szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Március 31-én, vasárnap hajnalban 2 órakor 3 órára, egy órával előre kell állítani az órákat, ezzel elkezdődik a nyári időszámítás.

Utoljára tavaly október 28-án hajnalban kellett átállítani az órákat, akkor a téli időszámításra álltunk át, 3-ról 2-re kellett átállítani az időmérőket. A nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart, vagyis  idén október 27-én majd újra vissza kell állítanunk az órákat.

Az óraátállítás miatt az éjszaki járatok 2 és 3 óra közötti indulásai elmaradnak, a 918-as, a 930-as, a 938-as, a 940-es, a 941-es, a 943-as, a 948-as, a 956-os, a 963-as, a 980-as, a 990-es, a 992-es, a 996 és 996A, valamint a 999-es buszoknál pedig az indulási időpontok vagy az útvonal egy szakasza változik meg.

A nyári időszámítás miatt a belföldi és a nemzetközi vasúti forgalomban is változások lesznek. A Nyugati pályaudvarról Szobra 0.48-kor és a Szolnokra 0.43-kor induló vonat már a nyári időszámítás szerint érkezik a végállomásra, a Lajosmizséről eredetileg 2.45-kor és a Debrecenből 2.36-kor induló szerelvények pedig 3 órakor indulnak a Nyugati pályaudvarra. A nemzetközi forgalomban a Kálmán Imre, a Wiener Wlazer, a Metropol és az Ister EuroNight, valamint a Tisza, a Beograd és a Corona nemzetközi gyorsvonatok közlekedésekben lehet késésekre számítani.

Az óraátállítás célja kezdetben az volt, hogy a nappalok minél jobban egybeessenek a lakosság megszokott ébrenléti idejével, ami reggel héttől este tízig tart. Mára azonban megoszlanak a vélemények az óraátállítás szükségességéről.

Az átállításnak köszönhetően hosszabbak lesznek a nappalok, így aktívabban élhetjük életünket. Éppen ezért a nyári időszámítás kedvező hatással van egészségünkre is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!