Vasárnap reggel 6-kor megkezdődött a 2014-es parlamenti választás. A részvételi arány alacsonyabb a 2010-eshez és a 2006-oshoz képest is. Nem hagyták, hogy az MTI lefotózza Orbán Viktort – mielőtt megérkezett a miniszterelnök, összepakoltatták a fotós felszerelését és visszahívták. Bajnai Gordon kordont bontott, miután szavazott, Orbán Budapesten, Vona Gábor Gyöngyösön adta le a voksát. Pécsen, Szegeden és Budapesten hosszú sorok vannak az átjelentkezők szavazókörénél. Kövesse a nap eseményeit percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Itt az első részvételi arány!
A választásra jogosultak 1,64 százaléka, 131.567 ember járult az urnákhoz a vasárnapi országgyűlési képviselő-választások első fordulójában reggel 7 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint. A 2002-es választáson 1,41 százalék szavazott 7 óráig, a 2006-os voksolás első fordulójában a választásra jogosultak 1,66 százaléka szavazott, négy éve 1,61 százalék volt a részvételi arány. Az OVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról.
Ha aktivisták szólították le, ha kampányrendezvényekbe botlik, ha azt tapasztalná, hogy valahol buszokkal szállítják a választókat, írja meg, küldjön fényképet az ugyelet@hvg.hu címre.
Írásainkat a kampányról, a választási eljárásról, az új szabályokról, megtalálja választási aloldalunkon. A hvg.hu-n nyomon követheti a nap eseményeit, urnazárástól pedig nálunk megtalálja a legfrissebb híreket és eredményeket.
Percről percre
Az átjelentkezők zöld borítékot kapnak
Akik nem a lakóhelyükön szavaznak – körülbelül 120 ezren – zöld borítékot kapnak a szavazatszámláló bizottságtól, ebbe kell belehelyezniük a szavazólapjukat. Fontos, hogy a borítékot lezárják.
A borítékon annak az egyéni választókerületnek a neve szerepel, amelyben a választó lakcíme van. Ennek a kerületnek az egyéni képviselőjére kell szavaznia. Ha a szavazatszámláló bizottság nem a megfelelő borítékot adja, eredménytelen lesz a szavazat. A szavazatot ugyanis a borítékon szereplő választókerület szavazatszámláló bizottsága bontja fel, és akkor látja majd, hogy nem az ő választókerületének szavazólapja szerepel a borítékban, de ekkor már (részben a voks titkosságának megszűnése miatt) nincs mód a szavazat "utaztatására" a megfelelő választókerületbe.
A szavazatok összeszámlálásakor először (az adminisztratív teendők elvégzése után) a bizottság különválogatja az urnákból a zöld borítékokat, megszámlálják és szállítóborítékba (sok voks esetén dobozba) teszik. Erre rá kell írni a szavazókör megyéjét, a választókerület számát és a település nevét.
A zöld borítékokat tilos felbontani, azokat előbb a Nemzeti Választási Irodába viszik, ahol felbontják a szállítóborítékokat és különválogatják a 106 egyéni választókerület szerint az átjelentkező szavazatokat. A voksok ezután (a külképviseleteken leadott szavazatokkal együtt) kerülnek el a "cél-választókerület" kijelölt szavazatszámláló bizottságához, legkésőbb a voksolás utáni szombaton. A borítékokat akkor "bekeverik" a választás estéjén fel nem bontott urnákba, és így számlálják meg a szavazatokat.
Megnyíltak az európai szavazókörök is
Sorra megnyíltak a Magyarországgal egy időzónában lévő külképviseleteken a szavazókörök, az országgyűlési képviselő-választáson ezeken a külképviseleteken reggel 6-tól este 7 óráig várják a voksolókat, összesen több mint 21 ezer választópolgárt. Az amerikai kontinensen az időeltolódás miatt már szombaton szavaztak, az első Amerikán kívüli szavazókör Ausztráliában nyílt meg, közép-európai idő szerint szombat este 9 órakor, majd folyamatosan nyíltak az ázsiai, majd a kelet- és észak-európai, közel-keleti szavazókörök is.
