szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Pénzszerzés diktálhatta annak a videónak az elkészítését 2007-ben, amelyben Debrecen polgármesterére, Kósa Lajosra nézve terhelő dolgok hangoznak el. A rendőrség egyébként 2010-ben nem tudta megállapítani, hogy a Portik-videóként emlegetett anyag kinek a kényszerítésére készült, ezért a felvétel készítésének körülményeit vizsgáló nyomozást 2011-ben felfüggesztették. Úgy tudjuk, idén februárban a Laborc–Portik találkozók miatt az ügyet újra elővették, de a felvételen szereplő Rónai Attila nem tudott új információval szolgálni. Úgy tudjuk, a nyomozás során Rónai ragaszkodott ahhoz, hogy 2007-ben készült a felvétel.

Nem kényszerítés lehetett, hanem szívességet akart tenni Rónai Attila a 2010-ben közismertté vált, Kósa Lajos lejáratását célzó videóval azért, hogy pénzt szerezzen Portik Tamástól – állítja a hvg.hu-nak egy, a férfi ügyét jól ismerő forrás. A videofelvétel, amelyen Rónai Attila vesztegetéssel vádolta meg Kósa Lajost, Debrecen fideszes polgármesterét és a város vagyonkezelő cégét a köztévé révén került ismét elő. A Fidesz ezzel próbálja igazolni azt az elméletet, hogy a most nyilvánosságra hozott 2008-as Portik–Laborc találkozókkal úgy függ össze a videó, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója a beszélgetés nyomán megrendelést adott az egykori olajosnak az akkori ellenzék vezető politikusai ellen. Csakhogy korábban, a videó megjelenésekor már arról volt szó, hogy az korábban készült, mint amikor a közzétett beszélgetések történtek.

2010-ben kikerült, 2007-ben készült

A videóanyag 2010 márciusában, az országgyűlési választások előtt egy hónappal került ki az internetre, majd nyomozás is indult annak kiderítésére, hogy milyen körülmények között született a felvétel. Rendőrségi források szerint Rónai arról számolt be a nyomozás során, hogy 2007 nyarán többször találkozott az olajszőkítéssel milliárdokra szert tevő Energol Rt. egykori marketingigazgatójával, Portik Tamással, aki az egyik találkozón két férfit mutatott be neki azzal, hogy ők a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai. A videó nyilvánosságra kerülése után – amely Rónai szerint tudtán kívül történt –, 2010. március végén a Nemzetbiztonsági Iroda közleményt adott ki, mely szerint a férfit állítólag megzsaroló emberek nem az NBH munkatársai voltak, a hivatal a történtektől teljesen elhatárolódott.

Befektetési csalás miatt eljárás Rónai ellen

Rónai Attiláról a Népszabadság 2010. április 2-án megírta, hogy már a kilencvenes években felfigyelt a rendőrség, mint az olajügyek kulcsfigurái körül feltűnő alakra: testőrként, sofőrként tevékenykedett és olykor pénzszállításokat végeztettek vele. A Népszabadság értesülése szerint 2006-2007-ben elkövetett, 16 millió forint kárt okozó befektetési csalás gyanúsítottjaként nyomozott ellene a rendőrség, és ügye 2010 tavaszán ügyészi szakaszba ért.

A nyomozás nem járt eredménnyel, a vádakat nem vizsgálták

Úgy tudjuk, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Osztályának nyomozása során Rónai Attila elmondta, azért működött közre az általa „NBH-soknak” nevezett férfiakkal, mert megfenyegették őt, hogy börtönbe juttatják. Három évvel ezelőtt a történtekkel kapcsolatban Rónai Attila azt mesélte a hvg.hu-nak, hogy az állítólagos NBH-sok semmilyen igazolványt nem mutattak, ami alátámasztotta volna” kilétüket. A férfi a hvg.hu azon kérdésére, hogy miből gondolhatták, hogy ő tud a politikusról információt gyűjteni, nem tudott mit mondani. Megjegyezte, Kósáról csak annyit tudott, amennyiről mások is értesülhettek a médiából. A felvétel elkészítése után az állítólagos NBH-sok eltűntek, soha többé nem jelentkeztek.

