szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mesterházy Attila összehangolhatónak tartja az Együtt-2014 téziseit saját pártjának programjaival, de Bajnai Gordonnak írt nyilvános levelében előhozza azokat a területeket is, amelyeken nem értenek egyet. A szocialista párt elnöke sürgeti a tárgyalásokat Bajnaiékkal, ugyanakkor ezek eddigi elmaradásáért elhárítja maguktól a felelősséget.

"Nem rajtunk múlt, hogy eddig nem ültünk asztalhoz Gordon pártjával" – tisztázza levelének elején Mesterházy Attila, hogy miért is a baloldali totojázás. Bajnai Gordonhoz írt nyílt levelének elején tudatja, hogy "már fél éve tárgyalásra készen várunk minden olyan demokratikus erőt, amely az Orbán-rendszer leváltásáért küzd és a magyar emberek érdekében hajlandó az összefogásra". Ennek alapján persze nehéz kideríteni, miként is lenne Bajnai Gordon a fedélzeten, hiszen az elnök mintha épp a hiányát róná fel a volt kormányfőnek.  

Az elnök előbb kicsit fényezi pártját, mint a baloldali ellenzék vezető erejét, majd ismerteti, melyek azok a területek, ahol vitára lehet számítani Bajnaiékkal. Előbb azonban hitet tesz az ügynökakták nyilvánosságának szükségessége mellett, bár megjegyzi, hogy a kis- és közepes vállalkozások, a nők és a nyugdíjasok, illetve az oktatás és az egészségügy helyzetének javítását fontosabbnak tartja.

Alaptalannak tartja Bajnai abbéli félelmét, hogy az MSZP visszatérne a 2010 előtti állapotokhoz, "hiszen pont ennek elkerülését célozta meg a mi sokarcú megújulásunk". Az Együtt-tel szemben nem hiszik, hogy az alaptörvény korrekciója elég lenne az Orbán-rendszer meghaladásához. Az alaptörvény autokrata, rosszindulattól vezérelt, káros, menthetetlen és megjavíthatatlan– írja a pártelnök. Foltozgatása helyett az MSZP széles társadalmi konszenzuson alapuló új legitim alkotmány megalkotását kezdeményezi. Ez jelentős különbség az MSZP és az Együtt-2014 között.

Lehetnek vitáik a személyi jövedelemadó kapcsán is. Bajnai Gordonék kétkulcsos elképzelésével szemben ők, szocialisták erősen progresszív háromkulcsos rendszerben gondolkodnak. Meg kell vitatniuk a Paksi Atomerőmű bővítésének kérdését is. Ugyancsak vita témája lesz szerinte az ingyenes felsőoktatás ügye, amelyet az MSZP lehetségesnek és szükségesnek tart. Szerintük azt a konstrukciót kell kialakítanunk, amely a hallgatók számára befizetés nélkül teszi hozzáférhetővé a legmagasabb szintű tudás megszerzését – első körben az első évfolyamon –, miközben a felsőoktatási intézmények költségvetési helyzete is stabilizálódik.

Aztán jön a ki kit nyom le kérdése, bár Mesterházy ezt cáfolja: "Lélekben fel kell készülnünk arra, hogy a tartalmi részek lezárását követően a választási együttműködés szervezeti és személyi feltételeiről szintén meg kell állapodnunk. Ez nem arról szól, ki kit nyom le. Hanem arról, hogyan tudunk a legtöbb szavazóhoz eljutni, s miképp tudjuk minél több képviselői helyre váltani a közösen megszerzett voksokat."

Metsreházy szerint menni fog a dolog, hiszen "jól ismerjük egymást. Van miről tárgyalnunk. Megalapozott a remény, hogy ha végre tárgyalni kezdünk, gyorsan és eredményesen zárhassuk le a folyamatot. Mi itt vagyunk. Erre vártunk. Ideje belefogni. Ideje összefogni."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!