A magyarországi szavazókörökkel egy időben nyitott ki a szavazókör Svédországban (Stockholm), Norvégiában (Oslo), Dániában (Koppenhága), Hollandiában (Hága), Belgiumban (Brüsszel), Németországban (Berlin és München), Franciaországban (Párizs), Svájcban (Bern), Olaszországban (Milánó és Róma), Spanyolországban (Barcelona és Madrid), Lengyelországban (Varsó) és Csehországban (Prága).
Ezen a 15 külképviseleten több mint 12 ezer 800 választót várnak, ebből ezernél is többen jelezték voksolási szándékukat Brüsszelben (1839), Berlinben (3104), Bernben (1377), Münchenben (1347) és Hágában (1108). Szintén a magyarországi szavazókörökkel egy időben nyitott meg külképviseleti szavazókör a Magyarországgal szomszédos országok közül Szlovákiában (Pozsony és Kassa), Ausztriában (Bécs), Szlovéniában (Lendva és Ljubljana), Horvátországban (Zágráb és Eszék), valamint Szerbiában (Belgrád és Szabadka). A 9 külképviseleten több mint 1800 választót várnak, Bécsben például több mint 1100-at.
Orbán most szavazott
Magas részvételt remél a vasárnapi országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, aki reggel nyolc óra előtt néhány perccel adta le szavazatát Budapesten, a XII. kerületben. A kormányfő a voksolás után újságíróknak azt mondta, azért szeretne magas részvételt, mert az erőteljesebb kormányzati munkát tesz lehetővé, hiszen "nem mindegy, hogy milyen széles közösségnek a döntésén múlik aztán a parlamenti többség". "Abban reménykedem, hogy nagyon sokan fognak elmenni, és így akármilyen kormány is alakul, az nagy népi háttérrel és támogatással kezdheti meg a munkáját" – fogalmazott Orbán Viktor, aki feleségével, Lévai Anikóval együtt szavazott a Zugligeti Általános Iskolában kialakított szavazókörben.
Gordon kordont bont
Bajnai Gordon az ellenzéki pártszövetség politikusaival és aktivistáival vasárnap 7 órakor megkezdték a Madách téri kordon lebontását és eltávolítását. „Ahogy ez a kordon akadálya annak, hogy a kormányváltók szabadon gyakorolhassák a jogaikat, úgy akadály az Orbán-rezsim annak, hogy Magyarország újra gyarapodó, normális ország legyen. Egy csavarkulccsal lebontható ez a kordon és a 17-es listával ugyanígy lebontható a kétharmados rezsim is" – mondta el a helyszínen lévő újságíróknak Bajnai Gordon.
Az Együtt-PM szövetség hetekkel ezelőtt bejelentette a rendőrségen és – a rendőrség tudomásul vétele után – a nyilvánosságnak is, hogy április 6-án a pártszövetség eredményváró rendezvényének helyszíne a Madách tér egyik felén lesz. Az önkormányzat alkalmazásában álló építési vállalkozó váratlanul, saját korábbi építési ütemtervéhez képest is meglepő módon alig több mint egy nappal a választások napja előtt építési területté nyilvánította a Madách tér érintett részét. Az Együtt-PM követelte a „Madách téri vasfüggöny” lebontását, a terület rendelkezésre bocsátását, továbbá a kordon jogellenes felhúzása és – a szombat délután 4 óráig követelt – bontás elmaradása miatt a pártszövetség közölte azt is: hivatali hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen.
Pecsét nélkül nem érvényes
A szavazólapokat tilos előre lebélyegezni, csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le, azaz "érvényesítheti" a bizottság egyik tagja őket. Különben nem érvényes a szavazat. Amikor a választó megjelenik a szavazatszámláló bizottság előtt, a bizottság először ellenőrzi a személyazonosságát és a lakcímét vagy a személyi azonosítóját (személyi számát), valamint azt, hogy szerepel-e a szavazóköri névjegyzékben.
