szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egész napos demonstrációt tartottak a hallgatói és diákszervezetek országszerte. Az Akadémia előtt több ezer diák tüntetett, ahonnan először a Margit hídhoz, majd a Lánchídra vonultak. Három diákot előállítottak, éjjel kettőre mindhármukat kiengedte a rendőrség, sokan meg is várták őket.

Most érkezett

"Vagy elzavarnak, vagy röghöz kötnek"

A következő felszólaló, Molnár Antal azt mondta, nem Magyarorszgon született, anyja mexikói, apja magyar. 2002-ben azért jöttek haza, mert apja hitte Orbán Viktor akkori álmát, itthon kell boldogolnunk.

Esélyem volt, most ezt veszik el tőlünk, tőletek - közölte. "Mára már csak két lehetőség maradt: vagy elzavarnak, vagy röghöz kötnek" - mondta.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
13 14 15 16 17
24

Leállt a forgalom

A Széchenyi téren már leállt a forgalom, a Széchenyi rakpartra sem lehet autóval behajtani.

Bezárja középiskoláját az ELTE

Megszűnnek a középiskolai osztályok a fővárosi ELTE Gyakorló Általános Iskola és Középiskolában, míg az általános iskolai tanítás marad - közölte az egyetem.

Hátul már a vonulásra készülnek a diákok

A tömeg egyébként pont betölti a Magyar Tudományos Akadémia előtti parkolót, valamint parkoló és a Lánchídra vezető út közötti füves területet. A hátul állók az ott elhaladó autósoknak a Hallgatói Hálózat transzparensét, és az "Őszinteséget, szolidaritást" molinót mutatják.

A hátul állók közül a hvg.hu riporterének többen azt mondták: ők már a beszédek utáni vonulást várják.

A hátsó sorokban mozgó árusok forralt bort árulnak.

Kiállnak a tanárok a diákok mellett

Felolvasta a magyartanárok szolidaritási nyilatkozatát Tamás Ferenc, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke. A nyilatkozatban felháborítónak nevezték a kormány oktatási terveit, elítélik a diákok listázását és megfélemlítését. Elutasítják a kancellárok kinevezését, és egyetértenek a hallgatók hat pontjával.

Támogassa az állam a jogi képzést is

Ördög Alexandra, a Diákellenállás a Felsőoktatásért mozgalom (DEF) tagja, és a Balassi Bálint Gimnázium tanulója azt mondta, nem lehet követni, mit akar a kormány. Követelik, hogy legyen államilag finanszírozott képzés a közgazdász és a jogi szakokon is.

A tömeg hatalom, mi vagyunk a hatalom - mondta.

Nem vagyunk droidok

A sarkunkra kell állnunk, meg kell mutatnunk, mi is emberek vagyunk és nem droidok - mondta Meleg András, a Fazekas Mihály Gimnázium 10. osztályos tanulója. Szerinte őket és a tanárokat senki sem kérdezte az átalakításokról.

A tárgyalástechnikusok a kormányt figyelik

A kormány és a diákok közötti tárgyalássorozatot figyelve és azt elemezve adott ki sajtóközleményt egy tanácsadó cég, amely szerint a monopolhelyzetben lévő tárgyaló bátran alkalmazhatja azt a taktikát, hogy lényegesen magasabbat kér az elején, méghozzá úgy, hogy biztos az elutasításban, majd abból engedve éri el a kezdetektől meghatározott célját. A mostani felállásban ez a kormány, amelynek az oldaláról két hete kiszivárgott a felsőoktatási keretszámok drasztikus megvágásának a terve, "Amennyiben ügyesen csinálja, úgy az eredetileg meghatározott igényt engedményként értékeli a másik fél. Ennek feltétele, hogy a végcél - akár - lényegesen kisebb legyen az első kérésnél. Az engedmény így valósnak tűnik és ez arra készteti a másik felet, hogy az engedményért cserébe engedménnyel válaszoljon, vagyis elfogadja a kérést" - írják, vagyis ez alapján a felbőszült diákok akár azt is engedményként fogadják majd el, ha az eredeti tervhez képest pár dologban enged a kormány.

A hallgatói szerződésekről

Ismét a Berzsenyi Gimnázium egyik diákja szólalt fel, Daku Gergő, aki pszichológiára jelentkezne, de nem tudja, indul-e, s ha igen és bejut, akkor milyen szerződést fognak az orra alá dugni. "Ez volna a szabad munkaerőáramlás?" - tette fel a kérdést felidézve, hogy korábban az Európai Bizottság is bírálta a hallgatói szerződést és a röghöz kötést.

Szerinte a kormány ezzel azt fogja elérni, hogy tömegesen fognak külföldön tanulni a diákok. A kormány azt szeretné, ha tömegesen vállalnának itthon munkát, mi pedig azt, hogy kínáljanak akkor munkát - mondta.

Egyre bizonytalanabb minden

Péter-Szabó Eszter, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium 11. évfolyamos diákja azt mondta, stabilitást követelnek az oktatásban. Mint mondta, a kormány az utolsó pillanatban is átgondolatlan ígéreteket tesz.

Tiszta, világos információkat akarunk - mondta. Követelik, hogy az érettségi előtt legalább két évvel ismerhessék meg a felvételik követelményeit.

1
13 14 15 16 17
24
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!