szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Túlszámlázás, az összértéknek alig hatod része indokolható - ezt, és még jó néhány furcsaságot talált a szekszárdi trafikbotrány egykori kirobbantója, aki hónapok feltárómunkája után most büntető feljelentést tett. A zömmel uniós finanszírozású projekt botrányának célkeresztjébe kormányközeli kapcsolatokkal rendelkező oktatási cégek kerültek.

A szekszárdi önkormányzati képviselő, Hadházy Ákos, aki a hvg.hu-n keresztül tette nyilvánossá, hogy a kormánypárti önkormányzati vezetések hogyan vettek szervesen részt a trafikmutyiban, most egy újabb botrány szőnyeg alá nem seperhetősége ügyében segédkezik. Ahogyan a Népszabadság szombati számában összegezte: a képviselő szerint egyértelmű, hogy a kormánypártokkal jó kapcsolatban lévő cégek az Öveges-programnak is vámszedői.

A jelenleg az LMP-ben politizáló, de az állatorvosi praxisát is tovább vivő városatya néhány hete már adott muníciót új párjának ezügyben a parlamentbe, de most bűntető feljelentést tett. Úgy találta, hogy az Öveges-program meghívásos pályázatairól döntő grémiumok tagjai hűtlen kezelést követtek el. A nevét legendás fizikus kapott program a természettudományi tantárgyak iskolai oktatásának feltételeit kívánja javítani úgy, alapvetően eu-s forrásból a kormány 14 milliárd forintot biztosított arra, hogy 44 vidéki és 8 fővárosi tanintézményt korszerű tanteremhez juttasson.

Hadházy Ákos
Túry Gergely

Szekszárdon az Öveges-probramnak az I. Béla gimnázium lett a támogatottja: 314 millió forintért kaptak egy 150 négyzetméteres tantermet márciusban. Hadházy azonban - átnézve a beruházási tételeket - úgy találta, hogy maga az építkezés és a speciális bútorok összesen jó, ha 45 millióba kerültek. A többi, mintegy 260 millió forintból viszont rengeteg, túlszámlázottnak tűnő tételre lelt Hadházy; olyanokra, mint a közbeszerzési tanácsadásra elköltött 6,3 milliót, a pedagógiai szakmai koncepció kidolgozására kifizetett 6,5 millió forintot, vagy a terem 2 intelligens táblájára, a 40 fős szavazórendszerre, egy projektorra és négy laptopra kiszámlázott 14,1 milliót. Illetve: a terem kihasználtságát regisztáló szoftverért 12,6, a digitális tananyagért fizetett 19,6, és a nyilvánosság előtti teremprezentációért fizetett 12,6 millió forintot is több mint túlzottnak tartja a képviselő.

A Népszabadság szerint más, a programban részt vevő városokban is hasonlók a tapasztalatok. Hadházy az Öveges-programban részt vevő 22 iskola pályázatait nézte át. Úgy találta, hogy általános és tudatos pazarlás folyt, ráadásul a pályázatokat eleve zárt körben, meghívásos alapon vezényelték le. A nyertesek közül azonban többről is nyilvánvalóan elmondható a kormánypárti kötődés.

A teremfoglaltság szoftverjét például a Commitment Zrt. nyerte el Szekszárdon, valamint Fonyódon, Kalocsán, Salgótarjánban és Siófokon. A cég tulajdonosa, Gullár Zoltán az első Orbán-kormány idején az oktatási minisztérium közigazgatási államtitkárságán dolgozott, 2010-től kabinetvezető volt a fejlesztési tárcánál, később az Erzsébet-program miniszteri biztosaként szolgált - írja a Népszabadság. Hozzátéve, hogy a Commitment a tulajdonosa a Modern Oktatási Eszközök Kft.-nek is, mely három városba is vihetett pályzati győztesként digitális táblákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!