Ha a szavazásnak nincs akadálya, akkor a bizottság egyik tagja a két (egyéni választókerületi és országos listás) szavazólapot a hivatalos bélyegzővel lepecsételi a szavazólap bal felső sarkában, és a hozzá tartozó borítékkal együtt átadja a választópolgárnak. A szavazólapokat többféle biztonsági jellel is ellátták, így például vízjellel és perforációval.
Ezután a választónak alá kell írnia a névjegyzéket. Az írásképtelen választópolgár helyett a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket, e körülmény feltüntetésével. A szavazólapok és a boríték átnyújtása után a szavazatszámláló bizottság – kérésre – elmagyarázza a szavazás módját, de a választót nem befolyásolhatja döntésében.
Érvényesen szavazni a jelölt (illetve az országos lista esetén a lista) neve melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal (+ vagy x jellel) lehet. A szavazat érvényességét – ha az egyéb feltételeknek megfelel – nem érinti, ha a szavazólapra bármilyen megjegyzést írtak. A ceruzával leadott szavazat azonban érvénytelen.
Szavazni csak a szavazóhelyiségben lehet, de a szavazófülke használata nem kötelező. A szavazólapok kitöltésének ideje alatt csak egy választó tartózkodhat a szavazófülkében.
Miután a választópolgár kitöltötte a szavazólapot, borítékba teszi és az urnába dobja. Az elrontott szavazólap hátoldalára a szavazatszámláló bizottság felvezeti a "rontott" megjegyzést, és bevonja. Az elrontott szavazólapok számát a választás szavazóköri eredményéről készült jegyzőkönyvben rögzítik. Fontos szabály, hogy az urna felbontása után, a szavazatok ellenőrzésekor a szavazatszámláló bizottság nem veszi figyelembe azokat a szavazólapokat, amelyeken nem szerepel pecsét.
Ezek nem jelennek meg a jegyzőkönyvben érvénytelen szavazatokként, egyszerűen úgy tekintenek rájuk mint amelyeket nem dobtak be az urnába, hanem "hazavittek" a választók. Ha a szavazólapon szerepel pecsét, de nem a szavazólap bal felső sarkában, a szavazólap érvényesnek számít.
Bajnai: A részvételi arányon múlik a kormányváltás
Választásfigyelő központot állít fel a Fidesz
Vasárnap reggel 8 órától este 8 óráig lehet hívni a Fidesz által felállított Új Demokrácia Központot, a választásokkal kapcsolatos kérdésekkel, a gyanús, a választások tisztaságát megkérdőjelezhető esetekkel kapcsolatban – közölte a Fidesz Sajtóiroda, és hozzáteszik, a központ ezúttal is segíti a törvényes és tisztességes választások megtartását. Az Új Demokrácia Központ telefonszáma: + 36-1-555-2014. A központ képzett kollégái az összetettebb, vagy választási csalást sejtető eseteket választó- és büntetőjogi szakemberekkel elemzik, és ha kell, megindítják a szükséges jogi eljárásokat – írja a közlemény.
Mindenhol rendben megkezdődött a voksolás
Valamennyi szavazókör rendben megnyílt az országgyűlési képviselő-választáson, rendkívüli eseményről nem érkezett jelentés – közölte a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettese vasárnap reggel fél 7-kor az MTI-vel.
Danku Csaba elmondta: 106 egyéni választókerület mind a 10 386 szavazóköre rendben megkezdte a munkáját, biztosítottak a szavazás feltételei, az első választópolgárok mindenhol leadhatták a szavazatukat.
A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig csaknem 8 millió választópolgárt várnak az urnákhoz – tette hozzá.
Tizennyolc párt reménykedik
Sosem állított ennyi párt országos listát parlamenti választásra, mint idén. Ha szavazás előtt még elgondolkodna azon, hova tegye az "x"-et, itt megnézheti a mintapéldányt.
Ha pedig néhány elnevezés ismeretlennek tűnne, adunk egy kis segítséget: itt többet is megtudhat róluk.