szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veszélyben a Pető Intézetben folyó konduktorképzés felsőoktatási akkreditációja, miután az intézmény évek óta képtelen megfelelni a szakmai elvárásoknak – értesült a Népszava.

A Népszava szerint pénteken kerül napirendre a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetben (MPANNI) zajló konduktorképzés sorsa a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) zárt ülésén. Az intézmény ügye 2012 óta húzódik, amikor kiderült, hogy több ponton sem felel meg a felsőoktatási tudományos akkreditáció követelményeinek a Pető falain belül zajló, korábban világhírű képzés – írja a lap.

A MAB ugyan megadta a minősítést, de azzal a feltétellel, hogy azonnali hatállyal kezdődjön meg az intézetben egy "szervezeti és minőségbiztosítási fejlesztés", melyet egyidejűleg egy "intézményakkreditációs monitor vizsgálat" ellenőriz.

Stiller Ákos

A mai ülésen a lap szerint a MPANNI-t látogató új bizottság összetétele is szóba kerül, arra lehet számítani, hogy ismét elhalasztják az érdemi döntéshozatalt. Eddig már négyszer levette napirendjéről az ügyet, legutóbb február végén, miután a Népszava forrásai szerint az intézményvezetés többedszer olyan "minőségbiztosítási intézkedésekről" számolt be a testületnek, amelyek nem elegendőek a tudományos fokozathoz.

A konduktorképzésből 2012 óta hiányoznak a tudományos és kutatási módszertan elvi alapját jelentő standardok, a szakmai eredmények, és a megfelelően képzett oktatók is – írja a lap, mely szerint a konduktor szakemberek az utóbbi években egyre kiszolgáltatottabbakká váltak, miután az MPANNI vezetése többszöri figyelmeztetés ellenére sem végezte el az intézmény szervezeti, valamint a graduális képzési programjának (BA képzés) tudományos és gyakorlati reformját, a képzésben jelenleg szereplő tárgyak oktatási programja ellentmondásos, bizonyos, a konduktori munkához elengedhetetlen egészségügyi alapismeretek hiányoznak a tantervből, ráadásul egyre kevesebb a megfelelő képzettségű és felkészültségű oktató.

Az intézmény anyagi helyzete is folyamatosan romlik: az itt folytatott szakmai tevékenységek nagy része (kivéve a rendelőintézetet) nem áll egészségbiztosítási finanszírozás alatt, így az intézmény nem jut társadalombiztosítási forráshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!