miatt

Verbális agresszió, megfélemlítés, elszigetelés, mozgásszabadság korlátozása, anyagi ellehetetlenítés, fizikai bántalmazás, szexuális abúzus – ezek a családon belüli erőszak fajtái. A bántalmazások forgatókönyve szakemberek szerint többnyire ugyanaz. Szeretetből indul, aztán átcsap vad féltékenységbe, emiatt az agresszor fél elzárja társát a külvilágtól, és végül látszat okokra hivatkozva bántalmazza partnerét. Egy-egy verés után bocsánatot kér, és megígéri, sosem tesz többet ilyet. A függőség még jobban kialakul, sokszor anyagilag is. Valójában ez az erőszak ciklusa.

Jelenleg csak megbecsülni lehet azok számát, akiket otthon, a négy fal között bántalmaznak, mivel Magyarországon ezt a külvilág legtöbbször még magánügyként kezeli, ráadásul az áldozatoknak vagy környezetüknek csak egy része fordul a hatóságokhoz. A családon belüli erőszakkal foglalkozó civil szervezetek – a NANE és a Patent egyesület – adatai szerint az utolsó, e témában készült hazai kutatásból kiderült: hetente legkevesebb egy nő, és havonta egy gyermek hal meg családon belüli erőszak miatt. A Magyarországon elkövetett gyilkosságok 39 százalékát partnerkapcsolatban követik el.

Demonstráció a Kossuth téren Varga István kijelentése után
Stiller Ákos

A NANE 2011-ben a Legfőbb Ügyészség statisztikája alapján is készített egy kutatást, amely szerint tavaly 2569-en estek családon belüli erőszak áldozatául, és 90 százalékuk nő volt. Az adatok szerint 602 áldozat az elkövetők felesége volt, 573-an pedig élettársi kapcsolatban éltek bántalmazójukkal. A kutatásban megvizsgálták az áldozatok foglalkozását is, ebből kiderült, hogy a legtöbb (287) munkanélküli, az alkalmazottak száma 176 volt, további 285 pedig szakképesítés nélküli dolgozó. Az áldozatok 8,5 százaléka gyesen vagy gyeden lévő kismama volt, de 24 főállású anya (főállású anyaság azt jelenti, hogy legalább három kiskorú gyermeket nevel) is az áldozatok között volt.

Közel ezren menekültek el otthonukból

A 2005 óta működő Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot – saját statisztikájuk szerint – tavaly családi problémák, bántalmazás, hozzátartozók közötti erőszak miatt összesen 2021 esetben keresték fel. A szolgálat munkatársai telefonon nyújtanak segítséget olyan bántalmazott nőknek, férfiaknak és gyerekeknek, akik a családon belüli erőszak áldozataivá váltak, vagy fenyegetve érzik magukat hozzátartozójuktól. Feladatuk többek között, hogy a megvert nőket, gyerekeket és néha férfiakat kimenekítsék otthonukból egy titkos menedékhelyre, úgynevezett Shelter-házba. Ma Magyarországon 14 ilyen ház van, az áldozatok csupán rövid ideig tartozódhatnak ott. Államtitok, hogy ezek a házak hol vannak, a bántalmazottakkal is egy titoktartási szerződést kötnek.

A tavaly regisztrált esetekből 1266 nő volt, de 232 esetben keresték meg olyan anyák a szolgálatot, akiket gyermekükkel együttesen bántalmaztak. Ugyanakkor 22-szer fordult elő az, hogy férjet vagy férfi élettársat bántalmaztak, de az sem elhanyagolható, hogy 20 alkalommal keresték meg a szolgálatot idős emberek. A szolgálat vezetője, Lajter Zsuzsanna szerint ugyanakkor fontos megemlíteni azon 56 speciális esetet is, melyeknél a korábban felsorolt probléma típusok közül egyidejűleg több is jelen volt. A kríziskezelő szolgálat adatai szerint tavaly 884 személynek, köztük 609 gyermeknek kellett elmenekülnie az otthonából családon belüli erőszak miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!