Tetszett a cikk?

Áder János köztársasági elnök a Magyar Szent István Rend kitüntetést adta át Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszónak és Lámfalussy Sándor közgazdásznak.

Magyar Szent István Rend a legmagasabb állami kitüntetés, amelyet – a Mária Terézia magyar királynő által 1764. május 5-én alapított Szent István Rend 2011-es megújításaként – a Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb, különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál. A törvény erejénél fogva Magyarország köztársasági elnöke szintén a Szent István Rend kitüntetettje.

Egerszegi Krisztina 1974-ben született, ötszörös olimpiai bajnok, többszörös Európa- és világbajnok magyar úszó. Egyike a modern olimpiák legsikeresebb magyar sportolóinak, a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok 1988 óta. 1999-ben jelölték az AIPS évszázad sportolója szavazásra. 2000-ben a Nemzeti Sport szavazásán az XX. század legjobb magyar női sportolójának választották.

mti

Lámfalussy Sándor 1929. április 26-án Kapuváron született, 1949-ben hagyta el Magyarországot. 1949-1953 között a Leuveni Katolikus Egyetemen (Belgium) végezte közgazdasági tanulmányait és szerzett 1953-ban közgazdasági diplomát, majd Oxfordban doktorált. 1961-1962 között az USA-i Yale Egyetemen, majd 1965-1995 között a Louvain-la-neuve-i Katolikus Egyetemen oktatott. 1997 óta Louvain-la-Neuve-i Katolikus Egyetem Európa Tanulmányok Intézetét vezeti.

Életpályája során az elméleti, tudományos tevékenység mellett kezdettől fogva jelen van az aktív döntéshozói, szakértői elhivatottság is. 1955-től közgazdász, banki tanácsadó a Banque Bruxelles-nél, valamint 1965-től betöltötte a Banque de Bruxelles vezérigazgatói, majd a bank igazgatótanácsának elnöki tisztét. 1976-tól a jegybankok bankjának nevezett bázeli Nemzetközi Fizetések Bankjánál dolgozott gazdasági tanácsadóként. 1981-től vezérigazgató-helyettes, majd 1985-től vezérigazgató lett; ezt a posztot 1993-ig töltötte be.

Közben a Delors-bizottság tagjaként részt vett 1988-1989 között az Európai Monetáris Unió megvalósítási tervének kidolgozásában, majd az Európai Monetáris Intézet (az Európai Központi Bank elődje) elnökeként 1994. január 1-jétől 1997. június 30-áig ő felelt az euró bevezetésének előkészítéséért. (Innen ered, hogy őt tartják az euró atyjának.) 2000-2001 között az Európai Értékpapírpiacokat Szabályozó Bölcsek Tanácsa elnöke.

Áder János köztársasági elnök az átadó ünnepségen kiemelte: a két kitüntetett személyes példájának, teljesítményének üzenete, hogy egy nemzet nagysága polgárainak kiválóságában rejlik, amit csakis a becsülettel elvégzett munka nyújthat. Elmondta: Egerszegi Krisztina magyarok millióinak szerzett örömet és büszkeséget, a huszadik század egyik legnagyobb magyar sportolója, örökös bajnoka. A maga területén Lámfalussy Sándor is megannyi csúcsot hódított meg - folytatta Áder János. Kifejtette: feladatot és felelősséget vállalt a modern kor egyik legizgalmasabb, legnagyszerűbb, legbátrabb és legösszetettebb kezdeményezésében, az Európai Unió közös pénzének megteremtésében, amely új távlatot nyitott a világ gazdaságtörténetében.
    
Áder János köszöntőjében felidézte a csaknem 250 éve alapított rend jelmondatát, miszerint az a köz szolgálatában szerzett érdemek jutalma, és hozzáfűzte: "ez a legmagasabb állami kitüntetés, amelyet magyar ember kaphat".
    
A kitüntetés átadásán jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László házelnök, a kormány több tagja, Darák Péter, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, továbbá Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Alberto Bottari De Casttello pápai nuncius, a diplomáciai kar doyenje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!