szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország elengedni látszik a konfliktust az amerikaiakkal - ez vehető ki Szijjártó Péter 444-nek adott interjújából. A miniszter a Goodfriend-ügyet lezártnak tekinti, az új nagykövet érkezését lehetőségnek tekinti. A külgazdasági és külügyi tárca vezetője a múltban sokszor találkozott Habony Árpáddal, de nem tudja, mi a pozíciója. Szijjártó eredményesnek értékeli a keleti nyitást annak ellenére, hogy az Ázsiába irányuló export nem nőtt jobban, mint az export általában. Arról is beszélt, hogy medencés villája nem járult hozzá a Fidesz népszerűségvesztéséhez. A szóban forgó házat egyébként idén felújítják.

Interjút adott a 444-nek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Mint mondta, a jövő évi vagyonbevallásában annyi lesz a változás, hogy csökkennek a megtakarításai, mert felújítják a sajtóban ismertté vált luxusvillát. Szijjártó szerint az értékes ingatlan nem járult hozzá a Fidesz népszerűségvesztéséhez. A pártból még soha nem kapott kritikát a házügy miatt. A villával kapcsolatban a miniszter azt is elmondta, nem szégyelli, hogy jómódú családból származik, és szüleinek akkor fog törleszteni az ingatlanhoz adott kölcsönből, amikor a lehetőségei engedik.

MTI / EPA / Jurij Kocsetkov

Az interjúban elhangzott, Szijjártó még nem utazott együtt Habony Árpáddal, a miniszterelnök tanácsadójával, de utánakérdezett, és megtudta, hogy Habonynak nincs diplomataútlevele. "Beszélgettem vele sokszor, de már nagyon régen nem találkoztunk" - válaszolta arra a kérdésre, hogy kapott-e tanácsot Habonytól. Azt saját bevallása szerint Szijjártó sem tudja, hogy Habony milyen pozícióban ad tanácsokat a Fidesz prominenseinek.

"Egy nagyon súlyos geopolitikai szituáció közepén vagyunk"

A konfliktusokkal terhelt amerikai-magyar viszonyra kanyarodva Szijjártó Péter elmondta, hogy Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkárral "teljesen jó" a személyes kapcsolatuk, bár az igaz, hogy amikor telefonon beszéltek, "akkor elég határozott hangnemet ütöttünk meg mind a ketten, de az udvariasság határain belül".

A miniszter szerint a magyar-amerikai viszony komplexebb kérdés annál, mint hogy egyetlen ok - az Ukrajnába irányuló gázszállítás leállítása - jelentősen befolyásolja. A gázcsapok elzárásáról azért született "technikai döntés" - mondta -, mert a magyar tározók töltöttsége az európai átlag alatt volt. Tény ugyanakkor, hogy amikor Amerikában járt, szóba került ez a téma a tárgyalásokon. Amikor januárban újraindult a szállítás, Szijjártó fel is hívta az amerikai külügy energiaügyi főmegbízottját, aki nagyon örült a hírnek és meg is köszönte.

Szijjártó Péter Washingtonban
MTI / Külgazdasági és Külügyminisztérium / Szémann Tamás

A magyar-orosz viszonyra viszont "rányomja a bélyegét egy nagyon nehéz geopolitikai helyzet, szóval az sem egyszerű" - fogalmazott Szijjártó, aki úgy összegezte a nagyhatalmakkal ápolt viszonyunkat: "egy nagyon súlyos geopolitikai szituáció közepén vagyunk, fizikailag is, szomszédos országként. A saját érdekeiket megfogalmazó nagyhatalmak nem minden esetben veszik figyelembe az ittlévőknek az amúgy teljesen jogos érdekeit." 

Arra a kérdésre, hogy vajon ki dönti el, hogy ebben a bonyolult helyzetben hova álljunk, Szijjártó Péter úgy felelt: "Az ügytől függ. Van, amiben a miniszterelnök, van amiben én dönthetek személyesen, van, amiben a kormány, van amiben itt a külügyben az államtitkárokkal közösen. A mi megközelítésünk egy magyar-orientált megközelítés."

Goodfriendről: "Ezt az ügyet lezártnak tekintjük"

Szijjártó azt mondta, a kormány számára már 2010-ben világossá vált, hogy más típusú politikájuk kritikát fog kiváltani az Egyesült Államokban. Ők viszont, mivel Magyarország az EU tagja, az Európai Bizottsággal beszélték végig a dolgokat - mégpedig eredményesen Szijjártó szerint.

"Ebben a folyamatban következett be a kittiltásról szóló döntés, amire egyáltalán nem számítottunk. Egészen szerdáig az volt erre a reakciónk, hogy itt magyar állampolgárokkal szemben megfogalmazódott egy vád, de közben nem kaptunk semmilyen bizonyítékot" - fogalmazott a külügyminiszter. (Szerdán közölte ugyanis az USA, hogy nem oldják fel a Magyarországon rágalmazás miatt feljelentett André Goodfriend ideiglenes ügyvivő diplomáciai mentességét.) "Ezért ezt az ügyet lezártnak tekintjük, mert nem tudunk benne semmilyen módon előre lépni, és szeretnénk a jövővel foglalkozni" - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint a magyar igazságszolgáltatás sem fog fellépni Goodfriend ellen, Szijjártó azt mondta: "szó sem volt Goodfriend úr kitiltásáról. Ha valaki, akkor én tehetnék ilyen kezdeményezést". De ő nem fog ilyet kezdeményezni, "soha nem is gondoltam rá".

Az új nagykövet érkezése Szijjártó szerint "igenis új lehetőség. Egy ilyen helyzetben, amikor két ország viszonyát nyitott kérdések terhelik, akkor a gesztusoknak még nagyobb jelentőségük van" - fogalmazott.

Keleti nyitás

A miniszter szerint nem reális és méltányos a keleti nyitástól azt elvárni, hogy nagyon rövid időn belül nagyon látványos eredményeket produkáljon. Úgy fogalmazott, kudarcokat és sikereket is hozott ez a politika. Arra a riporteri felvetésre, hogy az Ázsiába irányuló export növekedés nem haladja meg az általános exportnövekedést, Szijjártó elmondta, hogy Oroszországba és Ukrajnába 13 százalékkal visszaesett a magyar export a szankciók miatt, márpedig ez a két ország a keleti nyitás két fontos pillére. A Nokia bezárása miatt pedig a Szaúd-Arábiába és az Arab Emirátusokba irányuló kivitel esett vissza 80-90 százalékkal, ami szintén drámai visszaesés. "Abból látszik, hogy helyes a stratégia, hogy még így is szinten tudtuk tartani a keleti exportunkat" - mondta. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!