A Portik Tamással való szembesítésen, 2010 júliusában Rónai Attila már nem emlékezett annyira az évekkel korábbi találkozókra. Portik tagadta, hogy két férfit, főleg a Nemzetbiztonsági Hivatalnál dolgozókat mutatott volna be régi ismerősének, azt pedig már maga Rónai Attila is elismerte, hogy amikor az egykori energolos lakásának közelében, ahol a felvétel készülhetett, a Váci utcában összefutottak, de az nem előre megbeszélt találkozó volt.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) egyébként a nyomozás során nem vizsgálta a videofelvételen elhangzott vádak tartalmát, tekintettel arra, hogy ez idáig bűncselekményre utaló információ nem merült fel, illetve a BRFK hatáskörrel abban nem rendelkezik – közölték három éve az eljárás megindulása után. A nyomozást végül felfüggesztették. A Fővárosi Főügyészség még idén januárban adott tájékoztatást az ügyben a hvg.hu-nak. Bagoly Bettina szóvivő azt közölte, hogy a nyomozó hatóság az eljárást 2011. június 27-én azért függesztette fel az eljárást, mert az elkövető kiléte nem volt megállapítható.

A hvg.hu úgy tudja, közelebb állhat a valósághoz az, hogy Rónai Attilát nem kényszerítették a Kósa Lajossal kapcsolatos vádak felmondásával, hanem ő maga vállalta a szöveg felmondását. A videó, a férfi ismerősei szerint, nem kényszerítés miatt, hanem inkább azért készülhetett Rónai által, hogy szívességet tegyen Portiknak anyagi ellentételezéséért. Amiből azonban – úgy tudjuk – semmi nem történt, a felvételt pedig 2010 márciusáig nem használták fel. Azt nem tudni, hogy ennek mi volt az oka.

Idén újraindult a nyomozás

Nem tudni, hogy fény derül-e a valódi okokra az újraindított nyomoz során. A vizsgálat a Fővárosi Főügyészség szóvivőjének közlése alapján április 26-tól fokozott ügyészi felügyelet mellett folyik. Az eljárást, mint az M1 Híradójának elmondta, a Nemzeti Nyomozó Iroda bűnszervezetek elleni osztálya egyelőre ismeretlen tettessel szemben vizsgálódik. Rendőrségi források szerint Rónai Attilát idén februárban hallgatták meg – ráadásul ügyvédje nélkül, mert úgy érezték, nincs is mit forszírozni –, de az ügyben újabb adattal, információval vagy bizonyítékkal – úgy tudjuk – nem tudott szolgálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta - Kósa András Itthon

Portik és Laborc színjátékot játszanak – interjú Szilvásy Györggyel

Hetente kapott jelentéseket olyan találkozókról titokminiszterként, mint amilyen Laborc Sándor és Portik Tamás között zajlott – mondta el a hvg.hu-nak adott interjújában Szilvásy György. Gyurcsány Ferenc titkosszolgálatokért felelős minisztere szerint a most nyilvánosságra került jegyzőkönyvekből nem lehet tudni, mi is zajlott a valóságban, egyébként pedig "politikusnak nem szabad hinni" az ügyben. Szilvásy György szerint a történtek tökéletesen illusztrálják, hogy milyen kettős mércét alkalmaznak a hatóságok a Fidesz javára.

MTI Itthon

Molnár Zsolt: kivehetetlen a Portik-Laborc találkozó felvétele

A parlament nemzetbiztonsági bizottságának MSZP-s elnöke szerint hétfői ülésük nem volt alkalmas arra, hogy meggyőződjenek róla, a Portik Tamás és Laborc Sándor találkozóiról szóló leiratok tartalma minden kétséget kizáróan megegyezik-e a megbeszéléseket rögzítő felvételen hallhatókkal.

hvg.hu Itthon

"Köszönöm, hogy fölemelt!" – erről beszélt Portik a titkosszolgálatnak

A jobboldal le akarja takarítani a baloldalt – állította Portik Tamás azon a beszélgetésen, amelyet az NBH főigazgatójával folytatott még 2008-ban. Az egykori olajbűnöző a rögzített beszélgetések nyilvánosságra hozott leirata szerint azt mondta: pénzzel támogatta az MSZP-t, viszont ha jön a Fidesz, őt elviszik. Laborc Sándor korrupt rendőrökről, ügyészekről, bírókról és politikusokról várt volna információkat, de megjegyezte: nem minden politikus ügye fog eljutni a vádemelésig, mert az a fontos, hogy „helyre rakják a dolgokat”.

hvg.hu Itthon

Házi őrizetbe került Portik testőre

Házi őrizetbe került „Kacsa", azaz L. János, akit az 1998-as Aranykéz utcai robbantás egyik elkövetőjeként gyanúsítottak meg. A Portik Tamás jobbkezeként ismert testőr volt állítólag a magyar kapcsolattartója Jozef Rohácnak.