szerző:
Bogár Zsolt - Kósa András
Tetszett a cikk?

Nem arra használták fel a támogatott szervezetek a Norvég Civil Alap pénzét, amire kapták – többek között ezt próbálja bizonyítani a szerdán a kormány elé kerülő Kehi-jelentés, melynek lezárása már többször megcsúszott. Kormányközeli forrásból úgy tudjuk, hogy az Ökotárs által elfogadott, elszámolt tételek között volt például tampon, kávé és más, nehezen megmagyarázható tárgyi eszköz.

Lázár János már megkapta, a kormány pedig szerdán tárgyalhat arról a 40 oldalas Kehi-jelentésről, mely a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) pályázati pénzeinek elosztását, a bonyolító szervezetek működését, valamint több tucat kedvezményezett esetében a pénzek felhasználását vizsgálja – közölte kedden a Magyar Nemzet.

Mint kormányközeli és diplomáciai forrásokból megtudtuk, a jelentés alátámasztja, hogy az NCTA-pénzek egy részét olyan célokra fordították, melyek nehezen egyeztethetőek össze a pályázat céljaival, valamint az érintett szervezetek tevékenységével. Így például találtak olyan számlát, amely szerint tampont vagy kávét vettek egyes szervezetek, illetve nem szabályos módon folyt egyes esetekben az elszámolás, bizonyos tételek "mögül" hiányzik a megfelelő számla, bizonylat.

Úgy tudjuk, a Norvég Civil Alapok pénzét kezelő hazai szervezetekkel régóta kommunikációs háborúban (is) álló kormány (a kabinethez közel álló Századvég tulajdonolta Napi Gazdaság még az amerikai kitiltási botrányt is igyekezett összefüggésbe hozni a norvég civil támogatásokkal) igyekszik minél nagyobb nyilvánosságot biztosítani majd a Kehi "Ökotárs-kritikus" jelentésének, így azt teljes terjedelmében elérhetővé teszik még holnap napközben vagy az ellenőrzési hivatal vagy a kormány honlapján.

Lázár barátainknak nevezi az amerikaikat, akik megvédték a magyar civileket
MTI / Kovács Attila

Arról még szeptemberben írt a Magyar Nemzet, hogy a Kehi kifogásol pénzmozgásokat is, ami miatt feljelentést is tett: eszerint az egyik pénzosztó szervezet (az Ökotárs Alapítvány) hat év alatt csaknem százmillió forint kölcsönt adott tizenhét civil egyesületnek, illetve alapítványnak úgy, hogy a gyanú szerint erre nem volt engedélye.

Valójában ennek az NCTA-pénzekhez nem volt köze: az Ökotárs a saját alaptőkéjéből esetenként visszatérítendő támogatást nyújtott különböző szervezeteknek, hogy azok részt tudjanak venni olyan uniós pályázatokon, melyeket aztán utófinanszíroz az unió, kamata is az inflációnak lényegében megfelelő volt. A Magyar Nemzeti Bank állásfoglalása, hogy ez tiltott hitelintézeti tevékenységnek minősül el, még nem ismert. Mindenesetre a gyanú elég volt az ORFK-nak, hogy 51 készenlétissel szálljon ki a civil szervezet székhelyére.

Ez is csak egy rovarcsapda

Az, hogy a támogatások felhasználásával kapcsolatban is történhettek szabálytalanságok, új felvetés. Mint Foltányi Zsuzsa, az Ökotárs Alapítvány stratégiai tanácsadója, a kuratórium tagja a hvg.hu-nak elmondta, őket a vizsgálat eredményéről nem tájékoztatták, a Magyar Nemzetből szoktak értesülni a fejleményekről. A már lezárt projektek bizonylatait és számláit egyébként a Kehi nem tőlük, hanem közvetlenül az 58 támogatott szervezettől szerezte be. Ezek között voltak olyanok, melyek az elszámolást feltették az internetre, mások beengedték a Kehit.

A rendőrök elkísérik Móra Veronikát
Túry Gergely

Kis utánajárással megtudtuk, hogy a tampon egyebek mellett része volt annak a motivációs higiéniai csomagnak, melyet a Kékpont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia állított össze, hogy a szerhasználók – köztük természetesen nők is – részt vegyenek egy, a norvégok által támogatott "sorstárs" munkacsoport programban. Azok, akik ebbe bevonódtak, és végigcsinálták a képzést, azok az adott területen (pl. szexmunka) a sorstársaik között közvetítették a workshopok üzenetét (pl. használjanak óvszert), és a résztvevők minden esetben kaptak ilyen motivációs csomagot. Mindez a Kékpont összes beszámolójában benne volt, így ha rendesen elolvasták volna azokat, a Kehi számára is kiderülhetett volna, miről van szó.

„Amikor korábban a Központi Környezetvédelmi Alap pályázatait monitoroztam, emlékszem, mennyire felháborodtam, mert az egyik szervezet el akart számolni egy rekesz sört. Utánakérdeztem, és kiderült, hogy egy nyári táborában rovarcsapdának használták fel” – mondta Foltányi, aki szerint jobban tette volna a Kehi, ha tényleg a tamponokon akadtak ki, hogy utánakérdez az érintett szervezetnél.

Az Ökotárs munkatársa biztos abban, ha a kormány nagyon akar, úgyis tud kivetnivalót találni minden szervezet működésében. "Lehet, hogy egy számlán rajta maradt egy kávé vagy egy cigi – és akkor ez lesz a nagy leleplezés?" Foltányi szerint az sem véletlen, hogy hónapokig húzódik a Kehi-vizsgálat lezárása, de amikor egy nem kis ország támadja a magyar kormányt, illetve kormánytagokat, akkor hirtelen felgyorsulnak az események. Mint beszámoltunk róla, az NCTA pályázatkezelő szervezetei, valamint egyes támogatott szervezetek elleni nyílt kormányzati támadások miatt nemcsak a Norvég Alap donorországai, főként Norvégia, tiltakoztak. (Szerintük egyébként a magyar államnak nem is lett volna joga a pályázatok vizsgálatára, amivel szerződést sértettek, a donorországok le is állították a Civil Alapon kívüli Norvég Alap-támogatások folyósítását.) Az eset téma volt az Európai Parlamentben, a magyar uniós biztosjelölt meghallgatásánál, de még Barack Obama amerikai elnök is felszólalt ellene. A kitiltási botrány politikai okai között is fő helyen szerepel az Ökotársnak és társainak a kormányzati vegzatúrája, melynek nyomán már a szervezetek adószámát is felfüggesztették.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!