szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amely sokszor a nem megfelelő műszaki állapotú vagy helytelenül használt tüzelőberendezések miatt halállal végződik – erre hívta fel a figyelmet a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság hétfőn.

Kisdi Máté szóvivő tájékoztatása szerint csak idén november közepéig Budapesten több mint száz szén-monoxid-mérgezéshez kellett kivonulniuk a tűzoltóknak, ezek során 53 felnőtt és 22 gyermek szenvedett kisebb-nagyobb mértékű szén-monoxid-mérgezést, négy emberen pedig már nem tudtak segítni.

A szén-monoxid-mérgezést leggyakrabban a nem megfelelő műszaki állapotú vagy a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő vagy vegyes tüzelésű kazán okozza.

A mérgezés akkor alakul ki, ha szénvegyületek tökéletlen égése során képződő színtelen, szagtalan gáz valamiért a lakótérbe kerül, a helyiségben tartózkodók belélegzik, a mérges gáz a tüdőn át a vérbe kerül, és megakadályozza az oxigénfelvételt. A szén-monoxid már rendkívül alacsony koncentrációban mérgező. Ha a koncentrációja eléri az egy százalékot a levegőben, gyakorlatilag másodpercek alatt bekövetkezik az eszméletvesztés, majd a halál.

A szóvivő hangsúlyozta: minden fűtési szezon előtt szakemberekkel ellenőriztetni kell a tüzelő- és fűtőberendezések, illetve a kémények műszaki állapotát, karbantartottságát, továbbá rendszeresen szellőztetni kell.

A védekezés egyik legfontosabb biztosítéka a sípoló jelzéseket adó, pár ezer forintba kerülő szén-monoxid-érzékelő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!