szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Fejlesztési Bank megvásárolta a Takarékbank tulajdoni részét egy német pénzintézettől. A vételárat azonban, azóta sem lehet tudni, ezért az LMP közérdekű adatigényléssel fordult az MFB-hez a vételár nyilvánosságra hozatala miatt, az átláthatóságért és a demokratikus elszámoltathatóságért, hogy ne a fideszes oligarchák zsebeinek kitömését szolgálja az intézkedés - áll az LMP vasárnapi közleményében.

Az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank megvásárolta a német DZ Banktól a magyar Takarékbank csaknem negyven százalékos tulajdonrészét. A vételárat a felek üzleti titokként kezelik - írja vasárnapi közleményében az LMP-s Scheiring Gábor.

Scheiring felidézi, hogy a Takarékbank a hazai takarékszövetkezetek "ernyőbankja", hiszen többségi tulajdonosai éppen a takarékszövetkezetek, ez a szövetkezeti hálózat rendelkezik a messze legtöbb, majdnem 1600 bankfiókkal az országban. Az MFB ezzel a tulajdoni hányaddal kisebbségi tulajdonossá válik a Takarékbankban, de mindez úgy történik, hogy az üzlet átláthatatlan, nehezíti az elszámoltathatóságot, megerősítve azt a gyanút, hogy ismét a kormány közeli oligarchák zsebébe jut a pénz - áll az LMP közleményében.

Az LMP is egyetért abban, hogy a jövőben kulcsszerep juthat a takarékszövetkezeteknek a hitel szűkében szenvedő mikro-, kis- és közepes vállalkozások, a helyi gazdálkodók hitelezésében, és mint írják, a párt célja, hogy a takarékszövetkezetek jelentősebb súlyt képviseljenek a helyi gazdaságok finanszírozásában, ezzel betöltve azt a hiányt, amelyet a kereskedelmi bankok nem láttak el maradéktalanul. 

A Lehet Más a Politika szeretne tisztán látni, ezért közérdekű adatigényléssel fordult az MFB-hez, hogy kiderüljön mennyi volt a vételár és kiknek a kezébe került a megvásárolt tulajdoni hányad - írják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!